Քաղաքական 18:05 29/11/2022
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության մաս կազմող «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության անդամ պատգամավորների հրաժարականները համարվում են ընդունված։ Նման հայտարարություն է ընդունել ԱԺ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Ալեն Սիմոնյանը։
Հայտարարությունները հրապարակված են ԱԺ պաշտոնական էջում.
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Վահե Հակոբյանը 2022 թվականի նոյեմբերի 29-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որն ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»։
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Հռիփսիմե Ստամբուլյանը 2022 թվականի նոյեմբերի 29-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Ելենա Կիրակոսյանը 2022 թվականի նոյեմբերի 29-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:

Политика 20:01 29/11/2022 Армения
За прошениями об отставке депутатов-представителей являющейся частью блока «Армения» партии «Возрождающаяся Армения» – Ваге Акопяна, Рипсиме Стамбулян и Елены Киракосян – последовали заявления председателя Национального Собрания Алена Симоняна.
Заявления, которые приводятся на сайте парламента Армении,  публикуем ниже:
«Согласно ч.1 ст.155 конституционного закона "Регламент Национального Собрания" депутат НС В.Акопян 29 ноября 2022 г. представил прошение об отставке.
В соответствии с ч.2 ст.155 Конституционного закона “Регламент Национального Собрания” в случае отзыва депутатом прошения об отставке в письменной форме в недельный срок после его опубликования Председатель НС выступает с заявлением об этом, если не отзывает прошение об отставке, то составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывается и оглашается Председателем НС. Отставка считается принятой с опубликованием протокола».
«Согласно ч.1 ст.155 конституционного закона "Регламент Национального Собрания" депутат НС Р.Стамбулян 29 ноября 2022 г. представила прошение об отставке.
«Согласно ч.1 ст.155 конституционного закона "Регламент Национального Собрания" депутат НС Е.Киракосян 29 ноября 2022 г. представила прошение об отставке.