Քաղաքական 13:37 30/11/2022 Հայաստան
Մանդատները վայր դրած պատգամավորները համարել են, որ պառլամենտում հնարավոր չէ որևէ բան անել. Արծվիկ Մինասյան
Մանդատները վայր դրած պատգամավորների քաղաքական հայացքներում ոչինչ չի փոխվել։ Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում վստահեցրեց  ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը։
«Որևէ փոփոխություն չկա։ Մարտավարական գործողության շրջանակներում նրանք համարել են, որ պատգամավորական մանդատն այլևս սպառված է, պառլամենտում հնարավոր չէ որևէ բան անել։ Մենք համարում ենք, որ, այնուամենայնիվ, դեռևս հնարավոր է ինչ-որ բան փոխել։  Թեկուզ նաև այն պատճառով, որ հանրության համար անընդատ պետք է բացահայտել այս իշխանությունների ապօրինությունները, հակապետական բնույթը։ Տեսնում ենք, որ հանրությունը մոլորության մեջ է»,- ասաց Մինասյանը։
Նրա խոսքով,  իշխանությունը մի ձևակերպումն այնպես է ձևախեղում,  գլխիվայր շուռ տալիս, որ  հանրության մոտ տպավորություն է, թե նախկիններն են մեղավոր պատերազմի պարտության համար, նախկիններ են մեղավոր, որ այսօր  պարեկները մարդ են ծեծում։
«Այս մանիպուլյացիաները պետք է կարողանանք բացահայտել»,- ասաց Արծվիկ Մինասյանը։
Հարցին՝ Իշխան Սաղաթելյանը չի՞ վերադառնա Ազգային ժողով, մտադի՞ր է մանդատը վայր դնել, Ա. Մինասյանն ասաց. «Մեր գնահատմամբ՝ նրա գործունեությունը որպես Ազգային ժողովի պատգամավոր, շատ արդյունավետ է, երբ Հայաստանի ԱԺ պատգամավորը, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը կարողանում է  դրսում հանդիպումներ ունենալ։ Սա շատ ավելի մեծ արժեք է, քան թե ֆորմալ  առումով մասնակցել նիստերին, քվեարկել կամ չքվեարկել։ Ինչ վերաբերում է  ապագային, ժամանակը ցույց կտա թե ինչպիսի ընթացքի մեջ ենք մենք լինելու»։
Հիշեցնենք՝ «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցությունը դադարեցրել է գործունեությունը Ազգային ժողովում։ Կուսակցության անդամ չորս պատգամավորներից երեքը՝ կուսակցության նախագահ Վահե Հակոբյանը, Հռիփսիմե Ստամբուլյանն ու Ելենա Կիրակոսյանը դիմում են ներկայացրելիրենց մանդատներից հրաժարվելու վերաբերյալ: Ավելի վաղ պատգամավորական մանդատը վայր էր դրել նաև Արամ Վարդևանյանը։ Նրանք բոլորը Հայաստան» խմբակցությունից են։

Политика 15:37 30/11/2022 Армения
Арцвик Минасян: Сложившие мандаты депутаты посчитали, что в парламенте Армении ничего нельзя изменить
Политические взгляды сложивших мандаты депутатов Национального Собрания Армении никак не изменились. Об этом в беседе с журналистами в НС заявил секретарь парламентской фракции «Айастан» («Армения») Арцвик Минасян.
«Никаких изменений не произошло. В рамках тактической операции посчитали, что депутатский мандат уже исчерпан, в парламенте ничего сделать нельзя. Мы же считаем, тем не менее, что пока ещё возможно что-то изменить. Хоть и по той части, что для общественности постоянно нужно раскрывать беззакония действующих властей, их антигосударственный характер. Видим, что общественность находится в заблуждении», – отметил А. Минасян.
По его словам, власть таким образом искажает формулировки, переворачивает всё с ног на голову, что у общественности сложилось впечатление, будто прежние власти виноваты в поражении в войне, прежние власти виноваты, что сегодня полицейские избивают людей.
«Мы должны суметь раскрыть эти манипуляции», – отметил Арцвик Минасян.
На вопрос, намерен ли Ишхан Сагателян сложить депутатский мандат, А. Минасян ответил: «По нашим оценкам, его деятельность в качестве депутата НС – крайне эффективна, когда депутату НС Армении, представителю АРФД удается проводить за рубежом встречи. Это более ценно, нежели формальное участие в заседаниях НС, участие в голосованиях. Что касается будущего, время покажет».
Напомним, партия «Возрождающаяся Армения» прекращает деятельность в Национальном Собрании РА. Трое из четырех депутатов от партии – председатель политсилы Ваге Акопян, заместитель председателя Рипсиме Стамбулян и Елена Киракосян в установленном законом порядке представили заявления об отказе от мандатов.