Օրվա մամուլ 09:16 30/11/2022 Հայաստան
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ օրերս իրավապահ համակարգում ներքին քննարկում է եղել, որ Աժ ՔՊ-ական պատգամավոր, առողջապահության նախկին նախարար Արսեն Թորոսյանին Հակակոռուպցիոն կոմիտեն պետք է հրավիրի հարցաքննության:
Ասել է թե՝ նախաքննական մարմինը պատրաստվում է ծանուցում ուղարկել Արսեն Թորոսյանին, սակայն առայժմ իրավապահ համակարգում գնահատական է հնչել, որ նրան մեղադրանք առաջադրելու պահը դեռևս չի հասունացել: Արդեն իսկ քրեական գործով ուշագրավ հանգամանքներ են ի հայտ եկել: Մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն՝ այս օրերին Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ակտիվ կերպով հարցաքննության է հրավիրում «Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնի աշխատակիցներին: Իսկ ի՞նչ քրեական վարույթի մասին է խոսքը: Բանն այն է, որ այս տարվա հունիսին Հակակոռուպցիոն կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել՝ պարզելու, թե արդյոք 2020-ին՝ քովիդի համավարակի ժամանակ, պետական միջոցներն արդյունավետ են ծախսվել։
Քրեական գործը հարուցվել է մի քանի հոդվածներով՝ յուրացում, պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահում, պաշտոնեական կեղծիք։ Առայժմ կասկածյալներ ու մեղադրյալներ չկան։ Քրեական գործը հարուցելու առիթ է դարձել Հաշվեքննիչ պալատի հրապարակած զեկույցը, որը, ուսումնասիրելով 2020-ին՝ քովիդի ամենաթեժ շրջանում Առողջապահության նախարարության գործունեությունը, եզրահանգել է՝ համավարակի դեմ պայքարի համար հատկացված միջոցները նպատակային և արդյունավետ չեն ծախսվել։ 2020-ին առողջապահության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնում էր տխրահռչակ Արսեն Թորոսյանը, որն այժմ իշխող ուժի պատգամավոր է, ՔՊ վարչության անդամ:
և հասկանալով գլխի գալիքը՝ ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանի միջնորդությամբ Թորոսյանը ընկերություն է անում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ղեկավար Սասուն Խաչատրյանի հետ: Մամուլը գրել է այս մասին. Թորոսյանը թերևս նպատակ ունի հասնել այն բանին, որ քովիդի դեմ պայքարի շրջանակներում իրականցված յուրացումները ամբողջ ծավալով չբացահայտվեն»։

«Жоховурд»: Антикоррупционный комитет должен пригласить Арсена Торосяна на допрос
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что на днях в правоохранительной системе состоялось внутреннее обсуждение в связи с тем, что Антикоррупционный комитет должен пригласить на допрос бывшего министра здравоохранения Арсена Торосяна.
«То есть, орган предварительного следствия собирается направить повестку Арсену Торосяну, однако в правоохранительной системе пока считают, что время для предъявления ему обвинения еще не пришло. В рамках уголовного дела уже выявлены примечательные обстоятельства.
«По нашим сведениям, в эти дни Антикоррупционный комитет активно вызывает на допрос сотрудников медицинского центра «Григор Лусаворич». О каком уголовном производстве идет речь? Дело в том, что в июне этого года Антикоррупционный комитет возбудил уголовное дело, чтобы выяснить эффективно ли расходовались государственные средства в 2020 году, во время пандемии COVID-19. Уголовное дело возбуждено по нескольким статьям: присвоение, злоупотребление служебным положением, служебный подлог.
Пока нет ни подозреваемых, ни обвиняемых. Поводом для возбуждения уголовного дела стал опубликованный Аудиторской палатой доклад, которая изучив деятельность министерства здравоохранения в самый активный период распространения COVID-19 в 2020 году, пришла к заключению, что предоставленные для борьбы с распространением эпидемии средства были израсходованы нецелевым образом и неэффективно. В 2020 году должность министра здравоохранения занимал печально известный Арсен Торосян, который сейчас является депутатом парламента от правящей силы «Гражданский договор».
Торосян, понимая, что ему грозит, подружился при посредничестве другого депутата фракции «Гражданский договор» Эрикназ Тигранян с главой Антикоррупционного комитета Сасуном Хачатряном. СМИ писали, что Торосян стремится к тому, чтобы хищения в рамках борьбы с коронавирусом, не были раскрыты в полном объеме», - отмечает издание.