Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը ոչ մի առնչություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և նրա կարգավիճակի հետ. Արցախի ԱԳՆ
«Վերջին շրջանում կրկին ակտիվացել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կարգավիճակի վերաբերյալ տարատեսակ քննարկումները, մեկնաբանությունները, կարծիքները, ինչն օբյեկտիվ գործընթաց է՝ հաշվի առնելով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում այս հարցի առանցքային բնույթը։
Պաշտոնական Ստեփանակերտը ողջունում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ լուծմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ցանկացած քայլ։ Միևնույն ժամանակ, Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը լիազորված է հայտարարել, որ Արցախի ժողովրդի և իշխանությունների պաշտոնական դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ։
Արցախը չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը, այդ թվում՝ երկու երկրների միջև սահմանների հարցի լուծումը, չի կարող և չպետք է կապված լինի Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի հետ։
Ադրբեջանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը ոչ մի առնչություն չունի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և նրա կարգավիճակի հետ, որը սահմանվել է մեր երկրի ժողովրդի կողմից՝ միջազգային իրավունքի նորմերին, սկզբունքներին և այն ժամանակ գործող խորհրդային օրենսդրությանը ամբողջական և խիստ համապատասխանությամբ»։

Politics 16:45 02/12/2022 NKR
The Foreign Ministry of the Artsakh Republic (Nagorno-Karabakh) on Friday issued a statement on the discussions about the Artsakh status. The full statement is provided below.
"Recently, various discussions, comments, opinions regarding the status of the Nagorno-Karabakh Republic have intensified again, which is an objective process, taking into account the key nature of this issue in the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement process.
Official Stepanakert welcomes any steps aimed at peaceful and comprehensive settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, as well as settling the relations between Armenia and Azerbaijan. At the same time, the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh is authorized to state that the official stance of the people and the authorities of Artsakh remains unchangeable.
Artsakh will not be a part of Azerbaijan. The settlement of relations between Armenia and Azerbaijan, including the solution of the border issue between the two countries, cannot and should not be tied to the status of the Artsakh Republic.
The territorial integrity of the Republic of Azerbaijan has no relation to the Nagorno-Karabakh Republic and its status which has been determined by the people of our country in full and strict compliance with the norms and principles of international law and the then acting Soviet legislation."