Իրավունք 15:28 03/12/2022 Արցախ
«Ադրբեջանի կողմից Արցախ-Հայաստան միակ ճանապարհի դիտավորյալ փակումը Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացվող ահաբեկման և ցեղասպանական քաղաքականության հերթական դրսևորումն է
2022 թվականի դեկտեմբերի 3-ին կեսօրից հետո ադրբեջանական կողմը կեղծ բնապահպանական պատճառաբանությամբ Շուշիի հատվածում փակել է Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին, որը Արցախը արտաքին աշխարհի հետ կապող միակ ճանապարհն է:
Այս պահին Արցախի 120 հազար ժողովուրդը ամբողջական շրջափակման մեջ է՝ կանգնելով հումանիտար վերահաս աղետի առջև, որի հանցավոր պատասխանատուն ադրբեջանական իշխանություններն են:
Հրադադարի հաստատումից ի վեր բազմիցս ականատես ենք եղել Ադրբեջանի կողմից Արցախում բնականոն կյանքը խաթարելու նպատակով ենթակառուցվածքների դիտավորյալ թիրախավորման և դրանց գործունեությունը խափանելուն ուղղված գործողությունների, որոնք Արցախը էթնիկ զտման ենթարկելու ընդհանուր քաղաքականության բաղադրիչներն են: Ավելին, նույնիսկ վերջին շրջանում ադրբեջանական կողմը շարունակաբար կեղծ տեղեկատվական առիթներ էր հորինում ճանապարհի հնարավոր փակումը լեգիտիմացնելու նպատակով:
Նման վտանգների կրկության վերաբերյալ ահազանգել ենք տարբեր հնարավոր խողովակներով ու միջոցներով: Պատշաճ ու հասցեական կանխարգելման բացակայության հետևանքով էլ ադրբեջանական կողմը գործում է անպատժելիության վարքագծով, որին վերջնականապես պետք է վերջ դրվի:
Ուստի, հորդորում ու պահանջում եմ միջազգային հանրության հիմնական դերակատարներից հասցեական ու կոշտ քայլերով ձեռք առնել պատժիչ ու կանխարգելիչ միջոցներ, այլապես նման դեպքերի կրկնությունն ու հումանիտար աղետն անխուսափելի են»։

Law 15:36 03/12/2022 NKR
The Artsakh people have found themselves under complete blockade after a group of Azerbaijanis blocked the Stepanakert-Goris highway linking Artsakh to Armenia on Saturday afternoon, citing "environmental reasons", Artsakh’s Human Rights Defender Gegham Stepanyan said in a statement. The full text of the statement is provided below.
"Azerbaijan's deliberate closure of the only Artsakh-Armenia road is another manifestation of the policy of intimidation and genocide against the people of Artsakh.
On December 3, 2022, in the afternoon, the Azerbaijani side blocked the Stepanakert-Goris highway at the Shushi section, which is the only road connecting Artsakh with the outside world, for false environmental reasons.
At the moment, 120,000 residents of Artsakh are under complete blockade, faced with an impending humanitarian catastrophe, for which the Azerbaijani authorities are criminally responsible.
Since the establishment of the ceasefire, we have repeatedly witnessed Azerbaijan's deliberate targeting of infrastructure in order to disrupt the normal life in Artsakh, as well as actions aimed at disrupting its operation, which is part of the general policy of ethnic cleansing of Artsakh. Moreover, even recently, the Azerbaijani side has constantly come up with false informational reasons to legitimise the possible closure of the road.
We have reported on the recurrence of such threats through various channels and means. As a result of the lack of proper and targeted prevention, the Azerbaijani side acts with impunity, to which must be finally put an end.
Therefore, I urge and demand from the main players of the international community to take punitive and preventive measures with targeted and tough steps, otherwise repetition of such cases and a humanitarian catastrophe are inevitable."