Քաղաքական 15:01 06/12/2022 Հայաստան
ՀՅԴ Հայ դատի Ուրուգվայի հանձնախմբի անդամները դեկտեմբերի 1-ին հանդիպում են ունեցել Ուրուգվայի նախագահ Լուիս Լագաժե Փոուի հետ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև երկրի առողջապահության նախարար Խոսե Լուիս Սաթջյանը։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակից հայտնում են, հանդիպման ընթացքում Ուրուգվայի նախագահին է ներկայացվել վերջերս Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժման հետևանքները, ինչպես նաև 2020թ․ Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ իրականացված ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակը։
Հանրապետության նախագահն իր հերթին վստահեցրել է, որ Հայաստանի ու հայ ժողովրդի հանդեպ Ուրուգվայի ունեցած համերաշխ դիրքորոշումը շարունակում է մնալ այդպիսին, հատկապես՝ այս դժվարին ժամանակներում։ Լուիս Լագաժե Փոուն նաև իր սատարումն է հայտնել գործադիր իշխանության և խորհրդարանի զույգ պալատների՝ Հայաստանին առնչվող դիրքորոշումներին ու որոշումներին։

Uruguay's president reiterates support for Armenia
President of Uruguay Luis Lacalle Pou met with members of the Armenian National Committee (ANC) of Uruguay. Health Undersecretary José Luis Satdjian also attended the meeting, the ANC International reported.
At the meeting, the president was briefed on the aftermath of the recent Azerbaijan invasion of Armenia and the humanitarian situation following Azerbaijan’s military aggression against Armenia and Artsakh in 2020.
Luis Lacalle Pou stated, for his part, reiterated Uruguay’s solidarity with Armenia and its people, especially in these difficult times. He expressed support for the stance and decisions of the executive authorities and the two chambers of the parliament regarding Armenia.