Քաղաքական 15:40 20/12/2022 Հայաստան
«Ունենք փաստ՝ Հայաստանի իշխանությունն իր քաղաքականությամբ իրավիճակը  բերել, հասցրել է նրան, որ ընտրությունը վատի ու շատ վատի միջև է, երկրորդ՝ ռուս խաղաղապահ առաքելությունն իր վրա դրած գործառույթը, ըստ էության, պատշաճ չի կատարել առ այս պահը, բավականին մեծ սպառնալիքներ է ստեղծվել Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների համար»,- Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, որքան էլ Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին կապող ճանապարհի փակումը  քննարկվի հումանիտար ճգնաժամի տեսանկյունից, պետք է գիտակցել, որ սա առաջին հերթին քաղաքական, անվտանգային խնդիր է, քանի որ եթե նույնիսկ միջանցքում անխափան երթևեկությունը վերականգնվի, դրանով իրավիճակը չի հանգուցալուծվելու։
«Ցանկացած իրավիճակի պատասխանատվությունը իշխանություններինն է, անկախ նրանից՝ այդ պահին  իշխանության Նիկոլն է, թե Պողոսը»,- ասաց Աբրահամյանը։
Ինչ վերաբերում է  տարբեր գրասենյակների առաջ հավաքներին, ըստ նրա, պետք է հասկանալ, որ  գլխավոր պատասխանատվությունը կառավարության շենքում նստող անձերինն է ու նրանց քաղաքական թիմին։
«Գլխավոր խնդիրն է հասկանալ, լավ, եթե Ռուսաստանն իր ֆունկցիան չի իրականացնում, որևէ փուլում լինում է ոչ էֆեկտիվ, ապա ո՞վ պետք է զբաղվի Արցախում ապրող մեր հայրենակիցների ճակատագրով։
Այն, ինչ այսօր տեղի է ունենում Արցախում, կարող է վաղը տեղի ունենալ Հայաստանի ցանկացած մարզում ու, Աստված չանի, որ մենք գանք, հասնենք այն կետին ու ասենք՝ գիտեք, Հայաստանը չունի այդ ռեսուրսը, հնարավարությունը ու այս պայմաններում անվտանգություն իրականացնելու որևէ նպատակ չի կարող իրականացնել։ Այդ ժամանակ էլ կառաջանա Հայաստանում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմաբազայի խնդիրը, կասեն, գիտեք Ռուսաստանը Հայաստանի հետ ունի պայմանավորվածություն,  չիրականացրեց, բա ինչ անի խեղճ իշխանությունը։
Այսինքն՝ այս իրավիճակում պետք է իշխանությունը հնչեցնի, թե ինչ է անում անկախ նրանց, թե ինչ է անում Ռուսաստանը, համանախագահող երկրների ղեկավարները։ Իսկ ի՞նչ է անում Հայաստանը, արդյոք Հայաստանն այստեղ չունի առաքելություն, պատասխանատվություն»,- ասաց ընդդիմադիր գործիչը։
Նա ընդգծեց, որ եթե Արցախի շրջափակումը շարունակվի ևս մեկ շաբաթ, բերելու է ծայրահեղ իրավիճակի։
«Այս իրավիճակի համար առաջին պատասխանատուն Հայաստանի իշխանությունն է ու Հայաստանի իշխանությունը չի կարող մի կողմ քաշվել, սահմանափակվել նամակներով ու պատասխանատվությունը բարդել միջազգային տարբեր կազմակերպությունների վրա», - ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։

Политика 16:40 20/12/2022 Армения
«Мы стоим перед фактом: власти Армении своей политикой привели к ситуации, когда мы оказались перед выбором между плохим и очень плохим, во-вторых, миссия российских миротворцев, по сути, не выполнила до сих пор возложенную на нее функцию, из-за чего возникла большая угроза для проживающих в Арцахе наших соотечественников», – заявил в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По его словам, хоть и блокада Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией, обсуждается с точки зрения гуманитарного кризиса, нужно осознавать, что это, в первую очередь, политическая проблема и проблема безопасности, поскольку, если движение будет восстановлено, проблема решена не будет.
«Власти несут ответственность за любую ситуацию, независимо от того, кто в данный момент находится у власти – Никол или Погос», – отметил Т. Абрамян.
Что касается проводимых акций протеста у офисов различных международных организаций, то, по словам Т. Абрамяна, следует понимать, что главная ответственность лежит на плечах находящихся в здании правительства людей и их политической команды.
«Главная задача заключается в том, чтобы понять, если Россия не осуществляет своих функций, и на некоторых этапах бывает неэффективной, тогда кто должен заниматься судьбой наших соотечественников, проживающих в Арцахе.
Происходящее сегодня в Арцахе, уже завтра может произойти в любой области Армении, не дай Бог, если мы окажемся в такой ситуации, и скажем, мол, знаете, у Армении нет таких ресурсов, возможности, и Армения не может обеспечить безопасность. Тогда сразу же возникнет проблема, связанная с дислоцированной в Гюмри 102-й российской военной базой, тогда скажут, мол, знаете, у России с Арменией есть договоренность, которую они не реализовали, тогда что же делать бедному правительству.
Иными словами, в сложившейся ситуации власти Армении должны заявить, какие конкретно шаги предпринимают независимо от России. А что делает Армения?» – отметил оппозиционный деятель.
Он подчеркнул, если блокада Арцаха продлится ещё неделю, то это приведет к тяжелейшей ситуации.
«Ответственными номер один за сложившуюся ситуацию являются власти Армении, и власти Армении не могут оставаться в стороне, ограничившись только письмами, сваливая ответственность на различные международные организации», – отметил Т. Абрамян.