Քաղաքական 10:32 22/12/2022 Արցախ
Ռուբեն Վարդանյան. Երևանից երեկ մի հայտնի բիզնեսմեն է զանգել, ասում է՝ ամսի 25-26-ին կլինե՞ս Երևանում
«Մենք արդեն 11 օր է՝ բլոկադայի մեջ ենք։ Ես գիտեմ, որ ծանր վիճակում ենք, հատկապես հոգեբանական առումով, քանի որ մեծ մասի մոտ կուտակվել են էմոցիան, էներգիան, ագրեսիան, թե ինչու ոչ մի բան չի արվում, մի մասի մոտ էլ դեպրեսիա է սկսել, դա նորմալ է, ողջ աշխարհում մարդկանց հետ նման բան պատահում է»,-ողջունելով արցախցիներին՝ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց Արցախի պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը։
Նա հավատացրեց՝ անում են ամեն բան իրավիճակը հնարավորինս արագ փոխելու և լուծումներ գտնելու համար։
«Լուծումները պետք է լինեն այնպես, որ մեր արժանապատվությունը չկորցնենք։ Պետք է լուծումը չլինի այնպիսին, որի հետևանքները մեզ չթողնեն ոչ մի հնարավորություն Արցախում մնալու, հանգիստ ապրելու համար։ Ես գիտեմ՝ իրավիճակն իսկապես ծանր է և սննդի, և բենզինի հետ կապված, հավատացեք, ամեն ինչին հետևում ենք, փորձում ենք լուծումներ տալ խնդիրներին»,-ասաց նա։
Թվարկելով խնդիրները՝ Ռ. Վարդանյանը շեշտեց ադրբեջանցիների կողմից փակված միջանցքի տարբեր կողմերում առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների, Երևան տեղափոխելու անհրաժեշտություն ունեցող ծանր հիվանդների մասին։
«Կան դեպքեր, երբ մարդիկ մահացել են, դիակները չենք կարողանում բերել Արցախ։ Գնալով այս խնդիրներն ավելի են լրջանում։ Ես ուզում եմ մի քանի բան ասել, պատասխանատու ենք, պատրաստ ենք, աշխատում ենք։ Երկրորդ՝ չենք թողնի ոչ մեկին դժգոհեն ու քաոս առաջացնեն։ Երրորդը՝ կայացած որոշումների մասին հայտարարելու ենք լրատվամիջոցներով ձեզ իրազեկելու համար»,-ասաց նա։
Վարդանյանն ասաց՝ սերտ աշխատում են Ազգային Ժողովի հետ։
Արցախի պետնախարարը մի դրվագ պատմեց. «Երևանից երեկ մի հայտնի բիզնեսմեն զանգեց, հարցրեց՝ ո՞նց եք, ո՞նց չեք։ Ասեցի՝ դե նոմալ, աշխատում ենք։ Ասեց՝ ե՞րբ ես գալու Երևան, ամսի 25-26-ին կլինե՞ս Երևանում։ Ասում եմ՝ դու լո՞ւրջ ես ասում։ Չե՞ք հասկանում, որ մենք բլոկադայի մեջ ենք։ Մի կողմից շատ զայրացած ենք, որ նման վերաբերմունք կարող է լինի Երևանում, մյուս կողմից պետք է հասկանանք, որ իրենց մոտ ուրիշ ձև է մոտեցումը, մինչև վերջ չեն կարողանում պատկերացնել իրավիճակի լրջությունը։ Երեկ զանգել է ընկերս, ասում է՝ շատ վատ է զգում, որևէ բանով չի կարողանում օգնել։ Ես ասում եմ՝ ես երջանիկ մարդ եմ, 54 տարեկան եմ, երջանիկ մարդ, հաջողված բիզնեսմեն, ամուսին ու հայր, բայց սա իմ ամենաերջանիկ օրերն են, քանի որ ես աշխատում եմ իմ ազգի համար, իմ գիտելիքները, փորձը դրել եմ այն բանի համար, որ իմ հայրենիքը մնա անկախ, ուժեղ։ Ես ուզում եմ, որ իմանաք, մենք անում են կարևոր բան ոչ միայն մեզ համար, այլև ապագա սերունդների համար»։

Политика 11:10 22/12/2022 НКР
Рубен Варданян: Вчера позвонил известный бизнесмен из Еревана и спросил, буду ли я в столице Армении 25-26 числа
«Мы уже 11 дней находимся в блокаде.  Я знаю, что мы в тяжелом положении, особенно психологически, поскольку у большинства накопились эмоции, энергия, агрессия относительно того, почему ничего не предпринимается. У части же началась депрессия. Это нормально. Такое с людьми происходит во всем мире», – заявил в ходе прямого эфира в соцсети Facebook государственный министр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Рубен Варданян, приветствуя арцахцев.
Он заверил: делают все, чтобы как можно быстрее изменить ситуацию и найти решения.
«Решения должны быть такими, чтобы мы не теряли своего достоинства. Решение не должно быть таким, чтобы последствия не оставляли нам возможности оставаться в Арцахе и жить спокойно. Я знаю, что ситуация действительно непростая – в плане и продовольствия, и бензина. Поверьте, мы за всем следим, пытаемся решить проблемы», – сказал Варданян.
Перечисляя проблемы, Р. Варданян сказал о детях, оставшихся без попечения родителей по разным сторонам закрытого азербайджанцами Лачинского (Бердзорского) коридора, необходимости транспортировки в Ереван тяжелобольных.
«Есть случаи, когда не удается доставить в Арцах тела скончавшихся. Эти проблемы становятся все более и более серьезными. Хочу сказать несколько вещей:  мы ответственны, мы готовы, мы работаем. Во-вторых: мы никому не позволим создавать хаос. В-третьих: о принятых решениях мы будем сообщать через СМИ, чтобы информировать вас», – сказал он.
Варданян указал также, что они тесно сотрудничают с НС.
Государственный министр Арцаха рассказал и один эпизод: «Вчера позвонил известный бизнесмен из Еревана и спросил, как дела. Я ответил: Нормально, работаем. Он в ответ: когда ты приедешь в Ереван? Будешь ли ты в Ереване 25-26 числа? Я спрашиваю: ты серьезно? Не понимаете, что мы в блокаде?
С одной стороны, мы очень возмущены тем, что в Ереване может быть такое отношение . С другой стороны, мы должны понимать, что у них другой подход, они не могут до конца представить всю серьезность ситуации.
Мне вчера звонил друг, говорит, что очень плохо себя чувствует, поскольку ничем помочь не может. Я ему сказал: мне 54 года, я счастливый человек, успешный бизнесмен, муж и отец, но это мои самые счастливые дни, потому что я работаю для своего народа, я вложил свои знания, опыт чтобы моя Родина оставалась независимой и сильной. Я хочу, чтобы вы знали: мы делаем важную вещь не только для себя, но и для будущих поколений».