Հասարակություն 10:14 22/12/2022 Աշխարհում
Մարդասիրության ոլորտի համաշխարհային առաջնորդները կոչ են անում անհապաղ քայլեր ձեռնարկել՝ դադարեցնելու հումանիտար աղետն Արցախում
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության անդամները և համաշխարհային մարդասիրական համայնքի առաջնորդները տարածել են հայտարարություն Արցախում տիրող ներկա իրավիճակի վերաբերյալ, որն սպառնում է վերածվելու տարածաշրջանում լայնածավալ հումանիտար ճգնաժամի։
Միջազգային ճանաչում ունեցող իրավապաշտպաններն ու խաղաղության ակտիվիստները չափազանց մտահոգված են աշխարհի անտարբերությամբ և անհապաղ գործողությունների կոչ են անում.
«2022 թ. դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական ուժերը փակեցին Հայաստանն Արցախին կապող ցամաքային միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը: Մինչև շրջափակումը միջանցքն օգտագործվում էր կենսական նշանակության պարագաներ, այդ թվում՝ սնունդ և դեղորայք հասցնելու համար: Այս շրջափակումն ինքնին ստեղծում է հումանիտար աղետ:
Դեկտեմբերի 13-ին, օգտվելով աշխարհի անտարբերությունից, Ադրբեջանը դադարեցրեց նաև գազամատակարարումը, ինչը տեղի բնակչությանը կանգնեցրեց ցրտահարության անմիջական վտանգի առաջ:
Այժմ Արցախում ծավալվող իրադարձությունները մեզ հիշեցնում են Սրեբրենիցայի ողբերգությունը 1995 թվականին: Հազարավոր մարդիկ զոհվեցին, երբ նմանատիպ սադրանքներին ժամանակին չարձագանքելը և միջազգային խաղաղապահների ընդհանուր անգործությունը հանգեցրեցին խաղաղ բնակչության զանգվածային սպանդի, որն էլ հետագայում հայտնի դարձավ իբրև Սրեբրենիցայի ցեղասպանություն: Սա չպետք է տեղի ունենա Արցախում, հատկապես երբ կան դա կանխելու հայտնի միջոցներ։
Ադրբեջանական ուժերի գործողությունները եվրոպական մայրցամաքում էթնիկ զտումների, ցեղասպանության փորձ են, և դրանց պետք է վերաբերվել հենց այդպես՝ առանց ներողամտության: Միջազգային հանրության կողմից արագ և միասնական արձագանքի բացակայության պայմաններում Ադրբեջանի կառավարությունը միայն կհամոզվի, որ կարող է շարունակել գործել բացարձակ անպատժելիության պայմաններում և իրենց գործողությունների համար առանց որևէ հետևանքի:
Պատմությանը հայտնի են մի քանի օրինակներ, թե ինչի կարող է բերել զսպող մեխանիզմների նման վտանգավոր բացակայությունը: Դրանցից մի քանիսը դեռ թարմ և ցավոտ են մեր հիշողության մեջ, ինչպես 1994 թ. Ռուանդայի ցեղասպանության ժամանակ թութսի էթնիկ խմբի ողբերգական ճակատագիրը:
Արցախում անհապաղ պետք է կազմակերպվի միջազգային մարդասիրական ավիափոխադրում` սննդամթերք և առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքներ հասցնելով տեղի բնակչությանը և տարհանելով նրանց, ում կյանքին վտանգ է սպառնում: Նրանց թվում են նաև Ստեփանակերտի Հանրապետական բժշկական կենտրոնի մի քանի հիվանդներ, որոնք գտնվում են ծանր վիճակում, և որոնց անհրաժեշտ է շտապ բուժօգնություն, որը շրջափակման պատճառով չի կարող պատշաճ կերպով տրամադրվել։
Բոլոր անհրաժեշտ միջոցներով պետք է վերջ տալ Արցախի անօրինական շրջափակմանը: Պետք է վերականգնվի Արցախի կապը Հայաստանի և մնացած աշխարհի հետ: Հայերն այս հողում ապրել են հազարավոր տարիներ և չպետք է ենթարկվեն էթնիկ զտման։
Միևնույն ժամանակ, քանի դեռ ճանապարհը փակ է, մարդասիրական ավիափոխադրումները պետք է օգնեն տեղի բնակչությանը գոյատևել: Ստեփանակերտում արդեն կա գործող օդանավակայան, որը կարող է օգտագործվել այդ նպատակով։ Սա որևէ լրացուցիչ ջանք չի պահանջի միջազգային հանրությունից, բացի օդային միջանցքի ու դրա անվտանգության ապահովումը:
Սա արդեն հաջողությամբ իրականացվել է նախկինում: 1948 թ. ճգնաժամ սկսվեց Բեռլինում, որը բաժանվել և վերահսկվում էր Դաշնակցային ուժերի և Խորհրդային զորքերի կողմից: Քանի որ Ստալինը փորձում էր մեկուսացնել քաղաքը և սովի մատնել՝ զրկելով այն սննդից, ջրից և էլեկտրաէներգիայից, միակ կապն օդային միջանցքներն էինք, որոնք օգտագործվում էին ԱՄՆ զորքերի կողմից՝ բեռներ հասցնելու համար մեկուսացված հատվածներ:
Օդային փոխադրումների կազմակերպումն ու Արցախի բնակչությանն օգնության ձեռք մեկնելն անմիջականորեն համապատասխանում է «Պաշտպանելու պատասխանատվություն» իրավական դոկտրինին (R2P), որը սահմանում է, որ միջազգային հանրությունը պատասխանատվություն է կրում միջամտելու և համապատասխան հավաքական գործողություններ ձեռնարկելու, եթե առանձին պետության բնակչությունը բախվում է ցեղասպանության վտանգի, ռազմական հանցագործությունների, էթնիկ զտումների և մարդկության դեմ հանցագործությունների։ Այս գլոբալ քաղաքական և իրավական պարտավորությունը հատուկ նախագծված է նման իրավիճակները կանխելու և լուծելու համար, որն էլ պետք է կիրառվի այս դեպքում:
Մենք զուգահեռներ ենք անցկացնում 1948 թ. Բեռլինի ճգնաժամի և այսօրվա իրավիճակի միջև, քանի որ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո քաղաքական առաջնորդներն սկսեցին բարձրաձայնել՝ «Այլևս երբեք» արտահայտությունը։ Թերևս հաճելի է կրկնել այս արտահայտությունը, բայց այն այդպես էլ կմնա զգացմունքային մակարդակում, քանի դեռ չկան որոշակի շոշափելի գործողություններ՝ այն իրագործելու համար: Արցախը հնարավորություն է ողջ աշխարհի համար՝ կանխելու ժամանակակից ցեղասպանությունը, քանզի դա չանելու հետևանքները չափազանց սարսափելի կլինեն նույնիսկ դիտարկելու համար:
2022 թ. դեկտեմբերին Արցախում տեղի ունեցած իրադարձությունները շատ պարզ բացահայտեցին Ալիևի կառավարության իրական մտադրություններն արցախահայության նկատմամբ։ Փորձելով նրանց ուժով դուրս քշել իրենց հողից և ձախողելով, կամ ինչպես  ինքն է ասել՝ «շան պես հետապնդելով Արցախի բնակչությանը»՝ նախագահ Ալիևն այժմ ավելի քան պատրաստ է նրանց ենթարկել ցրտահարության և սովի: Չի կարելի դա թույլ տալ նրան, ոչ էլ կարելի է նրան տալ որևէ իրավունք ղեկավարելու արցախահայությանը,  քանի որ նա արդեն դրսևորել է նրանց մասին մտահոգության բացահայտ բացակայություն:
Հիտլերի օրինակը մի քանի նորագույնների հետ միասին պետք է սովորեցներ մեզ, որ բռնապետներին հնարավոր չէ հանդարտեցնել: Նրանք հասկանում են միայն հաշվետու լինելու լեզուն։ Որքան արագ լինի միջամտությունը, այնքան ավելի քիչ ուժ կպահանջվի նրանց ծրագրերը տապալելու համար: Ապարդյուն է բռնապետին աղերսելը կամ համբերատար սպասելը, որ նա կփոխի իր միտքը․ ընդհակառակը, դա կքաջալերի  նրան երկարաձգելու նրանց տառապանքը, ում հետապնդում է: Նախագահ Ալիևին պետք է կանգնեցնել, և աշխարհի պատասխանատվությունն է անել դա րոպե առաջ»:
Հայտարարությունն ստորագրել են.
Ֆարթուն Ադան
2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Էլման» խաղաղության և մարդու իրավունքների կենտրոնի գործադիր տնօրեն
Նուբար Աֆեյան
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր, Flagship Pioneering ընկերության հիմնադիր և գլխավոր գործադիր տնօրեն, «Մոդերնա» ընկերության համահիմնադիր և նախագահ
Ջամիլա Աֆղանի
2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, Խաղաղության և ազատության Աֆղանստանի կանանց միջազգային լիգայի նախագահ
Մարգարիտ Բարանկիցե
2016 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Խաղաղության տուն» (Maison Shalom) խնամքի տան հիմնադիր
Լեյմա Գբովե
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Աֆրիկայի «Գբովե» խաղաղության հիմնադրամի հիմնադիր և նախագահ, 2011 թ. Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր
Լորդ Արա Դարզի
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար
Միրզա Դինայի
2019 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Օդային կամուրջ Իրաք» կազմակերպության համահիմնադիր
Շիրին Էբադի
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Մարդու իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի հիմնադիր, 2003 թ. Խաղաղության Նոբելյան դափնեկիր
Իլվադ Էլման
2020 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Էլման» խաղաղության և մարդու իրավունքների կենտրոնի ծրագրերի տնօրեն
Ջուլիեն Լուսենգե
2021 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, Կոնգոյացի կանանց հիմնադրամի համահիմնադիր
Մերի Ռոբինսոն
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Իռլանդիայի նախկին նախագահ
Էռնեստո Սեդիլյո
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Յեյլի համալսարանի Գլոբալիզացիայի ուսումնասիրությունների կենտրոնի տնօրեն, Մեքսիկայի նախկին նախագահ
Փոլ Փոլման
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, գործարար-առաջնորդ, կլիմայի և իրավահավասարության հարցերի պաշտպան, Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն
Թոմ Քաթինա
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ, 2017 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր, «Գթության Մայր» հիվանդանոցի բժիշկ
Բեռնարդ Քուշներ
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր, Ֆրանսիայի արտաքին գործերի և առողջապահության նախկին նախարար
Դելե Օլոջեդե
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, գրող, խմբագիր և հրատարակիչ, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր:

Society 11:04 22/12/2022 Armenia
Global humanitarian leaders call for urgent action to stop humanitarian catastrophe in Nagorno-Karabakh
Members of the Aurora Humanitarian Initiative and leaders of the global humanitarian community have issued a statement regarding the current situation in Nagorno-Karabakh (Artsakh) that threatens to result in a full-scale humanitarian crisis in the region. Internationally known human rights defenders and peace activists are extremely concerned with the world’s indifference and call for immediate action:
“On December 12, 2022, the Azerbaijani forces blocked the Lachin corridor, the only mountain road that links Armenia and the enclave of Artsakh. Before the blockade, the corridor was used for the delivery of vital supplies, including food and medication. The blockade is creating a humanitarian catastrophe.
On December 13, emboldened by the world’s indifference, Azerbaijan has cut off the gas supply as well, putting the local population in immediate danger of freezing to death.
The events unfolding now in Artsakh remind us of the tragedy of Srebrenica in 1995. Thousands of people died when the lack of a timely reaction to similar provocations and the general inaction of international peacekeepers resulted in the mass murder of civilians in what later became known as the Srebrenica genocide. This must not happen in Artsakh, especially when there are known means to prevent it.
The movements of Azerbaijani forces betray an attempted ethnic cleansing, a genocide on the European continent, and should be treated as such, with no allowance for clemency. Lack of swift and unified reaction on the part of the international community will only convince Azerbaijani government that they can continue with absolute impunity, facing no consequences for their actions.
History knows several examples of what such dangerous unrestraint might bring, some of them still fresh and painful in our memory, like the tragic fate of the Tutsi ethnic group during the 1994 genocide in Rwanda.
An international humanitarian airlift should be organized in Artsakh immediately, delivering food and other essentials to the local population and evacuating those whose life is endangered to safety. Among these are several patients of the Republican Medical Centre Stepanakert in grave condition requiring urgent medical care that cannot be adequately provided because of the blockade.
The illegal blockade of Artsakh must be broken by all means necessary. The connection of Artsakh to Armenia and the rest of the world must be restored. Armenians have lived on these lands for thousands of years and should not be subjected ethnic cleansing.
In the meantime, while the road remains blocked, the humanitarian airlift should help the local population to survive and sustain. There already is an operational airport in Stepanakert, which can be used for this purpose. This will not require any additional efforts on the side of the international community except for those necessary to maintain the airlift and ensure its safety.
Again, this has been successfully done before. In 1948, a crisis erupted in Berlin, divided and controlled by the Allied forces and the Soviet troops. As Stalin tried to cut of the city and starve it of food, water, and electricity, the only remaining link were the air corridors used by the US forces to ferry supplies to the isolated sectors.
Helping the people of Artsakh by organizing the airlift falls squarely in the legal doctrine of Responsibility to Protect (R2P) stipulating that international community has the responsibility to intervene and take appropriate collective action if the population of an individual state is facing the threat of genocide, war crimes, ethnic cleansing, and crimes against humanity. This global political and legal commitment was designed specifically to prevent and diffuse situations like this and must be invoked in this case.
We draw parallels between the Berlin crisis of 1948 and today’s situation because after the World War II, political leaders have taken to saying the phrase ‘Never again.” Albeit a nice sentiment much to the credit of those repeating it, it will remain just that – a sentiment – unless there are some tangible actions to back it up. Artsakh is the world’s chance to prevent a modern genocide, and the consequences of failing to achieve that would be too heinous to even consider this option.
The events of December 2022 in Artsakh have revealed, with stunning clarity, the actual intentions of Aliyev’s government regarding the Armenian residents of Artsakh. Having tried and failed to drive them out of their land by force – or, in his own words, “to chase the residents of Artsakh like dogs,” –President Aliyev is now more than willing to subject them to the torture of slowly freezing to death and starving. He cannot be allowed to do that, nor can he be trusted with any legal rights to rule over them since he has demonstrated a blatant lack of concern.
The case of Hitler, together with several more recent examples, should have taught us that appeasing dictators does not work. They only understand the language of accountability. The sooner the intervention happens, the less force is required to derail their plans and put humanity back on track. Pleading with a dictator or patiently waiting for him to change his mind does nothing but encourage him and prolong the suffering of those he persecutes. President Aliyev must be stopped, and it is the world’s responsibility to make that happen–with utmost urgency.”
Signed by:
Fartuun Adan
2020 Aurora Prize Laureate; Executive Director, Elman Peace and Human Rights Centre
Noubar Afeyan
Co-Founder, Aurora Humanitarian Initiative; Founder and CEO, Flagship Pioneering; Co-Founder and Chairman, Moderna
Jamila Afghani
2022 Aurora Prize Laureate; President, Women's International League for Peace and Freedom Afghanistan
Marguerite Barankitse
2016 Aurora Prize Laureate; Founder, Maison Shalom International
Tom Catena
Chair, Aurora Global Movement; 2017 Aurora Prize Laureate; Medical Director, Mother of Mercy Hospital
Lord Ara Darzi
Chair, Aurora Prize Selection Committee; Co-Director, Institute of Global Health Innovation at Imperial College London
Mirza Dinnayi
2019 Aurora Prize Laureate; Co-Founder, Air Bridge Iraq
Shirin Ebadi
Member, Aurora Prize Selection Committee; Founder, Defenders of Human Rights Center; 2003 Nobel Peace Prize Laureate
Ilwad Elman
2020 Aurora Prize Laureate; Program Director, Elman Peace and Human Rights Centre
Leymah Gbowee
Member, Aurora Prize Selection Committee; Founder and President, Gbowee Peace Foundation Africa; 2011 Nobel Peace Prize Laureate
Bernard Kouchner
Member, Aurora Prize Selection Committee; Co-Founder, Médecins Sans Frontières; former French Foreign Minister and former Minister of Health
Julienne Lusenge
2021 Aurora Prize Laureate; Co-Founder, Fund for Congolese Women
Dele Olojede
Member, Aurora Prize Selection Committee; Writer, Editor and Publisher; Pulitzer Prize Winner
Paul Polman
Member, Aurora Prize Selection Committee; Business Leader, Climate and Equalities Campaigner; former CEO of Unilever
Mary Robinson
Member, Aurora Prize Selection Committee; former President of Ireland
Ernesto Zedillo
Member, Aurora Prize Selection Committee; Director, Center for the Study of Globalization at Yale University; former President of Mexico