Քաղաքական 17:24 02/02/2023 Տարածաշրջան
Ընդդիմադիր «Հանուն Վրաստանի» կուսակցությունը խորհրդարան է ներկայացրել երկրում Ռուսաստանի քաղաքացիների առանց վիզայի գտնվելու ժամկետը կրճատելու անհրաժեշտության մասին նախագիծ։ ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ այդ մասին հինգշաբթի հայտնել է Interpressnews-ը։
Գործակալության տվյալներով՝ բանաձևն արդեն գրանցվել է խորհրդարանում։ Փաստաթղթի տեքստի համաձայն՝ կուսակցությունը կոչ է անում Վրաստանի կառավարությանը սահմանափակել Ռուսաստանի քաղաքացիների անվերահսկելի միգրացիան դեպի Վրաստանի տարածք, սահմանափակել Ռուսաստանի քաղաքացիների՝ Վրաստանի տարածքում առանց վիզայի գտնվելու ժամկետը, ինչպես նաև այս փուլում պահպանել ավիափոխադրումների սահմանափակումները։
Կուսակցության՝ չորեքշաբթի օրը տարածած հայտարարության մեջ ասվում է, որ Վրաստանում տեղի է ունենում Ռուսաստանի քաղաքացիների անվերահսկելի միգրացիա։ Ընդդիմադիր կուսակցությունը կարծում է, որ դա վնասում է հանրապետության անվտանգությանը։
Գործող կանոնակարգերի համաձայն՝ Ռուսաստանի քաղաքացիների համար վիզաների կարիք չկա Վրաստան այցելելու համար, որտեղ նրանք կարող են մնալ ամբողջ տարվա ընթացքում: Երկրում օրինական գտնվելը շարունակելու համար ռուսներին միայն անհրաժեշտ է նորից հատել սահմանը։ 2019 թվականի հուլիսի 8-ից երկրների միջև ուղիղ չվերթներ չեն իրականացվել։

Право 18:06 02/02/2023 Регион
Оппозиция Грузии заявила о необходимости сократить срок безвизового пребывания граждан России в стране
Оппозиционная партия «За Грузию» внесла в парламент резолюцию о необходимости сокращения срока безвизового пребывания граждан России в стране. Об этом в четверг сообщает ТАСС со ссылкой на агентство Интерпрессньюс.
По данным агентства, резолюция уже зарегистрирована в парламенте. Согласно тексту документа, партия призывает правительство Грузии «ограничить бесконтрольную миграцию граждан России на территорию Грузии, ограничить срок безвизового пребывания граждан России на территории Грузии, а также оставить в силе на данном этапе ограничение авиаперелетов».
В распространенном в среду заявлении партии говорится, что в Грузию идет бесконтрольная миграция граждан России. В партии считают, что это вредит безопасности республики.
По действующим нормам гражданам России не требуется виз для посещения Грузии, где они могут находиться непрерывно в течение года. Для продолжения законного пребывания в стране россиянам достаточно повторно пересечь границу. Прямого авиасообщения между странами нет с 8 июля 2019 года.