Իրավունք 15:09 03/02/2023 Հայաստան
Օկուպացիայի մասին հայտարարությունները, ըստ էության, ժխտված են միջազգային միակ դատական որոշմամբ. Գյուլումյան
«Օկուպացիայի մասին Լավրովի երեկվա հայտարարությունը, ընդհանրապես  բոլոր այդ հայտարարությունները, ըստ էության, ժխտված են  միջազգային միակ դատական որոշմամբ, դա Չիրագովն ընդդեմ Հայաստանի  Հայաստանի գործով կայացված վճիռն է»,- Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու վերաբերյալ «Հայաստան» խմբակցության հրավիրած խորհրդարանական լսումներին ասաց  ՍԴ նախկին դատավոր Ալվինա Գյուլումյանը։
Նա հիշեցրեց, որ այդ որոշմամբ Եվրոպական դատարանն արդյունավետ վերահսկողություն իրականացնելու հիմքով ճանաչվեց Հայաստանի իրավազորությունը և ոչ թե տարածքների օկուպացված լինելու առումով։
«Այսինքն մենք  իրականացնում էինք, ըստ  Եվրոպական դատարանի, որոշակի արդյունավետ իրավազորություն, բայց  չէինք օկուպացրել այդ տարածքները, օկուպացիայի մասին որևէ բառ չեք հանդիպի այդ որոշման մեջ այն դեպքում, երբ որ  Եվրոպական դատարանում և մեկ, և մյուս մոտեցումը կա։ Սա մեկ միջազգային փաստաթուղթ, որի վրա մենք միշտ հանգիստ կարող ենք հենվել ու ասել, որ այստեղ որևէ օկուպացիա չկա»,- ասաց Ա. Գյուլումյանը։
Նրա խոսքով, այսօր պետք է կարողանալ օգտվել նախկին որոշումներից և ոչ միայն Եվրոպական դատարանի, նաև ՄԱԿ-ի համապատասխան բանաձևերից, որոնք որևէ ձևով այդ տարածքի նկատմամբ,  այսպես ասած Հայաստանի կողմից, որևէ օկուպացիա չեն ճանաչել, ավելին՝ ճանաչել են, ինչ-որ մի տեղ, կարելի է ասել, դրա անհրաժեշտությունը որպես Հայաստանի հետ Արցախի միացման։
«Մենք չենք փորձում հիմնավորել, որ Արցախի  հարցը լինելով հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը, Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտություն չէ և Հայաստանի  օժանդակությունը, չնայած մենք ի սկզբանե սխալներ ենք թույլ տվել, հենց թեկուզ հրադադարի պայմանագիրը  Հայաստանի կողմից նույնպես ստորագրելով, համենայնդեպս մենք պետք է կարողանաք հիմնավորել, որ դա Հայաստան-Ադրբեջան հակամարտություն չէ, Հայաստանը չի կարող փոխարինել Արցախի ժողովորդին, չի կարող արտահայտել նրա կամքը, կարող է ընդամենը սատար կանգնել նրանց ինքնորոշման իրավունքին»,- ասաց Ալվինա Գյուլումյանը։

Право 15:24 03/02/2023 Армения
А. Гюлумян: Заявления об «оккупации», по сути, опровергнуты одним постановлением международного суда
«Вчерашние заявления Лаврова об оккупации и все заявления в целом уже опровергнуты одним постановлением международного суда по делу "Чирагов против Армении”», – заявила во время парламентских слушаний, созванных фракцией «Армения» («Айастан») по теме закрытия Азербайджаном Лачинского коридора, бывший судья Конституционного суда (КС)Армении Альвина Гюлумян.
Она напомнила, что этим решением Европейский суд признал юрисдикцию РА на основе осуществления эффективного контроля, а не в плане оккупации территорий.
«Иными словами, согласно Евросуду, мы осуществляли некоторую эффективную юрисдикцию, но не оккупировали эти территории. И вы не встретите в этом решении ни одного слова об оккупации и это в том случае, когда в Европейском суде есть и тот, и другой подходы. Это международный документ, основываясь на котором мы спокойно можем говорить, что не может быть и речи об оккупации», – пояснила А. Гюлумян.
По её словам, сегодня нужно суметь воспользоваться прежними решениями, не только Евросуда, а также соответствующими резолюциями ООН, которые никакой оккупации этих территорий со стороны Армении не признали, более того, признали в каком-то смысле необходимость этого в качестве связи Армении с Арцахом.
«Мы должны суметь обосновать, что это не конфликт между Арменией и Азербайджаном, и Армения не может заменить народ Арцаха, не может выражать его волю, а может только поддерживать его право на самоопределение», – подчеркнула А. Гюлумян.