Առողջություն 19:31 03/03/2023 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետությունում արձանագրվել է լաբորատոր հաստատված կարմրուկի 11 դեպք: Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
«Հիվանդները հոսպիտալացված են: Մասնագետները նրանց վիճակը  գնահատում են միջին ծանրության։
Այժմ միջոցառումներ են իրականացվում հիվանդների վարակի աղբյուրը հայտնաբերելու և վիրուսի հետագա տարածումը կանխարգելելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ կարմրուկը սուր վիրուսային, խիստ բարձր վարակելիությամբ հիվանդություն է, որը բնորոշվում է ցանային երևույթներով, չոր հազով, ջերմությամբ և այլն: Վարակը փոխանցվում է օդային ճանապարհով։
Կարմրուկի կանխարգելման լավագույն և արդյունավետ միջոցը պատվաստումն է։
Առողջապահության նախարարությունը հորդորում է բոլոր նրանց, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ առնվազն երկու դեղաչափ պատվաստում, դիմել տեղամասային պոլիկլինիկա և պատվաստվել»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Здоровье 20:25 03/03/2023 Армения
В Республике Армения зарегистрировано 11 лабораторно подтвержденных случаев кори. Как сообщили в пресс-службе министерства здравоохранения, больные госпитализированы. Эксперты оценивают их состояние как средней тяжести.
«Сейчас проводятся мероприятия по выявлению источника заражения пациентов и недопущению дальнейшего распространения вируса.
Напомним, корь – острое вирусное заболевание с высокой контагиозностью, для которого характерны сыпь, сухой кашель, высокая температура и др. Инфекция передается воздушно-капельным путем», - говорится в сообщении.
Как отмечается, лучшим и наиболее эффективным способом профилактики кори является вакцинация.
Минздрав призывает всех, у кого нет хотя бы двух прививок от кори, обратиться в местную поликлинику и сделать прививку.