Քաղաքական 14:47 08/03/2023 Հայաստան
Նմանօրինակ «աղմկոտ բացահայտումներով» Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից տարածված ապատեղեկատվության վերաբերյալ.
«Մարտի 7-ին Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը տարածել է միջազգային հանրությանը մոլորեցնելու նպատակ հետապնդող հերթական հաղորդագրությունը, իբրև թե նույն օրը ՀՀ ԶՈՒ ռազմական տեխնիկայի շարասյունը ՌԴ խաղաղապահների ուղեկցությամբ անցել է Ստեփանակերտ-Ղայբալիշեն-Լիսագոր ճանապարհով և որ իբրև թե նույն ճանապարհով տեղի է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմի փոխադրում:
Պաշտոնապես շեշտում ենք, որ սույն տեղեկատվությունն ամբողջությամբ կեղծ է, չունի և չի կարող ունենալ որևէ փաստական հենք և աղերս իրականության հետ։
Նմանօրինակ «աղմկոտ բացահայտումներով» Ադրբեջանը փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը շեղել՝
1. Մարտի 5-ին իր զինված ուժերի կողմից իրականացված ահաբեկչական ակտից, որին զոհ են գնացել Լեռնային Ղարաբաղի ՆԳՆ ոստիկանության անձնագրային ծառայության երեք աշխատակիցներ, մեկ աշխատակից վիրավորվել է,
2. Լաչինի միջանցքի առնչությամբ Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումն իր կողմից չկատարելու և ի հեճուկս այդ որոշման՝ Լաչինի միջանցքը փակ պահելու փաստից,
3. 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ՝ Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ իր ստանձնած միջազգային պարտավորությունները չկատարելու փաստից»։

Политика 18:50 08/03/2023 Армения
«Министерство обороны Азербайджана 7 марта распространило очередное сообщение с целью введения в заблуждение международной общественности, якобы в тот же день колонна военной техники ВС Армении в сопровождении российских миротворцев прошла по дороге Степанакерт-Гайбалишен-Лисагор, и, что по этой же дороге была осуществлена перевозка личного состава ВС Армении.
Официально подчеркиваем, что данная информация является абсолютной ложью, не имеет и не может иметь каких-либо фактических оснований и не соответствует действительности.
Подобными “громкими разоблачениями” Азербайджан пытается отвлечь внимание международной общественности:
1. От террористического акта, совершенного 5 марта ВС Азербайджана, в результате которого погибли трое сотрудников паспортной службы полиции МВД Нагорного Карабаха, один сотрудник получил ранения.
2. от невыполнения имеющего обязательную юридическую силу решения Международного суда, и от продолжения блокирования Лачинского коридора, несмотря на соответствующее решение Суда.
3. от факта невыполнения своих международных обязательств по Лачинскому коридору в рамках Трехстороннего заявление от 9 ноября 2020 года», – говорится в заявлении.