Քաղաքական 11:56 10/03/2023 Հայաստան
Երևանում մեկնարկել է առաջին համահայկական քաղաքացիական ասամբլեան՝ Ապագա Հայկականի Համաժողովը, որը միջազգայնորեն հայտնի մասնակցային ժողովրդավարության ձևաչափի առաջին կիրառումն է հայկական իրականության մեջ։
Մարտի 10-12-ն ընթացող համաժողովի ընթացքում քննարկելու է «Ապագա հայկականը» նախաձեռնության կողմից սահմանված 15 նպատակներից երեքը՝ «Հայաստան-Սփյուռք միասնականություն», «Պատմական պատասխանատվություն» և «Բնակչության աճ»:
Հայաստանի Հանրապետությունից, Արցախից և Սփյուռքից գրանցված հազարավոր հայրենակիցներից թափանցիկ վիճակահանությամբ և ներկայացուցչական ընտրանքի մեթոդով ընտրվել են 200 մասնակիցներ՝ ապահովելով աշխարհասփյուռ հայության յուրօրինակ մանրակերտը: Սցենարների և ծրագրերի մշակմամբ շուրջ հինգ ամիս զբաղվել են տարբեր երկրներում բնակվող հայկական փորձագիտական համայնքի 100-ից ավելի ներկայացուցիչներ:
«Ապագա հայկականը» զարգացման հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արտակ Ապիտոնյանը համաժողովի բացմանն ասաց, որ այսօր սկսում են հանրային քննարկումների կարևոր մի փուլ, որը սովորաբար աշխարհում ընդունված է անվանել քաղաքացիական ասամբլեա ձևաչափով։
«Սա որոշ առումով նոր փորձառություն է  հայկական դաշտում, և մենք համոզված ենք, որ մեր ընդհանուր ջանքերով կհասնենք հաջողություն»,- նշեց նա։
«Ապագա հայկականը» հանրային նախաձեռնությունը հիմնադիրներից Նուբար Աֆեյան ասաց, որ այսօր ապագան կոչ է անում լրջորեն որոշել՝ որոնք են հայ ժողովրդի կարևոր նպատակները ու ուժ տալ այն նպատակներին, որպեսզի դրանց մասին արդեն սկսեն խոսել։
«Մեր՝ հիմնադիրներիս դերն է պարզապես լսել ու ձեր գաղափարներով ներշնչվել, առաջ տանել այս ծրագիրը»,- նշեց նա։
Մայր Աթոռի արտաքին հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Տ.Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը ներկայացրեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրապետական ուղերձը մասնակիցներին:
«ԱՊԱԳԱ ՀԱՅԿԱԿԱՆԸ» հանրային նախաձեռնությունը հիմնադրվել է Նուբար Աֆեյանի, Ռուբեն Վարդանյանի, Ռիչարդ Ազարնիայի, Արթուր Ալավերդյանի և այլոց կողմից՝ համախմբելու աշխարհասփյուռ հայության և Հայաստանի բարեկամների ջանքերը, փորձն ու գիտելիքները՝ հանուն Հայրենիքի ու Սփյուռքի ապագայի կերտման: Նախաձեռնությունն արդեն իսկ համախմբել է 110 հազարից ավել համակիրների՝ աշխարհի 108 երկրներից:

Politics 13:46 10/03/2023 Armenia
The first pan-Armenian citizens' assembly, the Convention of the Future Armenian, started in Yerevan on Friday morning.
The participants of the two-day event will discuss the three goals set by the FUTURE ARMENIAN Initiative: historic responsibility, Armenia-Diaspora unity and growing population.
200 people from Armenia, Artsakh and Diaspora, selected through transparent drawing process, are participating in the Convention, ensuring the proportion of gender, age, educational level and community area. They will get a chance to openly discuss possible policies and programs and to adopt recommendations for the realization of those goals.
In this process, the FUTURE ARMENIAN Initiative serves as a platform that unites pan-Armenian knowledge and potential in the process of finding solutions to the problems that the Armenian people face.
Artak Apitonyan, Executive Director of the Future Armenian Development Foundation, Noubar Afeyan and Ruben Vardanyan, co-founders of the initiative, delivered opening speeches at the event.
Archbishop Nathan Hovhannisyan, Director of the External Relations and Protocol Department of the Mother See, passed the message of Catholicos of All Armenians Karekin II to the participants.
The FUTURE ARMENIAN Initiative is represented by the FUTURE ARMENIAN Development Foundation. It is funded by Noubar Afeyan, Artur Alaverdyan, Richard Azarnia, Aram Bekchian, David Tavadian and Ruben Vardanyan.
The foundation aims to develop and implement projects with the vision of Armenia’s development for the next 20 years.