Տնտեսություն 12:54 25/03/2023 Հայաստան
Համաշխարհային բանկի խորհուրդն մարտի 24-ին հաստատել է նոր՝ 92.3 միլիոն եվրոյի (100 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք) վարկ՝ Հայաստանի կանաչ, դիմակայուն և ներառական զարգացման քաղաքականության գործառնության (ԶՔԳ) համար։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանում Համաշխարհային բանկի մամուլի ծառայությունից։
Գործառնությունն օժանդակում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 2021-2026 թվականների գործունեության ծրագրին և նպատակաուղղված է կանաչ, դիմակայուն և ներառական զարգացման խթանմանը՝  բարելավելով շրջակա միջավայրի կառավարումը կարգավորող դաշտը՝ կլիմայական փոփոխության ճնշումների մեղմացման և դրանց հարմարվելու հարցում Հայաստանին օգնելու համար,  մեծացնելով հավասարությունը և խթանելով մարդկային կապիտալի զարգացումը և օժանդակելով հակակոռուպցիոն գործողությունների շրջանակին և արդարադատության ոլորտի արդյունավետությանը։
«Այս գործառնությունը կառավարության կողմից բարեփոխումների՝ աճն ավելի ներառական և կայուն դարձնելու հանձնառության վկայությունն է։ Գործառնությունն օժանդակում է Հայաստանի մարդկային կապիտալին սատարող կարևորագույն բարեփոխումներին, այդ թվում՝ կրթության ռազմավարության ընդունմանը և սոցիալական աջակցության հասցեականության բարձրացմանը։ Առաջին անգամն է, որ Համաշխարհային բանկի բյուջետային աջակցության գործառնությունը Հայաստանում ընդգրկում է նաև երկրին՝ կլիմայական փոփոխության մեծացող ճնշումների մեղմացման և հարմարվողականության ջանքերում աջակցելու բարեփոխումներ»,- ասել է Համաշխարհային բանկի Հայաստանի գրասենյակի ղեկավար Կարոլին Գեգինատը։
Սույն գործառնությամբ աջակցություն ստացող առանցքային բարեփոխումները համահունչ են Համաշխարհային բանկի՝ Երկրի հետ գործընկերության 2019-2023 թվականների շրջանակին։ Դրանց թվում են՝ հանրային ներդրումների կառավարման կառուցվածքի բարեփոխումը՝ կլիմայական տեսանկյունից հանրային ներդրումների համակարգված նախնական ընտրությունն ապահովելու համար, «Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման մասին» (ՇՄԱԳ) և «Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» (ՄՕՊ) օրենքների փոփոխությունը, սոցիալական աջակցության հասցեականության բարձրացման համար նոր համակարգի գործարկումը, կրթության ուսումնական ծրագրի արդիականացումը, այդ թվում՝  բնագիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության և մաթեմատիկայի (ԲՏՃՄ) և կանաչ կրթության, և  հաշտարարության ու արբիտրաժի մասին օրենքների լրամշակումը՝ արդարադատության համակարգին ավելի բարձր արդյունավետությամբ գործելու հնարավորություն տալու համար։
92.3 միլիոն եվրոյի (100 միլիոն ԱՄՆ դոլարին համարժեք) վարկը փոփոխական սփռվածքով (սփրեդ) ՎԶՄԲ ճկուն վարկ է՝ հինգ տարի արտոնյալ ժամկետով և 19 տարի  մարման ընդհանուր ժամկետով։ Սա ծրագրային շարքի առաջին գործառնությունն է և աջակցություն է ստանում ՕՊԵԿ-ի (Նավթ արտահանող երկրների)  միջազգային զարգացման հիմնադրամի (գխամասային գրասենյակը` Վիեննա, Ավստրիա) տրամադրած 50 միլիոն եվրոյի (53.7 միլիոն դոլար) զուգահեռ ֆինանսավորմամբ։
1992 թվականին Համաշխարհային բանկին անդամակցելուց ի վեր Հայաստանի նկատմամբ հանձնառությունների ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 2․53 միլիարդ դոլար։

Economy 12:25 25/03/2023 Armenia
The World Bank’s Board approved on Friday a new EUR 92.3 million (US$100 million equivalent) loan for the Armenia Green, Resilient and Inclusive Development Policy Operation (DPO), the bank said in a press release.
The operation supports the 2021-26 Program of the Government of the Republic of Armenia and is aimed at promoting green, resilient, and inclusive development by: (i) improving the regulatory framework for environmental management to help Armenia mitigate and adapt to the pressures of climate change; (ii) enhancing equity and promoting human capital development; and (iii) supporting the anti-corruption framework and justice sector efficiency.
“This operation is a testament to the government’s reform commitment to making growth more inclusive and sustainable,” said Carolin Geginat, World Bank Country Manager for Armenia. “The operation supports critical reforms to support Armenia’s human capital, including the adoption of the education strategy and improving the targeting of social assistance. For the first time, a World Bank budget support operation in Armenia also includes reforms to support the country in its efforts to mitigate and adapt to the increasing pressures of climate change.”
Key reforms supported under this operation are aligned with the World Bank’s Country Partnership Framework for 2019–23. They include the reform of the public investment management framework to ensure systematic climate screening of public investments; revision of the Environmental Impact Assessment (EIA) and Atmospheric Air Protection (AAP) laws; deployment of a new system for improved targeting of social assistance; modernization of the education curriculum, including for Science, Technology, Engineering, and Mathematics (STEM) and green education and revised laws on mediation and arbitration to enable greater efficiency in the functioning of the justice system.
This EUR 92.3 million (US$100 million equivalent) loan is an IBRD flexible loan with variable spread, with a 5-year grace period and a total repayment term of 19 years. This is the first operation in a programmatic series and is supported by parallel financing of EUR 50 million ($53.7 million) provided by the OPEC Fund for International Development, a multilateral development finance institution headquartered in Vienna, Austria.