Հասարակություն 13:43 27/03/2023 Հայաստան
«Պարոն Բեգոյան, կոնիչիուա, պարո՛ն Բեգոյան»,-Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանին դիմեց  Տիգրան Ավինյանը:
Վերջինս ՀՈԱԿ-ի տնօրենին առաջարկեց  ներկայացնել Երևանում իրականացված ծառահատումների թեման։
Արմեն Բեգոյանը հայտնեց, որ ծառերի փոխարինման խնրդով փետրվարի 23-ին կազմակերպվել է գիտաժողով, որին մասնակցել են ոլորտի բարձր գիտական կոչում ունեցող մասնագետներ և քննարկվել են կենսունակությունը կորցրած կամ դրա ավարտին մոտ գտվող, դեֆորմացված  և ինվազիվ ծառատեսակների խնդիրը:
«Բոլոր մասնակիցները միաձայն ընդունեցին որոշում, կրկնում եմ՝ միաձայն, ավելին, հորդորեցին մեզ՝ օր առաջ սկսել կենսունակությունը կորցրած կամ դրա ավարտին մոտ գտնվող, դեֆորմացված, ինվազիվ ծառերի փոխարինման աշխատանքները»,-հատրարարեց Բեգոյանը։
Նրա խոսքով՝ մարտի 23-ին Մոսկովյան փողոցում մեկնարկել է աշխատանքների առաջին փուլը։
«Այդ փողոցն էր ընտրվել, որովհետև նախնական ծրագրով այնտեղ նախատեսված էին սակուրա ծառատեսակներ, որոնք գտնվում էին նախածաղկման փուլում»,-ասաց տնօրենը և տեղեկացրեց, որ քաղաքապետարանի գնած ծառատեսակների մեջ սակուրան կազմում է 4-5%՝ նախատեսված 2500 ծառից 150 է եղել սակուրա, իսկ այլ հատվածներում ամենամեծ չափաքանակով պետք է տնկվեն ավելի մեծ սաղարթով ծառեր՝ սոսիներ, կաղնիներ և այլն։
Արմեն Բեգոյանը հայտարարեց, որ միտումնավոր խնդիրն ուռճացրել է Երևանի ավագանում «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ  Քրիստինե Վարդանյանը, որը մասնագիտութամբ մանկաբույժ է:
Տիգրան Ավինյանն էլ ասաց, որ սակուրաներ միայն Ճապոնիայում չեն, այլև՝ Վաշինգտոնում, որոնք, իրապես, շատ գեղեցիկ ծառեր են։
«Եթե ճապոնացիները կարողացել են սակուրա տեսակը, որը բալենի է, ծաղկելը ստանալ և միրգը չստանալ, վստահաբար մենք էլ կարող ենք անել ծիրանենու հետ և խնդրում եմ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնել»,-ասաց նա։
Ավինայնի խոսքով, Կասկադի հատվածում ընտրված ծառատեսակները մինչև 150 տարվա համար են նախագծվում։
«Կասկադը Երևանի սիրտն է։ Պետք է երևանցիների կարծիքը հաշվի առնենք»,-նշեց փոխքաղաքապետը։
Արմեն Բեգոյանը նաև մանրամասնեց, թե ինչու է այդ հատվածի համար նման ծառատեսակ ընտրվել՝ ասելով, որ այդտեղ բնաբաժակից մինչև շենքերը նեղ է՝ 1 մետր և մեծ սաղարթով ծառերն այնտեղ նախընտրելի չեն:
«Մենք գիտակցված ման ենք եկել ընտրելու այն ծառատեսակներից, որոնց սաղարթը շատ մեծ չէ: Մեծ սաղարթով ծառեն այդտեղ չէին տեղավորվի, հետո իրենց հզոր արմատային համակարգով նախ կքանդեին շենքի հիմքը, հետո էլ կփակեին շենքում բնակվող մեր քաղաքացիների լույսը: Արդյունքում նորից կտրվելու էին ճյուղերը և ունենալու էինք տձև ծառեր: Սակուրաներով պատելու այդ փողոցի ընտրության պատճառն այն էր, որ նրա շարունակությունը արդեն 10 տարի է տնկած են սակուրա ծառատեսակներով, որով հմայվում են մեր քաղաքացիները և շատ շուտով կսկսեն նկարվել և տեղադրել իրենց սոցիալական ցանցերում»,-ասաց Բեգոյանը և շարունակեց. «Երրորդ պատճառն այն է, որ այդտեղ է գտնվում Թամանյանի արձանը, որը վարդագույն մեր Երևանը գծագրող ճարտարապետն է և սակուրաները քանի որ ծաղկման շրջանում ունեն վարդագույն գույն՝ վարդագույն քաղաքը գծագրող մեր մեծ ճարտարապետի դիմացի փողոցն սակուրաներ տնկելու դրդապատճառ է հանդիսացել»:
Տիգրան Ավինյանը, հիշեցնելով, որ մարզահամերգային համալիրի, Սարալանջի մոտ անտառտնկման աշխատանքներ են իրականացվել, այս տարի Եռաբլուրում է նախատեսված հիմնել մեծ անտառ, ասաց. «Եթե նույնիսկ դրանից հետո մենք քանդենք Օպերայի սրճարաններն ու կանաչապատենք տարածքը, ամբողջապես վերականգնենք օղակաձև այգին, և այսպես շարունակ, կոմունիկացիոն մեկ սխալի պատճառով այս տեսակի աշխատանքը կարող է ջուրը գնալ։ Եվ այստեղ, կարծում եմ, մենք ունենք որոշակի թերացում։ «Մենք» ասելով՝ առաջին հերթին ինձ նկատի ունեմ։ Սա կոմունիկացիայի հարց է»։
Ավինյանը նաև նշեց, թե Կասկադը Երևանի սիրտն է։ Ըստ նրա՝ այնտեղ ծառերը պետք է փոխարինվեն, բայց թե ինչ ծառատեսակով, պետք է դրվի հանրային քննարկման:

Общество 17:39 27/03/2023 Армения
«Конишуа (японское слово с французским акцентом, переводится, как "Добрый день", правильно говорить нужно "Коннитива" ("Konnichiwa"). – Ред.), г-н Бегоян», – на оперативном совещании в мэрии Еревана обратился к директору ГНКО «Озеленение и охрана окружающей среды» Армену Бегояну вице-мэр Тигран Авинян.
Он предложил руководителю ГНКО «Озеленение и охрана окружающей среды» представить тему начатого в Ереване процесса, как указывает мэрия, «замены старых, утративших жизнеспособность деревьев на новые, ценные породы, имеющие более эстетичный вид».
Армен Бегоян сообщил, что 23 февраля была организована научная конференция по вопросу замены деревьев, в которой приняли участие специалисты сферы с высокими учеными степенями и обсудили проблему утративших жизнеспособность или близких к этому, деформировавшихся деревьев.
«Все участники единогласно приняли решение, повторяю, единогласно, более того, они призвали нас  как можно скорее начать замену деформированных, утративших жизнеспособность или близких к этому деревьев», – сказал Бегоян.
По его словам, 23 марта на улице Московяна в Ереване начался первый этап работ.
«Эта улица была выбрана потому, что по первоначальному плану там была предусмотрена посадка сакуры (японская вишня), находящейся в стадии предцветения», – сказал директор ГНКО и сообщил, что среди закупленных мэрией сортов деревьев сакура составляет –  4-5%: из 2500 деревьев, приобретенных для замены старых, только 150 сакур. А на других участках в наибольшем количестве должны быть высажены деревья с широкими кронами: платаны, дубы и т.д.
Армен Бегоян заявил, что проблему сознательно раздула член Совета старейшин Еревана от фракции «Процветающая Армения» Кристине Варданян, педиатр по профессии.
«Но из новостного потока у меня создалось впечатление, что мы закупили 2500 сакур. Отмечу, что сакуры широко распространены не только в Японии, но и в Вашингтоне, это действительно очень красивые деревья», – отметил в свою очередь Авинян, касаясь обсуждений в связи с обрезкой толстоствольных деревьев на Каскаде.
«Каскад – это сердце Еревана, и все деревья рядом с этими кафе однозначно должны быть заменены. Какими видами деревьев они должны быть заменены – вопрос, который должен быть вынесены на обсуждение общества. Мы обозначаем, какой вид должен иметь Каскад в предстоящие 10-100 лет. Здесь можно и нужно учитывать мнение ереванцев. Думаю, что если японцы смогли добиться того, что деревья сакуры – один из видов вишни – только цветут, но не плодоносят, мы можем сделать то же самое с абрикосовым деревом. Прошу проводить работы в этом направлении», – поручил Авинян.
Армен Бегоян также перечислил ряд аргументов в пользу посадки на Каскаде сакуры:
– улица очень узкая, деревья с широкими кронами бы не поместились, перекрывали бы свет в квартирах, а корни разрушали бы основания зданий. А сакура как раз подходит по размерам;
– продолжение улицы Московяна уже почти 10 лет засажено сакурой, посему новые деревья будут гармонировать с ними;
– розовая сакура у памятника Таманяна символична, поскольку спроектированный великим архитектором Ереван называют «розовым городом».