Հասարակություն 11:15 29/03/2023 Հայաստան
Մարտի 30–ին, 31-ին Սկանդինավիայի շրջաններից արկտիկական ցուրտ օդային հոսանքների ներթափանցմամբ պայմանավորված՝ օդի ջերմաստիճանը հանրապետության տարածքում մարտի 29-ի համեմատ, 30-ի ցերեկը կնվազի 5-6,  31-ին և գիշերը, և ցերեկը՝ ևս 6-8, ապրիլի 1-ի գիշերը՝ ևս 3-6 աստիճանով։
Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի հաղորդմամբ մարտի 30-ին առանձին շրջաններում, 31-ին և ապրիլի 1-ին շրջանների մեծ մասում սպասվում են տեղումներ։ Մարտի 31-ի երեկոյան և ապրիլի 1-ին ծովի մակերևույթից հաշված 1200մ և ավելի բարձրություններում՝ ձյան տեսքով։
Մարտի 29-ին, 30-ին հանրապետության առանձին վայրերում սպասվում է քամու ուժգնացում 20-25մ/վ։
Այսօրվա գնահատմամբ՝ հանրապետության հովտային գոտում, այդ թվում Արարատյան դաշտում  ամենացածր ջերմաստիճանը սպասվում  է ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը օդում՝ 0․․․-2 աստիճան, հողի մակերևույթին՝ -3․․․-4 աստիճան, որը կդիտվի լուսադեմին, ժամը 05։00-07։00 ընկած ժամանակահատվածում։
Հանրապետության նախալեռնային գոտում 1200-1500մ բարձրություններում, որտեղ ծիրանենին նույնպես գտնվում է ծաղկած վիճակում, ամենացածր ջերմաստիճանը կանխատեսվում է մարտի 31-ի լույս ապրիլի 1-ի գիշերը՝ -2․․․-4 աստիճան,  ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը 0․․․-2 աստիճան։
Այս հատվածներում ցածր ջերմաստիճանը մարտի 31-ի երեկոյան և 1-ի գիշերը կուղեկցվի նաև ձյան տեսքով տեղումներով։

Зима возвращается? На территории Армении ожидаются осадки и резкое похолодание
В связи с проникновением 30 и 31 марта холодных арктических воздушных потоков со Скандинавии температура воздуха на территории Армении днем 30-го марта, по сравнению с 29 марта, понизится на 5-6 градусов, 31-го – еще на 6-8 градусов, в ночь на 1 апреля – еще на 3-6 градусов.
Как сообщили из Центра гидрометеорологии и мониторинга, в отдельных районах 30 марта ожидаются осадки, а 31 марта и 1 апреля осадки прогнозируются в большинстве районов. Вечером 31 марта и 1 апреля на местностях выше 1200 м над уровнем моря осадки будут в виде снега.
29 и 30 марта в некоторых районах республики ожидается усиление ветра, с порывами до 20-25 м/с.
По оценкам на сегодня, в долинной зоне республики, в том числе в Араратской долине, самая низкая температура воздуха ожидается в ночь с 1 на 2 апреля, с 05:00 до 07:00: 0... -2 градуса в воздухе, - 3...-4 градуса – на поверхности почвы.
В предгорьях республики, на высоте 1200-1500 м, где абрикосовые деревья также на стадии цветения, самая низкая температура воздуха прогнозируется в ночь с 31 марта на 1 апреля: -2...-4 градуса, в ночь с 1 на 2 апреля столбики термометров опустятся до -2 градусов.
Низкая температура на этих участках будет сопровождаться осадками в виде снега вечером 31 марта и ночью 1 апреля.