«Երեկ Թել-Ավիվում Ադրբեջանի դեսպանատան հանդիսավոր բացման արարողությունից հետո Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Էլի Քոհենը Ջեյհուն Բայրամովի հետ մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է.
«Իրանական սպառնալիքը Ադրբեջանի և Իսրայելի համար ընդհանուր է: Իրանը սպառնում է մեր տարածաշրջանին և ստեղծում անկայունություն Մերձավոր Արևելքում՝ աջակցելով և ֆինանսավորելով տեռորիզմը: Մենք պետք է գործենք միասին...Մենք չպետք է թույլ տանք Իրանին զարգացնել իր միջուկային կարողությունները»:
Վերջին մի քանի օրերին, մասնավորապես, իսկ հետպատերազմական այս ամբողջ ընթացքում ընդհանրապես տեղի ունեցող իրադարձությունները ամենևին մարտական դիրքերի կամ բարձունքների խնդիր չեն: Իրավիճակը շատ ավելի լուրջ է ու առայժմ զարգանում է մեզ համար առնվազն անբարենպաստ սցենարով»։

Политика 15:46 30/03/2023 Армения
«Вчера в Тель-Авиве после торжественной церемонии открытия посольства Азербайджана министр иностранных дел Израиля Эли Коэн во время пресс-конференции с Джейхуном Байрамовым заявил:
“ Израиль и Азербайджан разделяют угрозу Ирана, который создает нестабильность на Ближнем Востоке, поддерживая и финансируя терроризм. Мы должны сообща действовать против Ирана, чтобы не позволить ИРИ расширить свой ядерный потенциал”.
События, происходящие в последние дни, в частности, и в течение всего этого послевоенного периода в целом, вовсе не являются проблемой боевых позиций или высот. Ситуация куда серьезнее и развивается как минимум по неблагоприятному для нас сценарию».