Քաղաքական 10:58 01/04/2023 Աշխարհում
Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի նոր գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար պայքարին՝ կապված սեպտեմբերին Յենս Ստոլտենբերգի պաշտոնավարման ավարտի հետ։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է The Sun թերթը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Նշվում է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ որոշ երկրներ կոչ են արել ֆոն դեր Լայենին գլխավորել Դաշինքն արդեն հոկտեմբերին։ Ընդ որում, ԵՀ նախագահի պաշտոնում նրա լիազորություններն ավարտվում են միայն հաջորդ տարի։
Ըստ «The Sun»-ի՝ ֆոն դեր Լայենի նշանակումը մեծ հավանականությամբ դիմադրության կհանդիպի եվրասկեպտիկների, առաջին հերթին՝ Մեծ Բրիտանիայի կողմից: The Sun-ի տեղեկություններով՝ Լոնդոնը մտադիր է ՆԱՏՕ-ի մյուս անդամների ուշադրությունը հրավիրել 2013-2019 թվականներին Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության ղեկավար ֆոն դեր Լայենի աշխատանքի ցածր արդյունավետության վրա:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածուներ են համարվում Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալլասը, Կանադայի փոխվարչապետ ու ֆինանսների նախարար Քրիստիա Ֆրիլանդը և Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլեսը։

Политика 11:10 01/04/2023 В мире
Глава Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен участвует в борьбе за пост нового генерального секретаря НАТО в связи с завершением полномочий Йенса Столтенберга в сентябре. Об этом в пятницу сообщила газета The Sun со ссылкой на источники.
Как передает ТАСС, по их сведениям, некоторые государства - члены НАТО выступили за то, чтобы фон дер Ляйен возглавила альянс уже в октябре. При этом ее полномочия на посту председателя ЕК заканчиваются только в следующем году.
Таблоид подчеркнул, что назначение фон дер Ляйен с высокой долей вероятности натолкнется на сопротивление со стороны евроскептиков, в первую очередь Великобритании. По информации The Sun, Лондон намерен обратить внимание других членов НАТО на низкую эффективность работы фон дер Ляйен во главе Минобороны ФРГ с 2013 по 2019 год.
Ранее СМИ сообщали, что претендентами на должность генсека НАТО считаются премьер-министр Эстонии Кая Каллас, заместитель премьер-министра и министр финансов Канады Христя Фриланд и глава Минобороны Великобритании Бен Уоллес.