Քաղաքական 10:58 01/04/2023 Աշխարհում
Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի նոր գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի համար պայքարին՝ կապված սեպտեմբերին Յենս Ստոլտենբերգի պաշտոնավարման ավարտի հետ։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է The Sun թերթը՝ հղում անելով աղբյուրներին։
Նշվում է, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ որոշ երկրներ կոչ են արել ֆոն դեր Լայենին գլխավորել Դաշինքն արդեն հոկտեմբերին։ Ընդ որում, ԵՀ նախագահի պաշտոնում նրա լիազորություններն ավարտվում են միայն հաջորդ տարի։
Ըստ «The Sun»-ի՝ ֆոն դեր Լայենի նշանակումը մեծ հավանականությամբ դիմադրության կհանդիպի եվրասկեպտիկների, առաջին հերթին՝ Մեծ Բրիտանիայի կողմից: The Sun-ի տեղեկություններով՝ Լոնդոնը մտադիր է ՆԱՏՕ-ի մյուս անդամների ուշադրությունը հրավիրել 2013-2019 թվականներին Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության ղեկավար ֆոն դեր Լայենի աշխատանքի ցածր արդյունավետության վրա:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հայտնել էին, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի թեկնածուներ են համարվում Էստոնիայի վարչապետ Կայա Կալլասը, Կանադայի փոխվարչապետ ու ֆինանսների նախարար Քրիստիա Ֆրիլանդը և Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարար Բեն Ուոլեսը։

Politics 11:15 01/04/2023 World
European Commission President Ursula von der Leyen is in the running to be the new head of NATO, The Sun newspaper reported on Friday, citing a diplomatic source.
A number of NATO member states have suggested von der Leyen would take over the alliance this October, the report said, according to Reuters.
NATO's current Secretary-General Jens Stoltenberg is expected to end his term as planned in October, after his mandate has been extended three times and having served for a total of almost nine years.
The Sun report, citing UK sources, also said Britain would likely veto von der Leyen, who was the former German defense minister, citing her poor track record in charge of Germany's Armed Forces.
German newspaper Welt am Sonntag has reported that Spain's Prime Minister Pedro Sanchez and Britain's Defence Secretary Ben Wallace were among the leading candidates to succeed Stoltenberg.