Քաղաքական 16:09 28/04/2023 Հայաստան
Հայաստանի համար հարցն այդպես չի դրված՝ բանակցել Մոսկվայում, թե Վաշինգտոնում, թե Բրյուսելում. Միրզոյան
«Անհրաժեշտ է ընդլայնել, սնուցել բանակցությունների գործընթացը»,- Երևանում Արարատ Միրզոյանի հետ համատեղ աուլիսում հայտարարեց Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոննան՝ արձագանքելով Արցախի Հանրապետությունում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության կոչերի մասին հարցին։
«Մենք դեռ չենք խոսել նոր՝ երկկողմ, եռակողմ, գուցե նաև շատ անդամներով հանդիպումների մասին, բայց կարևոր է հիմնվել Պրահայում ձեռք բերվածի վրա և փորձել որոշակի համաձայնության կետեր գտնել՝ առաջիկա հանդիպումների ժամանակ»,- շարունակեց նախարարը։
Կ. Կոլոննան նշեց, որ գուցե Քիշնևում հանդիպման ժամանակ կարողանան բարձր մակարդակի երկխոսություն ունենալ, ինչպես հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում ունեցան։
«Գործընթացն ընթացքի մեջ է։ Այս պահին միջազգային հանրությունը կարող է ասել՝ որոնք են սկզբունքները, որն է իրավունքը, բայց նաև գործել, աջակցել ամենահասուն գործընթացին, որը գոյություն ունի այս պահին», - ասաց Կատրին Կոլոննան։
Ա.Միրզոյանն ասաց, որ իրենք հարթակների միջև տարբերություն չենք դնում, խաղաղության գործընթացը մեկն է, և բանակցություններն էլ, ըստ էության, ընթանում են միևնույն խաղաղության պայմանագրի նախագծի, դրա հիմնադրույթների շուրջ։
«Մենք շնորհակալ ենք բոլոր մայրաքաղաքներին, որոնք փորձում են կամրջող դեր խաղալ այս գործընթացում, բայց Հայաստանի համար հարցն այդպես չի դրված՝ բանակցել Մոսկվայում, թե Վաշինգտոնում, թե Բրյուսելում։ Կրկնում եմ՝ բանակցություններն, ըստ էության, մեկն են, նույնն են», - ասաց Արարատ Միրզոյանը։

Политика 17:43 28/04/2023 Армения
Арарат Мирзоян: Армения не делает разницы между переговорными площадками – в Москве, Брюсселе или Вашингтоне
Необходимо расширять переговорный процесс, подпитывать его. Об этом заявила глава МИД Франции Катрин Колонна на совместной пресс-конференции с армянским коллегой Араратом Мирзояном в Ереване 28 апреля.
По словам французского министра, нужно основываться на достигнутых в Праге договоренностях и пытаться найти точки соприкосновения – во время предстоящих встреч.
«Мы надеемся, что в Кишиневе удастся провести диалог на высоком уровне, подобный тому, что состоялся в Праге 6 октября прошлого года», – сказала она.
«Процесс идет. На данном этапе международное сообщество может сказать о принципах и правах, но также действовать, содействовать процессу», – указала Колонна.
Арарат Мирзоян в свою очередь отметил: «Мы не делаем разницы между площадками, мирный процесс – один. И переговоры, по сути, ведутся вокруг одного и того же проекта мирного договора, его основных пунктов».
«Мы благодарны всем столицам, которые пытаются стать мостом в этом процессе. Для Армении вопрос стоит не так – вести переговоры в Москве, Брюсселе или Вашингтоне. Повторяю, переговоры по сути, одни и те же», – сказал Арарат Мирзоян.