Բլինկենը ծրագրում է առաջիկա շաբաթներին այցելել Չինաստան
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը ծրագրում է առաջիկա շաբաթներին այցելել Չինաստան՝ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինինի հետ հնարավոր բանակցությունների համար։ Այս մասին տեղեկացնում է РИА Новости-ին՝ հղում անելով Bloomberg-ի աղբյուրներին։
Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը ծրագրում է առաջիկա շաբաթներին այցելել Չինաստան՝ բանակցություններ վարելու բարձրաստիճան պետական պաշտոնյաների, այդ թվում՝ նախագահ Սի Ծինփինին հետ։
Փետրվարի սկզբին հայտնի էր դարձել , որ առաջիկայում Բլինկենի կայցելի Չինաստան, սակայն այցը անորոշ ժամանակով հետաձգվեց։ Այցի չեղարկման պատճառը, որի մասին Պեկինը պաշտոնապես չէր հայտարարել, չինական օդապարիկի հետ կապված միջադեպն էր։

Политика 19:21 06/06/2023 В мире
Государственный секретарь США Энтони Блинкен планирует посетить Китай в ближайшие недели для возможных переговоров с председателем КНР Си Цзиньпином, сообщает агентство Блумберг со ссылкой на источники. Информацию передает РИА Новости.
«Государственный секретарь Энтони Блинкен планирует посетить Китай в предстоящие недели для переговоров с высокопоставленными представителями органов власти, возможно, включая председателя Си Цзиньпина», – говорится в публикации.
Ранее в феврале стало известно о готовящемся, но затем отложенном на неопределенный срок визите Блинкена в Китай. Формальным поводом к отмене поездки, факт подготовки которой Пекин не анонсировал официально, стал инцидент с китайским воздушным шаром. Китайский аэростат пересек всю территорию США и был сбит над Атлантикой: США утверждают, что он собирал разведывательную информацию, но Пекин это отрицает.