Սեպտեմբերի 19-ին «Մշակութային կազմակերպություն-դպրոց» ծրագրի շրջանակում Երևան կայցելի շուրջ 160 երեխա
13:09 17/09/2016
Մեկնարկում է ՀՀ կառավարության ծրագրում ներառված «Մշակութային կազմակերպություն-դպրոց» աբոնեմենտային համակարգի ներդրման պիլոտային ծրագրի նոր փուլը` նվիրված ՀՀ անկախության 25-րդ տարեդարձին:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը Մշակույթի նախարարության մշակութային ծրագրերի և մոնիթորինգի վարչություն պետ Արմինե Խաչատրյանը հայտնեց, որ ծրագրով նախատեսվում է ԼՂՀ , ՀՀ մարզերից և սահմանապահ համայնքներից դպրոցական երեխաների գիտամշակութային այցելություն մայրաքաղաքի մշակութային օջախներ:
«Շուրջ 160 երեխա սեպտեմբերի 19-ին կայցելի Երևան: Սրան նախորդող փուլը ՝ մայիս-հունիս ամիսներին, շատ հաջող ընթացավ: Միտված ենք ծրագիրը դարձնել շարունակական: Այս տարի ապրիլյան պատերազմից հետո ծրագրում ընդգրկվեցին նաև Արցախի երեխաները` մասնավորապես Թալիշ, Մարտակերտ, Մատաղիս համայնքներից»,-նշեց Ա. Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով՝ պարբերաբար միանում են սիրիահայ երեխաներն ու Երևանի հանրակրթական դպրոցների երեխաները:
Հանդիպմանը ներկա Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի տնօրեն Գագիկ Մանասյանն էլ ընդգծեց, որ այս ծրագիրը գիտաճանաչողական նշանակություն ունի. «Երեխաներն այցելում են մայրաքաղաք, մշակութային օջախներում ներկա են գտվում տարբեր միջոցառումների: Ծրագիրն այնպես է կազմվել, որպեսզի մշակույթի տարբեր բնագավառներին երեխաները մասնակից դառնան՝թատրոն, թանգարան, համերգային ծրագրեր և այցելություններ տեսարժան վայրեր»:
Գագիկ Մանասյանն ասաց, որ մինչ այցելությունները, երեխաների համար պատրաստում են մի փոքր սոցիոլոգիական հետազոտություն. «Բաժանում ենք հարցաթերթիկներ, որտեղ կա նաև հետևյալ հարցը՝ թե որտե՞ղ կցանկանան մայրաքաղաքում լինել: Եվ հետագա բոլոր ծրագրերը կազմում ենք ըստ այդ հետազոտությունների: Օրինակ կենդանաբանական այգին կապ չունի, բայց քանի որ երեխաները գրել են, դա էլ ենք ներառել»:
Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիայի տնօրենը հավելեց նաև, որ օրինակ, եթե երեխանները պետք է դիտեն «Անուշ» օպերան, մինչ ներկայացումը երեխաները ճանաչողական զբոսանք են կատարում Ալ. Սպենդարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի շենքով, ծանոթանում գրիմանոցներին, տեսնում թե որտեղ են պատրաստվում դերասանները, ծանոթանում են բեմի հետևում կատարվող իրադարձություններին:
ՀՀ կառավարության ծրագրում ներառված «Մշակութային կազմակերպություն-դպրոց» աբոնեմենտային համակարգի ներդրման պիլոտային ծրագիրը մեկնարկել  է 2015 թվականին։ Այն իրականացնում է Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիան:

Общество 13:48 17/09/2016 Армения
В рамках программы «Культурная организация-школа» 19 сентября Ереван посетят около 160 школьников из областей Армении и НКР
Стартует новый этап пилотной программы по внедрению абонементной системы «Культурная организация-школа» (включена в программу правительства РА), посвященный 25-летию независимости Республики Армения.
Как сообщила сегодня на пресс-конференции глава управления культурных программ и мониторинга министерства культуры Армении Армине Хачатрян, программой предусмотрены посещения школьниками из НКР и областей Армении культурных учреждений столицы.
«Порядка 160 детей 19 сентября посетят Ереван. Предыдущий этап программы (в мае-июне) прошел очень успешно. Мы намерены сделать программу продолжительной. В этом году, после апрельской войны в зоне карабахского конфликта, в программу были включены и дети из НКР, в частности из общин Талиш, Мартакерт, Матагис», – отметила Армине Хачатрян.
По ее словам, участниками программы периодически становятся и дети сирийских армян, учащиеся общеобразовательных школ Еревана.
Директор Государственной филармонии Армении Гагик Манасян в свою очередь отметил, что данная программа имеет научно-познавательное значение. «Дети посещают столицу, в культурных центрах присутствуют на различных мероприятиях. Программа составлена таким образом, чтобы у детей была возможность соприкоснуться с различными сферами культурами, чтобы они посещали музеи, театры, концерты, достопримечательности», – сказал он.
Гагик Манасян рассказал также, что все участники программы участвуют в небольшом соцопросе, им раздаются анкеты, в которых они отмечают, какие достопримечательности в Ереване им бы хотелось посетить. «И дальнейшие планы составляются, основываясь на данных исследованиях», – добавил он.