Հասարակություն 11:08 05/05/2016 Աշխարհում
Anonymous հաքերային խմբավորումը հայտարարել է, որ 30 օրվա ընթացքում կհարձակվի ամբողջ աշխարհի Կենտրոնական բանկերի կայքերի վրա: Գրում է «Ռիա.ռու»-ն՝ հղում անելով խմբավորման յութուբյան տեսահաղորդագրությանը:
Աղբյուրը հայտնում է՝ չորեքշաբի Հունաստանի ԿԲ-ն հայտարարել էր, որ նախօրեին Anonymous-ը կիբեռահաբեկչություն է կազմակերպել իրենց կայքի վրա: Հարձակումը տևել է մի քանի րոպե, որից հետո բանկի ՏՏ մասնագետները կարողացել են վերականգնել կայքը: DDoS-հարձակումը վնասել է միայն բանկի վեբ-կայքը:
Հաքերների պնդմամբ՝ այդ հարձակումը ամբողջ աշխարհի Կենտրոնական բանկերի դեմ 30-օրյա արշավի նշան է:
Anonymous-ը ստեղծվել է 2003 թվականին: Կիբեռխմբավորման զոհ են դարձել PayPal-ը, MasterCard-ը, Ինտերպոլի, Եվրախորհրդարանի և Վատիկանի կայքերը, ինչպես նաև տարբեր երկրների նախարարությունների կայքերը:

Society 11:58 05/05/2016 World
According to the source, Greece's central bank became the target of a cyberattack by activist hacking group Anonymous on Tuesday, which disrupted service of its web site, a Bank of Greece official said on Wednesday.
The official declining to be named said that the attack lasted for a few minutes and was successfully tackled by the bank's security systems. The only thing affected by the denial-of-service attack was the bank’s website.
“This marks the start of a 30-day campaign against central bank sites across the world,” the Anonymous warns.