ԼՂՀ-ն իր հերթին պատրաստ է ընդունել հատուկ դիտորդական առաքելություն. հայտարարություն
«Մայիսի 17-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հերթական մտացածին հայտարարություններով` ապրիլի 2-5 մարտական գործողությունների ընթացքում արգելված ռազմամթերքի, մասնավորապես, սպիտակ ֆոսֆոր պարունակող արկերի ենթադրյալ կիրառման վերաբերյալ:
Շարունակելով միջազգային հանրությանն ապատեղեկացնելու ավանդական արշավը՝ Ադրբեջանը չի խորշում դիմել կեղծիքների և բացահայտ մեքենայությունների։ Իր քարոզչական գործողություններին կշիռ հաղորդելու նպատակով ադրբեջանական կողմը փորձում է դրանց մեջ ներքաշել նաև Ադրբեջանում հավատարմագրված օտարերկրյա դիվանագետներին ու ռազմական կցորդներին։
Կեղծարարությունն ու իրականության խեղաթյուրումը վաղուց արդեն կանոնավոր բնույթ են ձեռք բերել և դարձել Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության անբաժան մասը։ Դեռևս 1992 թ. ադրբեջանական կողմը հանդես էր գալիս քիմիական զենքի ենթադրյալ կիրառման մասին համանման մեղադրանքներով, որոնք այն ժամանակ հերքվեցին ՄԱԿ-ի հատուկ փաստահավաք առաքելության կողմից։ ՄԱԿ-ի փորձագետների հետևությունների ու եզրակացությունների հիման վրա, որոնք ներկայացված են ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի 1992 թ. հուլիսի 24-ի S/24344 թվակիր փաստաթղթում, ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը հաստատեց, որ «խմբին չի ներկայացվել քիմիական զենքի կիրառման փաստը հաստատող որևէ ապացույց»:
Հաջորդած տարիներին ադրբեջանական կողմը հանդես է եկել նույնքան անհեթեթ և չհաստատված մեղադրանքներով՝ 1993 թվականին Ադրբեջանի դեմ միջուկային զենքի կիրառման և ԼՂՀ-ում միջուկային թափոնների թաղման (ԵԽԽՎ 2002 թ. մայիսի 7-ի N 9444 փաստաթուղթ), Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն բակտերիոլոգիական զենքի բազայի վերածման (ԵԽԽՎ 2002 թ. հունվարի 31-ի N 9336 փաստաթուղթ), թմրամիջոցների աճեցման ու արտադրության և այլնի վերաբերյալ։ Ընդ որում, ադրբեջանական կողմը վկայակոչում էր գոյություն չունեցող գիտական հանդեսներ, զեկույցներ, կազմակերպություններ և լաբորատորիաներ։
Վերակենդանացնելով հին հերյուրանքները՝ Ադրբեջանը ոչ միայն փորձում է արդարացնել ուժի կիրառման և 1994-1995 թթ. հրադադարի մասին համաձայնագրերի լիակատար ու անշեղ պահպանումից (ինչը պնդում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները) հրաժարվելու իր քաղաքականությունը, այլև նպատակ է հետապնդում շեղել ուշադրությունը ԼՂՀ զինծառայողների ու խաղաղ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական բանակի իրագործած իրական ռազմական հանցագործություններից։
Այս կապակցությամբ կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ առավելագույնս քննադատաբար մոտենալ ադրբեջանական կողմի այդօրինակ մերկապարանոց պնդումներին։
ԼՂՀ-ն իր հերթին պատրաստ է ընդունել հատուկ դիտորդական առաքելություն՝ տեղում բոլոր փաստերն ուսումնասիրելու և ապրիլի 2-5 Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հանգամանքներն ու դրա ընթացքում իրագործված միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի խախտումները հետաքննելու համար»։

Politics 20:38 20/05/2016 NKR
NKR Foreign Ministry: Falsification and distortion of the reality constitute integral part of Azerbaijan's foreign policy
Continuing its usual campaign of disinformation of the international community, Azerbaijan does not disdain resorting to fraud and outright manipulation. To add weight to its propaganda, the Azerbaijani side tries to involve foreign diplomats and military attaches accredited in Azerbaijan, reads the statement released by Foreign Ministry of the Nagorno Karabakh Republic.
The ministry’s comments came in response to Azerbaijani Foreign Ministry another farfetched accusation of the alleged use of prohibited ammunition, including shells with white phosphorus, during the military operations on April 2-5, 2016.
“Falsification and distortion of the reality have long become regular, constituting an integral part of Azerbaijan's foreign policy. Back in 1992, the Azerbaijani side made similar accusations of the alleged use of chemical weapons, which were then denied by the UN special fact-finding mission. Based on the findings and conclusions of the UN experts set forth in the UN Security Council document S/24344 dated July 24, 1992, the UN Secretary-General noted that "no evidence of the use of chemical weapons had been presented to the team," the statements says.
“In subsequent years, the Azerbaijani side has been making similar absurd and unconfirmed accusations of the use of nuclear weapons against Azerbaijan in 1993 and disposal of nuclear wastes in the NKR (PACE document N 9444 dated May 7, 2002), transformation of Armenia and the NKR to a depot of bacteriological weapons (PACE document N9336 dated January 31, 2002), cultivation and production of drugs, etc. In doing so, the Azerbaijani side referred to nonexistent scientific journals, reports, organizations, and laboratories.
Resurrecting its old allegations, Azerbaijan does not only try to justify its policy of use of force and denial of full and strict compliance with the ceasefire agreements of 1994 and 1995, on which the OSCE Minsk Group Co-chair countries insist, but also aims to distract the attention from the real war crimes committed by the Azerbaijani army against the military servicemen and civilian population of the NKR.
In this regard, we call on the international community to treat the unfounded statements of the Azerbaijani side with utmost criticism.
For its part, the NKR is ready to host a special monitoring mission for an on-site study of all the facts and investigation of the circumstances of the aggression unleashed by Azerbaijan on April 2-5, 2016, as well as the violations of the norms of international humanitarian law committed during that period,” concludes the statement.