Իրավունք 11:08 26/07/2016 Տարածաշրջան
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ պատրաստ է փոխել Սահմանդրությունն ու  վերականգնել մահապատիժը, քանի որ այդ մասին իրեն խնդրում է ժողովուրդը: Փոխանցում է  «Վեստի.ռու»-ն:
Նրա խոսքով, քաղաքացիների մեծամասնությունը կողմ է արտահայտվում պատժի նման խիստ միջոցներին, այդ պատճառով էլ իշխանությունները չեն կարող արհամարհել ժողովրդի կարծիքը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ Էրդողանը նման հայտարարությամբ հանդես է եկել այն բանից հետո, երբ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ Յունկերը բացառել է Թուրքիայի ԵՄ-ին միանալը, եթե իշխանությունները վերականգնեն մահապատիժը:
Թուրքիայի ԱԳՆ-ից այս հայտարարությանն արձագանքել են, որ Եվրոպան իրավունք չունի սպառնալ Անկարային, քանի որ Թուրքիան եվրոպական արժեքների կողմնակից է: Մահապատիժը երկրում վերացվել է 1984 թվականին:

Право 12:30 26/07/2016 Регион
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что готов изменить конституцию страны и вернуть смертную казнь, «раз народ так его об этом просит». Как передает «Вести.ру», об этом Эрдоган сказал в интервью немецкому телеканалу ARD.
По его словам, «большинство жителей выступает за введение такой высшей меры наказания, поэтому власти не могут игнорировать глас народа».
Отмечается, что прозвучало данное заявление вскоре после того, как председатель Еврокомиссии Жан-Клод Юнкер исключил присоединение Турции к Евросоюзу, если ее власти вернут смертную казнь.
В турецком МИД на это ответили, что Брюссель не в праве угрожать Анкаре, так как «Турция отстаивает европейские ценности». Смертные приговоры в стране не исполнялись с 1984 года. Минюст Турции в свою очередь предложил не учитывать мнения ЕС в данном вопросе.