Գլխավոր դատախազի թեկնածուն ԱԺ-ում հանդիպումներ է անցկացնում
Գլխավոր դատախազի թեկնածու Արթուր Դավթյանը այս պահին Ազգային ժողովում սկսել է խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները: Երեկ նա հանդիպել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին, իսկ այսօր՝ Հանրապետական խմբակցության անդամներին:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Վահե Էնֆիաջյանը Panorama.am-ին ասաց, որ այսօր իրենց խմբակցությունում թեկնածուի հետ հանդիպում չի ծրագրվում, քանի որ իրենք նախընտրական հանդիպումներ են անցկացնում Վանաձորում:
Սահմանադրության 103-րդ հոդվածը ամրագրում  է. «Հայաստանի Հանրապետության դատախազությունը միասնական համակարգ է, որը ղեկավարում է գլխավոր դատախազը: Գլխավոր դատախազին Հանրապետության Նախագահի առաջարկությամբ նշանակում է Ազգային ժողովը` 6 տարի ժամկետով։ Նույն անձը չի կարող ավելի քան երկու անգամ անընդմեջ նշանակվել գլխավոր դատախազ»:
Հիշեցնենք, որ Գևորգ Կոստանյանը առողջական խնդիրների պատճառով հրաժարական էր ներկայացրել, Արթուր Դավթյանը օգոստոսի 4-ին նշանակվեց գլխավոր դատախազի ժամանակավոր պաշտոնակատար։

Право 15:59 09/09/2016 Армения
В Национальном Собрании Армении проходят встречи кандидата на должность генерального прокурора РА Артура Давтяна с представителями парламентских фракций. Накануне А. Давтян встретился со спикером НС РА Галустом Саакяном.
Как сообщил Panorama.am секретарь оппозиционной парламентской фракции «Процветающая Армения» Ваге Энфиаджян, сегодня в их фракции встреча с кандидатом на должность генпрокурора РА не планируется, поскольку они проводят предвыборные встречи в городе Ванадзор Лорийской области РА.
Отметим, генеральный прокурор Армении Геворк Костанян 4 августа представил заявление об отставке. Как сообщала советник генпрокурора РА Кристине Мелконян, Г. Костанян более не сможет продолжать работу из-за проблем со здоровьем. О каких именно проблемах идет речь, К. Мелконян не уточнила.