Ռաուլ Սենդիկ. Ուրուգվայը սատարում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը
Ուրուգվայը սատարում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և դեմ է հիմնախնդրի ռազմական ճանապարհով լուծման ցանկացած փորձի: Աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ հանդիպմանն ասել է Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Ռաուլ Սենդիկը:
ԱԺ փոխնախագահն ասել է, որ Ադրբեջանը պետք է հարգի արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի ամբողջական իրացման սկզբունքը:
«Բանակցային գործընթացում միակ խոչընդոտ ստեղծողն Ադրբեջանն է, որը դրսևորում է անթույլատրելի վարքագիծ»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Հայկական պատվիրակության անդամներ Սուքիաս Ավետիսյանն ու Միքայել Մանուկյանն էլ ընդգծել են, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ երկխոսության:
ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ,  աշխատանքային այցով Ուրուգվայում գտնվող ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Ուրուգվայ պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ԱԺ պատգամավորներ Սուքիաս Ավետիսյանը եւ Միքայել Մանուկյանը, սեպտեմբերի 7-ին հանդիպում է ունեցել Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետության փոխնախագահ, Սենատի նախագահ Ռաուլ Սենդիկի հետ:
Կողմերը կարևորել են երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցության հետագա ընդլայնումն ու զարգացումը: Երկուստեք նշվել է, որ չնայած մեծ հեռավորությանը՝ Հայաստանն ու Ուրուգվայը բարեկամ երկրներ են:
ԱԺ փոխնախագահը գոհունակությամբ նշել է, որ Ուրուգվայն աշխարհում առաջին երկիրն էր, որը, 1965 թվականին ճանաչելով Հայոց ցեղասպանությունը, ցրեց թուրքական ժխտողականության խավարը:
«Մենք պետք է միասնաբար պայքարենք ընդդեմ թուրքական ժխտողականության: Թուրքիան ի վերջո պետք է առերեսվի սեփական պատմությանը»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Ուրուգվայի փոխնախագահ Ռաուլ Սենդիկն իր հերթին կարևորել է միջազգային հանրության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:

Политика 13:16 09/09/2016 Армения
Находящаяся в Уругвае с рабочим визитом делегация во главе с вице-спикером Национального Собрания Армении, руководителем группы дружбы Армения – Уругвай Эдуардом Шармазановым 7 сентября встретилась с вице-президентом Восточной Республики Уругвай, председателем Сената Раулем Сендиком.
Как передает пресс-служба парламента РА, в ходе встречи стороны подчеркнули важность дальнейшего расширения и развития сотрудничества между двумя странами. Обоюдно отмечено, что, несмотря на разделяющие их большие расстояния, Армения и Уругвай – дружественные государства.
Вице-спикер НС Армении с удовлетворением отметил, что Уругвай – первая страна, которая в 1965г., признав Геноцид армян в Османской империи 1915г., рассеяла мглу турецкого отрицания. «Мы должны совместно бороться с турецкой политикой отрицания. Турция, в конце концов, должна встать лицом к лицу с собственной историей», – заявил Э. Шармазанов. Председатель Сената Рауль Сендик в свою очередь подчеркнул важность признания и осуждения Геноцида армян мировым сообществом.
Стороны обратились также к процессу урегулирования карабахского конфликта. В этом контексте вице-спикер НС РА, в частности, отметил: «Азербайджан должен уважать принцип полной реализации права армян Арцаха на самоопределение. Единственной создающей препоны в переговорном процессе стороной является Азербайджан, который проявляет недопустимое поведение». Члены армянской делегации С. Аветисян и М. Манукян также подчеркнули неготовность Азербайджана к диалогу.
Рауль Сендик в свою очередь отметил, что Уругвай содействует мирному урегулированию карабахского конфликта и выступает против любой попытки решения проблемы военным путем.