Հասարակություն 14:45 18/07/2018 Աշխարհում
Ռուս պրանկերներ Վլադիմիր Կուզնեցովը՝ Վովանը և Ալեքսեյ Ստոլյարովը՝ Լեքսուսը, հայտարարել են, որ ներկայանալով Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան, Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ժան-Կլոդ Յունկերին հրավիրել են Երևան խորոված ուտելու, վերջինս համաձայնել է:
Բացի այդ պրանկերները շփվել են նաև Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ:
Խոսակցությունների բովանդակությունից դատելով, որոնց ձայնագրություններն ունի Ռիա նովոստին, դրանք կայացել են Փաշինյանի ընտրվելուց կարճ ժամանակ հետո:
Յունկերի հետ զրույցում պրանկերները բողոքել են ԱՄՆ կողմից ճնշումից: Ի պատասխան եվրապաշտոնյան հայտարարել է, որ իրենք ստիպված են անընդհատ բացատրել Թրամփին, թե ինչպես է կառուցված աշխարհը:
«Նա չի հասկանում, թե ինչ է կատարվում: Եվ մենք պետք է վստահ լինենք, որ նա կսկսի ավելի լավ գիտակցել Հայաստանում կատարվածը: Լավ է, ամե ինչ լավ է, հաջողություն եմ մաղթում»,- ասել է Յունկերը:
Պրանկերը նրան հրավիրել է Երևան, որտեղ հայկական հրաշալի «բարբեքյու» են պատրաստում, որը հայերն անվանում են խորոված: Նրանք Յուներին առաջարկել են խորոված պատրաստել Երևանի հրապարակում և ինքնատիպ հանրահավաք անել:
«Դա ևս վատ չի հնչում, կգամ մյուս տարի»,- պատասխանել է Յունկերը:
Մոգերինին պրանկերների հետ զրույցում ասել է, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի Հայաստանի նոր իշխանությունները լավ հարաբերություններ պահպանեն բոլոր գործընկերների հետ և ընտրություն չկատարեն միայն մի կողմի օգտին, որպեսզի չկրկնվի ուկրաինական սցենարը: Նա հավելել է, որ Բրյուսելը չի խնդրում բացառիկ պայմաններով բարեկամության մասին:
«Մենք գիտենք ու հասկանում ենք, որ դուք կարող եք բարեկամական ու գործընկերային հարաբերություններ ունենալ շատ երկրների հետ, պայմանով, որ ազատ կլինեք և կարող եք ինքնուրույն անել ձեր ընտրությունը»,- նշել է Մոգերինին:

Society 15:31 18/07/2018 World
The president of the European Commission was the latest target of Vladimir 'Vovan' Kuznetsov and Alexei 'Lexus' Stolyarov, a pair of Russian comedians and pranksters known for their telephone antics involving politicians worldwide, Sputnik reports.
Introducing themselves to Jean-Claude Juncker as Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, the prankers expressed hope that Juncker could serve as a mediator between Yerevan and Washington, causing the politician to go into a rant about Donald Trump.
"We have to explain again and again the world to Mr. Trump. He doesn't understand what is important. We have a better understanding of what is happening in Armenia," Juncker said.
The European politician also reiterated Brussels' position on the Iran nuclear deal. "This is a major concern for us, and for me personally because I think this is a major mistake, the one Trump had made yesterday night. We as Europeans are sticking to the Iran deal – France, Germany, Britain, others, including the European Union itself. We stick to that agreement, and we don't want to destabilize the region. Iran is your neighbor. You have the highest interest in having the whole region being stabilized. So we are working in that direction," he said.
The prankers posing as Pashinyan invited Juncker to Yerevan for Armenian 'shashlik' barbeque. "Ha ha ha, that sounds good too! I will come next year. This year it's no longer possible, but next year we'll find a date and an opportunity to do it," Juncker said.
Stepping things up a notch, the pranksters played Juncker a sample of some music by System of a Down, an Armenian-American heavy metal band, which Juncker called "marvelous." They then went on to suggest that Kim Kardashian was considering taking up a position in the Armenian Ministry of Foreign Affairs. "Yeah, that's good," Juncker said.