Կրթություն, գիտություն 13:51 03/08/2018 Հայաստան
Այս տարի հանրակրթական դպրոցի շրջանավարտների թիվը եղել է 9600, իսկ բուհերի տեղերը 21000 հազար էին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնեց ՀՀ ԿԳՆ Գնահատման և թեստավորման կենտրոնի փոխտնօրեն Կարո Նասիբյանը՝ նշելով, որ բուհեր ընդունվել ցանկացողների թիվը 5456 էր:  Դիմորդներից ընդունվել է 4616-ը:
Նասիբյանը մանրամասնեց, որ ավելի շատ դիմել են ԵՊՀ՝ 1701 դիմորդ, որոնցից ընդունվել են 1496-ը: Երկրորդ տեղում է Հայաստանի ազգային պոլիտեխնիկական համալսարանը՝ 558 դիմորդից ընդունվել են 476-ը: Երրորդում՝ Երևանի պետական բժշկական համալսարանը, որտեղ դիմել է 517, ընդունվել՝ 418 դիմորդ, իսկ սրան հաջորդում  են Հայաստանի պետական տնտեսագիտական և Մանկավարժական համալսրանները:
«Բացի պետականներից՝ դիմորդները դիմել են նաև երեք ոչ պետական բուհեր: Դիմել են ընդամենը 30 հոգի»,- ասաց ԳԹԿ փոխտնօրենը:
Նա հայտնեց, որ կտրված դիմորդները տարիներ շարունակ հնարավորություն են ունենում դիմելու այլ հաստատություններ, օրինակ՝ Ամերիկյան, Ֆրանսիական համալսրաններ կամ Վազգեն Սարգսյանի ռազմական ինստիտուտ. «Կտրված և ոչ մի տեղ չդիմած դիմորդների թիվն այս տարի եղել է 156»:
Նասիբյանը նշեց, որ չնայած դիմորդների թվի քիչ լինելուն, եղել են մասնագիտություններ, որտեղ թափուր տեղեր չեն մնացել. «Օրինակ ԵՊՀ-ում բոլոր մասնագիտություններում թափուր տեղեր կան, բացառությամբ՝ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ», «Տեղեկատվական անվտանգություն», «Իրավագիտություն» և «Ինֆորմատիկա և կիրառական մաթեմատիկա» մասնագիտությունների»: Պոլիտեխնիկում ևս կան ՏՏ ոլորտի մասնագիտություններ, որտեղ թափուր տեղեր չկան: Եղել են մասնագիտություններ, որոնք ընդհանրապես դիմորդ չեն ունեցել, օրինակ Մանկավարժական համալսարանի՝ «Շախմատ», «Սուրդոմանկավարժություն», Բրյուսովի՝ «Լրագրություն», «Միջմշակութային հաղորդակցություն» մասնագիտությունները»:
Անդրադառնալով ըստ մարզերի դիմորդների ընդունելությանը՝ նա տեղեկացրեց, որ Երևանից դիմել է 1964 շրջանավարտ, ընդունվել՝ 1610-ը, այսինքն 82 տոկոսն ընդունվել է: Ամենաբարձր ցուցանիշն ապահովել է Կոտայքի մարզը՝ դիմել են 445, ընդունվել է 408-ը՝ պահպանելով 92 տոկոսը: Նրա խոսքով՝ Երևանի հետ հավասար է միայն Տավուշի մարզը, մնացած բոլորը ցածր են 82 տոկոսից:

Образование 15:22 03/08/2018 Армения
В 2018 году число выпускников общеобразовательных школ составило 9600, а число мест в университетах – 21000. Об этом в ходе сегодняшней пресс-конференции заявил заместитель директора Центра оценки и тестирования министерства образования и науки Армении Каро Насибян, отметив, что число желающих поступить в вузы составило 5456. Из абитуриентов поступили 4616.
К. Насибян пояснил, что больше всего абитуриентов подали заявки в Ереванский государственный университет – 1707, из них поступили 1496. На втором месте – Национальный политехнический университет Армении – из 558 абитуриентов поступили 476, на третьем месте – Ереванский государственный медицинский университет им. М. Гераци – из 517 абитуриентов поступили 418, а затем следуют Армянский государственный экономический университет и Армянский государственный педагогический университет.
«Кроме государственных вузов, абитуриенты подали заявки также в три негосударственных университета. В целом число таких абитуриентов составило 30», – отметил он.
К. Насибян отметил, что непоступившие абитуриенты на протяжении лет имеют возможность поступить в другие учреждения, к примеру, в Американский университет Армении, Французский университет в Армении или Военный институт им. Вазгена Саркисяна.
«Число непоступивших и не подавших заявки в другие вузы абитуриентов составило 156», – подчеркнул он.
К. Насибян отметил, что, несмотря на небольшое число абитуриентов, есть также специальности, где не осталось вакантных мест для поступления.
«Например, в ЕГУ по всем специальностям есть вакантные места, исключением являются – факультеты “Информационные технологии”, “Информационная безопасность”, “Юриспруденция”, ”Информатика и прикладная математика”.
В Политехническом университете также нет вакантных мест по специальностям IT-сферы. Также были специальности, на которые вообще никто не подал заявок, к примеру, в Педагогическом университете – на факультеты “Шахматы” и “Сурдопереводчик”, в Ереванском государственном университете языков и социальных наук имени В. Я. Брюсова – “Журналистика”, “Факультет лингвистики и межкультурной коммуникации”», – пояснил он.
Обратившись к приему в вузы по областям Армении, он сообщил, что из Еревана подали заявки 1964 выпускника, поступили – 1610, то есть 82% из абитуриентов поступили. Самый высокий показатель обеспечили абитуриенты из Котайкской области РА, подали заявки 445, поступили – 408, обеспечив таким образом 92%-ое поступление. По его словам, наравне с Ереваном только показатели Тавушской области, у остальных областей РА– ниже 82%.