«Ժողովուրդ». ՀՀԿ-ից հեռացել է 4500 հոգի
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Երբեմնի իշխանական հզոր կուսակցությունից՝ ՀՀԿ-ից, արտահոսքն այս օրերին շարունակվում է լայն թափով ընթանալ: Պաշտոնական տվյալներով` ապրիլի 23-ին ՀՀ վարչապետի պաշտոնից ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականից հետո մինչև օգոստոսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀԿ-ից հեռացել է 4 հազար 500 հոգի:
ՀՀԿ կազմակերպչական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Թադևոսյանը, սակայն, «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում պնդել է, թե այդ արտահոսքը սովորական երևույթ է, նախորդ տարի էլ ՀՀԿ-ից 15 հազար մարդ է հեռացվել: Միաժամանակ, ՀՀԿ ներկայացուցիչը պնդել է, թե այս օրերին տեղի ունեցողն առաջիկա արտահերթ ընտրություններում դժվարություններ չի ստեղծի:
«Չեմ կարծում՝ դժվարություններ լինեն։ Դա սովորական, աշխատանքային գործընթաց է»,- ասել է նա:
Նկատենք, թեև Ռուբեն Թադևոսյանը ներկայացրել է իրենց տրամադրության տակ եղած պաշտոնական թվերը, սակայն իրական պատկերը միանգամայն այլ է. ՀՀԿ-ից այս ընթացքում հեռացածների թիվը գերազանցում է տասնյակ հազարը, պարզապես ոչ բոլորն են հարկ համարում հատուկ դիմում ներկայացնել կուսակցության գրասենյակներ: Մեկ փաստ էլ. մեծ է վտանգը, որ ՀՀԿ-ից հեռացածները հիմա էլ փորձեն անդամագրվել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը` պաշտոն ստանալու, աշխատանքը պահպանելու ակնկալիքով, բայց և այդպես  նախկինի արատավոր բարքերը տեղափոխելով այնտեղ:
Այնպես որ հատկապես այս ընթացքում ՔՊ-ն պետք է զգոն լինի կուսակցության շարքերը համալրելիս` թույլ չտալով սխալները, որ գործեց ՀՀՇ-ն 90-ականներին, երբ դռները բացեց նաև նախկին կոմսոմոլների առաջ»:

Пресса дня 11:37 07/08/2018 Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что из когда-то мощной Республиканской партии Армении (РПА) в эти дни продолжается отток. По официальным данным, в период с 23 апреля после отставки с поста премьер-министра Сержа Саргсяна и по 1 августа ряды РПА покинули 4 тысячи 500 человек.
Однако председатель Организационной комиссии  РПА Рубен Торосян в беседе с корреспондентом издания заявил, что этот отток – обычное явление, в прошлом году из РПА вышли 15 тысяч человек. При этом представитель РПА отметил, что происходящее в эти дни не создаст сложности на выборах. «Это обычный, рабочий процесс», - сказал он.
«Отметим, что Рубен Торосян представил имеющиеся у них официальные данные, однако реальная картина несколько отличается: число покинувших РПА за этот период превышает десятки тысяч, просто не все считают нужным представлять специально заявление в офисы партии. Есть большая опасность, что вышедшие из рядов РПА попытаются вступить сейчас в партию Никола Пашиняна «Гражданский договор», чтобы получить должность, сохранить работу и т.д., при этом перенеся туда бывшие порочные нравы.
Посему именно в этот период партия «Гражданский договор» должна проявить бдительность и не допустить те ошибки, которые совершил в 90-х АОД, когда открыл свои двери для бывших комсомольцев», - пишет газета.