Հասարակություն 12:00 19/09/2018 Հայաստան
Խոսրովի արգելոցին հարակից Ուրցաձոր գյուղում գիշերը արջերը որսի են գնում։ Նախընտրում են առողջ սնունդ՝ դամբուլ, խնձոր, ծիրան, որևէ ընտանի կենդանու առայժմ չեն վնասել։ Գյուղի սեփականաշնորհված հողերն անտառից մոտ 8 կմ հեռավորության վրա են։
Գյուղապետ Ռաֆիկ Անդրեասյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասում է՝ համայնքի բնակիչները գիտեն, որ բերքի 30 տոկոսի տերն են, մնացած 70 տոկոսն անտառի հսկա բնակիչներինն է։
Անդրեասյանի այգուց փրչոտները համտեսել են  դամբուլը, աներձագի հողամասից՝ ձմերուկ։ Արդյունքում դամբուլի ծառից մի դույլ բերք են հավաքել, նախատեսվող տասի փոխարեն։
«Հետո պատմել են՝ շատ համեղ է»,-կատակում է նա։
Կատակասեր գյուղապետը մի մտավախություն ունի՝ արջերը կարող են չմարսել «քցիբ» մարդկանց այգիներում կերած բերքը։
Ասում են՝ այս տարի արջերն ավելի հաճախ են գյուղ մտնում, ենթադրում, որ պատճառը Խոսրովի արգելոցում անցած տարի բռնկված հրդեհն է, ինչի հետևանքով կերը քչացել է։ Գյուղապետը նախորդ տարիների համեմատ այցերի զգալի տարբերություն չի տեսնում։
«Ուղղակի հիմա ապարատներն են շատացել, տեխնոլոգիաներն են զարգացել, մարդիկ նկարում են ու ոգևորված տարածում։ Տարվա էս եղանակին չոր կլիմա է, սնունդը չի բավարարում, բնազդով ուտելիք են փնտրում, որտեղ գտան, 70 տոկոսն ուտում են»,-ասում է գյուղապետը, ով  15 տարի աշխատել է արգելոցում։
Համացանցում կոտրված ծառերի լուսանկարներ հրապարակել է հենց գյուղապետի եղբայրը։ Համայնքի ղեկավարն այս անգամ էլ կենդանիների կողմից է. «Ծառերը նա դիտմամբ չի կոտրում, ուղղակի ծանրաքաշ կենդանի է, տակի մասն ուտում է, վերջանում է, վերևի պտուղներին բոյը չի հասնում, բարձրանում է ճյուղին, նրա քաշից ճյուղն է կոտրվում»։
Գյուղացիներն արջերից իրենց ապրուստը փրկելու համար զանազան միջոցների են դիմում։ Փող ունեցողները լույս արձակող ու ձայն հանող տեխնիկական միջոցներ են տեղադրում այգում, չունեցողներն էլ գիշերը պահակ են կանգնում։
«Մարդ էլ կա, գիտե՞ք ոնց է պաշտպանում։ Երկու հեռախոս ունի, մեկը տանում է, թողնում այգում, գիշերն անընդհատ զանգում է, որ էդ ձայնից ու արձակած լույսից փախնի»,-գյուղացիների հնարամտության մասին պատմում է նա։
Վնասի փոխհատուցումն արջից ակնկալելն անիմաստ բան է, պետությունից՝ կարծես նույնպես։ Չնայած արջերը գրեթե բոլոր այգետերերի տարածք այցելել են, բայց գրավոր որևէ դիմում չկա։
«Ժողովուրդն ասում է, խոսում, բայց ոչ մի դիմում չկա»,-ասում է Անդրեասյանը։
Ուրցաձորը ցանկապատելն անհնար են համարում, բայց արջերի մուտքը փակելու մտադրություն կա։ Հիմա փորձում են արևային էներգիայով սնվող մի քանի էլեկտրական հովիվներ ձեռք բերել։
«Դրանք կենդանիներին չեն սպանում, էլեկտրահարում են, հետո վախից էդ տարածք չեն մտնում։ Հիմա մենք գներն ենք ճշտում, փորձում էժան ձեռք բերելու տարբերակներ գտնել»,-նշում է Անդրեասյանը։
Խոսրովի արգելոցում արդեն իսկ կան էլեկտրական հովիվներ։ Դրանք տեղադրել է Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը ՀՀ բնապահպանության նախարարության հետ համագործակցության շրջանակում «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցին է նվիրել արևային վահանակներով սնուցվող էլեկտրական ցանկապատեր։
Հիմնադրամը հայտարարել էր, ծրագիրը փորձնական է և հաջողելու դեպքում Հայաստանի մյուս արգելոցներում, բնության հատուկ պահպանվող տարածքներում և ազգային պարկերում նույնպես կտեղադրվեն նման սարքավորումներ։
Էլեկտրական «հովիվները» հոսանքի թույլ լարումով ցանկապատեր են, որոնք կանխում են կենդանիների մուտքը որոշակի տարածք՝ առանց նրանց վնասելու։ «Խոսրովի անտառ»-ում տեղադրվածները նախատեսված են մեղվի փեթակներն՝ արջերից, ձիերին՝ գայլերի հնարավոր հարձակումներից պաշտպանելու համար։

Общество 14:07 19/09/2018 Армения
В прилегающем к заповеднику «Хосровский лес» селе Урцадзор в Армении ночью на охоту выходят медведи. Косолапые хищники предпочитают здоровую пищу: сливы, абрикосы, яблоки. Вреда какому-либо домашнему питомцу  они не причинили. Приватизированные сельские земли расположены на расстоянии  8 км от леса.
Староста села Урцадзор Рафик Андреасян в интервью Panorama.am отметил: жители общины знают, что являются хозяевами лишь 30% урожая, остальные 70% принадлежат косолапым обитателям леса.
В саду Рафика Андреасяна мохнатые тяжеловесы уже успели полакомиться сливами, на земельном участке его шурина – арбузами. В результате со сливового дерева удалось собрать лишь ведро урожая – вместо планируемых 10.
«Косолапые потом рассказали – сливы очень вкусные», – шутит Рафик Андреасян.
Любящий пошутить староста села беспокоится только об одном: медведи могут не переварить урожай, которым полакомились в садах его скупых односельчан.
Говорят, в этом году медведи стали наведываться в село чаще, предполагают, что причина – прошлогодний пожар в заповеднике «Хосровский лес», в результате чего стало труднее добивать пропитание. Староста села, между тем, по сравнению с минувшими годами, не видит существенной разницы в количестве «визитов» косолапых.
«Просто сейчас камер стало больше, развились технологии, люди снимают и воодушевленно распространяют.  В это время года климат – сухой, пропитания не хватает, инстинктивно медведи находятся в поисках пищи, а где находят – поедают 70%», – отмечает староста села, 15 лет проработавший в заповеднике.
В Сети фото поломанных хищниками деревьев опубликовал брат старосты села. Но руководитель общины и в этот раз на стороне медведей: «Деревья они ломают не специально. Просто они – тяжеловесы, когда уже плоды с нижних ветвей съедены, они взбираются на дерево, ветки не выдерживают их веса и ломаются».
Жители села прибегают к различным хитростям, чтобы спасти урожай от медведей. Состоятельные устанавливают в саду технические устройства, а те, у кого средств нет, дежурят ночью.
«Знаете, как еще защищают урожай? Оставляют в саду телефон, а ночью постоянно названивают, чтобы исходящие от него свет и звуки пугали животных», – рассказывает староста о находчивости односельчан.
Ожидать компенсации за причиненный ущерб от медведей – бессмысленно, от государства – кажется, тоже.  Хотя медведи уже успели побывать на садовых участках практически всех жителей, но письменных заявлений пока нет.
«Народ обсуждает, причитает, но заявлений нет», – говорит Андреасян.
Огородить Урцадзор считают невозможным, но есть намерение заблокировать вход медведям. Сейчас пытаются приобрести питающиеся солнечной энергией устройства – «электрический пастух».
«Они вреда животным не причиняют, но сила тока отпугивает их, они больше не проникают на данную территорию. Сейчас мы уточняем цены, пытаемся найти доступные варианты», – указывает Андреасян.
В заповеднике уже есть «электрические пастухи», устройства установлены при сотрудничестве министерства охраны природы РА с фондом охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC).
Фонд объявил, что программа – пилотная, при успешных результатах подобные устройства будут установлены и в других заповедниках, особо охраняемых природных территориях и национальных парках Армении.
Внешне «электрический пастух» – это не что иное, как специальная металлическая изгородь, находящаяся под слабым электрическим напряжением. Такое расположенное по периметру ограждение не нарушает вид и состояние территории, но вместе с тем надежно охраняет. Полученный при соприкосновении с забором разряд доставит животному неприятные ощущения, при этом не травмируя его.
Установленные на территории заповедника «Хосровский лес» «Электрические пастухи» предусмотрены для защиты пасек от медведей,  коней – от волков.