Տնտեսություն 13:48 30/10/2018 Հայաստան
«Տարեսկզբից ունեցել ենք տնտեսական ակտիվության տեմպերի անկում, բայց առայժմ մակարդակը նախորդ տարվա այս ժամանակահատվածից բարձր է, այսինքն ողբերգություն տեղի չի ունեցել»,- այսօր «Տնտեսության ակտիվությունը դանդաղում է․ քաղաքակա՞ն, թե՞ տնտեսական պատճառներ» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահ, տնտեսագետ Բագրատ Ասատրյանը։
Նրա խոսքով՝ ակնհայտ է, որ սրա վրա ազդել են ոչ միայն տնտեսական, այլև թե քաղաքական, թե արտաքին գործոնները։
«Հեղափոխությունից հետո այն առաջին բացասական ազդեցությունը, որ մենք ունեցանք ի դեմս բանկային համակարգից արտահոսքի, ակտիվների նվազման՝ չեզոքացավ։ Իսկ այն դրական սպասումները, որ առաջ եկան հասարակության մեջ, իհարկե դեռ չեն ձևավորվել։ Իմ կարծիքով՝ այսօր որոշիչն այն անորոշությունն է, որ առկա է քաղաքական դաշտում։  Սովորաբար այս ժամանակահատվածում ակտիվորեն քննարկվում էր պետական բյուջեն, տնտեսական ծրագրերը, տնտեսական սպասումները, բայց կարծես այսօր ոչ ոք դրա մասին չի խոսում։ Ցավալի է, բայց ակամայից տնտեսական խնդիրները մղվել են երկրորդ, երրորդ պլան։ Դրական, էական զարգացումների կարելի է սպասել միայն ներքաղաքական որոշակիության ձևավորման պարագայում»,- նշեց տնտեսագետը։
Ինչ վերաբերում է արտաքին գործոնների ազդեցությանը՝ Բագրատ Ասատրյանը առանձնացրեց պղնձի, ոսկու միջազգային գների անկումը,  ինչպես նաև Ռուսաստանի տնտեսության վիճակը և այնտեղ տեղի ունեցող գործընթացները։
Անդրադառնալով Հայաստանի տնտեսական քաղաքականությանը, կարծիք հայտնեց, որ ոչինչ տեղի չի ունեցել. «Իհարկե հեղափոխական պոռթկումն ինչ-որ տեղաշարժերի բերեց, բայց հիմնականում կոռուպցիայի հանդեպ վերաբերմունքի հետ կապված, օրինակ՝ գային փող չի վերցնում, բայց գլոբալ խնդիրները դեռևս մնացել են»։
Քննարկմանը ներկա տնտեսագետ Բաբկեն Թունյանը համաձայնեց Ասատրյանի հետ. «Մտահոգություն կա նաև այն հարցով, որ երբ ասում ենք՝ կա ստվերի դեմ պայքար, դա գոնե այս տնտեսական ցուցանիշների վրա պետք է արտացոլվեր։ Ավելի լավ է մենք ունենանք 1 կամ 2 տոկոս աճ, բայց լինի նորմալ որակյալ աճ, քան 15-20 տոկոսանոց աճ, որից կօգտվեն քիչ թվով մարդիկ»։
Թունյանի կարծիքով՝ այս պահին պետք չէ միայն լավը կամ միայն վատը ներկայացնել, պետք է օբյեկտիվ իրականությունը ներկայացնել ու խնդիրների մասին խոսել։ Ըստ նրա՝ գլխավոր խնդիրներից մեկն էլ անկազմակերպ վիճակն է հենց կառավարության ներսում։
Քննարկման մասնակիցներից Նիկոլ Փաշինյանի խորհրդական Արտակ Մանուկյանի կարծիքով՝ Հայաստանի տնտեսության կառուցվածքն այնպիսին է, որ օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին որոշակի թույլ ազդակներ լինում են։
«Ինչպես վարչապետն է ասել, տնտեսության կառուցվածքը պետք է փոխվի։ Այն կառուցվածքը, որը ներկայումս կա, դա երկարաժամկետ կայուն աճի հեռանկարներ չի ստեղծում։ Իսկ փոփոխությունը ենթադրում է, որ մենք պետք է պատրաստ լինենք զոհել որոշակի ցուցանիշերի աճ, բայց փորձենք դա դարձնել որակ»,- ասաց խորհրդականը։
Արտակ Մանուկյանը չհամաձայնեց այն մտքին, որ տնտեսական քաղաքականություն չկա. «Հենց նույն կոռուպցիայի դեմ պայքարը արդեն իսկ նշում է, որ կա անհրաժեշտ պայմաններ, որը հնարավորություն է ստեղծում՝ երկիրը դարձնել մրցունակ»։

Экономика 14:42 30/10/2018 Армения
«С начала года у нас зафиксирован спад темпов экономической активности, но сейчас уровень выше уровня за аналогичный период предыдущего года, то есть никакой трагедии не произошло», – заявил сегодня экономист, бывший глава ЦБ РА Баграт Асатрян во время дискуссии на тему «Активность экономики замедляется: причины политические или экономические?».
По его словам, очевидно, что на это повлияли не только экономические, но и политические и внешние факторы.
«Первое негативное влияние после революции, которое мы испытали в лице утечки из банковской системы, сокращения активов, нейтрализовано. А положительные ожидания, которые появились в обществе, конечно, еще не сформированы. На мой взгляд, решающим сегодня является неопределенность, существующая в политической сфере. Обычно в этот период активно обсуждался государственный бюджет, экономические программы, экономические ожидания, но, похоже, об этом сегодня никто не говорит. Жаль, но непроизвольно экономические проблемы отодвинуты но второй, третий план. Позитивных, значительных развитий можно ожидать только при формировании внутриполитической определенности», – сказал экономист.
Что касается воздействия внешних факторов, Баграт Асатрян выделил падение цен на медь, мировых цен на золото, а также состояние российской экономики и происходящие там процессы.
Говоря об экономической политике Армении, он выразил мнение, что ничего не произошло: «Конечно, революционный порыв принес к некоторым сдвигам, но в основном связанных с отношением к коррупции, например, инспектор не берет денег.  Но глобальные проблемы все еще остаются».
Присутствующий на обсуждении экономист Бабкен Тунян согласился с Асатряном. «Существует также обеспокоенность по поводу того факта, что, когда мы говорим о борьбе с теневым сектором, то она должна была отразиться хотя бы на этих экономических показателях. Лучше иметь 1 или 2 процента роста, но будет качественный рост, чем экономический рост в  15-20 процентов, но выиграет от этого меньше людей», – сказал он.
По мнению Туняна, в настоящее время нет необходимости представлять только хорошее или лишь плохое, нужно представлять объективную реальность и говорить о проблемах. По его словам, одной из основных проблем является неорганизованная ситуация внутри правительства.
По мнению же советника и.о. премьера Никола Пашиняна Артака Манукяна, структура экономики Армении такова, что в августе-сентябре определенные слабые сигналы намечаются.
«Как сказал премьер-министр, структура экономики должна быть изменена. Структура, которая в настоящее время существует, не создает перспектив долгосрочного устойчивого роста. И это изменение подразумевает, что мы должны быть готовы пожертвовать определенными показателями роста, но постараемся превратить их в качество», – указал советник.
Артак Манукян не согласился с мнением, что экономической политики нет: «Та же борьба с коррупцией уже констатирует, что есть необходимые условия, которые позволяют сделать страну конкурентоспособной».