Իրավունք 13:25 12/12/2018 Հայաստան
Երբ խոսքը հայտնի քաղաքական, հասարակական գործիչների մասին է, պատկան մարմինները պետք է լինեն կոռեկտ. Ալավերդյան
«Հայաստանում մարդու իրավունքների ոտնահարումների դաշտում կան չլուծված այնպիսի հարցեր, որոնք 30-25 տարի է մեր ուշադրության ներքո են»,- «Մարդու իրավունքները 2018-ին.  տարվա ամփոփում» թեմայով ասուլիսում ասաց «Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ի տնօրեն, ՀՀ առաջին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը։
Նրա խոսքով, այսօր ունեն այն, ինչ ունեն՝ դաժան վերաբերմունք, ուժային կառույցների կողմից ավելի քան դատապարտելի վերաբերմունք։
«Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ի փաստաբան Արա Ղարագյոզյանը խոսեց հավաքների ազատության ժամանակ բռնության դեպքերի մասին։ Նրա խոսքով, այդ դեպքերով հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված են  քրեական գործեր, սակայն  որևէ ընթացք, որևէ անձ քրեական պատասխանատվության չի ենթարկվել։
«Ընդդեմ իրավական կամայականության» ՀԿ-ի Երևանյան գրասենյակի տնօրեն Շողինե Սողոմոնյանն ասաց, որ ընտրական  պրոցեսի դիտարկում են իրականացնել՝ շրջիկ դիտորդների  և տեղամասերում տեղադրված տեսախցիկների միջոցով։ Նրա խոսքով, նախորդ տարիների ընտրությունների և այս  տարվա ընտրությունների միջև տարբերություն ակնհայտ էր. այս անգամ բացակայում էր մասսայական ուղղորդումը, տաքսիներով մարդկանց չէին տանում, բերում։ Շ. Սողոմոնյանն ասաց, որ այս ընտրություններին նկատել են  ընտրատեղամասերում կուտակումները, հիմնական խնդիրը հանձնաժողովի անդամների երևի ոչ լավ պատրաստվածությանն էր, լավ չէին տիրապետում, չին կարողանում հասկանալ՝  ինչ անել, երբ քաղաքացիների հոսքը շատանում էր։
Հարցին՝  մտավախություններ կան, որ դատարաններն արդար չեն, մարդու իրավունքները խախտվում եմ, ի՞նչ եք արձանագրել, Լ. Ալավերդյանն ասաց. «Ավելի քան անհանգստանցնող հանգամանք է դատական համակարգի ոչ միայն դրական միտում չունենալը, այլ այնպիսի երևույթները, որոնք մեզ թվում են առնվազն ակնհայտորեն կամ բոլորիս համար եթե չբացահայտված, ապա կասկածելի պարագաներում այն, ինչ որ տեղի է ունենում։
Ունենք աղմկահարույց մի քանի գործեր՝ Մայրապետյանի, Քոչարյանի, Մանվել Գրիգորյանի։ Այն ժամանակացույցը կամ հերթականությունը, որով տեղի են ունեցել այդ իրավական ճշգրիտ քայլեր պահանջող գործողությունները, դրանք մեծ կասկած են առաջացնում  այն առումով, որ արդյոք դրանք  զուտ իրավական են, թե քաղաքականացված են։ Մասնավորապես, պետք է հստակեցնենք, որ սկզբից տարածվում է ոչ իրավական բանաձևերով, բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից այնպիսի բառապաշարով, որն ավելի պետք է հարիր լինի լրագրողներին։ Այն, ինչ որ տեղի է ունենում պատկան մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից,  ես համարում եմ կոշտ, կոպիտ ուղղորդում ոչ միայն դատարանների,  այլ նաև դատախազության և նախաքննական մարմինների։
Անկախ անձի որակից, նրա մասին կարծիքից,  ժողովրդի ակտիվ մասի արտահայտվող, արժանապատվությունը նսեմացնող արտահայտությունները բոլորը պետք է կանխվեին իշխանությունների կողմից, պետք է ստանային համապատասխան գնահատական։ Եթե անդրադառնանք հետևանքներին, համոզված եմ՝ սոցիալական ցանցերեն են։ Ոչ թե սոցիալական ցանցերն են ազդել իշխանությունների վրա, այլ հակառակը, իշխանությունների այդ հռետորաբանությունն ամբողջովին կարելի է համարել ոչ միայն խորշելի, այլ նաև դատապարտելի»։
Նա նշեց, որ երբ խոսքը գնում է հայտնի քաղաքական, հասարակական, պետական  գործիչների մասին, պատկան մարմինները պետք է լինեն վերին աստիճանի կոռեկտ, ճշգրիտ, օրենքի տառից պետք է չհեռանան, կատերեն ոսկերչական աշխատանքը։
Խոսելով հեռախոսազրույցների գաղտնալսման մասին, Լ.Ալավերդյանն ասաց. «Հեռախոսազրույցների արդյունքները ինձ համար զարմանալի է, չէ որ խոսքը գնում է իրոք գործադիր իշխանության մարմինները գլխավորող ներկայացուցիչների մասին՝ պայմանավորվածություններ, ուղղորդում դատավորներին։ Եթե մնա առանց պատշաճ գնահատականի, մեծ ահազանգ է, մեզ խոստանում է բավականին վատ իրավիճակ իրավապաշտպան, իրավապահ մարմինների և հասարակության հարաբերությունների միջև»,- ասաց Լարիսա Ալավերդյանը։

Право 15:59 12/12/2018 Армения
Лариса Алавердян: Когда речь идет об известных деятелях, компетентные органы должны быть крайне корректными
В Армении в плане попирания прав человека есть такие нерешенные вопросы, к которым мы привлекаем внимание на протяжении 30-25 лет, заявила сегодня на обсуждении на тему «Права человека в 2018 году: подведение итогов года» председатель общественной организации «Против правового произвола», первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
По ее словам, к сожалению, сегодня имеем то, что имеем, включая более чем достойное осуждения отношение со стороны силовых структур.
Адвокат организации «Против правового произвола» Ара Карагезян коснулся случаев применения насилия во время собраний. По его словам, по этим фактам в Спецследственной службе  возбуждены уголовные дела, однако ни один человек к уголовной ответственности привлечен не был.
Директор ереванского офиса организации «Против правового произвола» Шогине Согомонян отметила, что они осуществили мониторинг электорального процесса – посредством наблюдателей и установленных на участках видеокамер.
По ее словам, разница между выборами 2017 года и внеочередными выборами 2018 года очевидна: в этот раз отсутствовал массовый инструктаж, избирателей не направляли, не привозили на участки. Хотя, как она указала, у избирательных участков в этом году наблюдались скопления, но основная причина этого заключалась в не столь высоком уровне подготовки членов комиссии, они не ориентировались, когда поток избирателей усиливался.
На вопрос, зарегистрированы ли нарушения прав человека в судах, Лариса Алавердян указала: «Обеспокоенность вызывают не только отсутствие позитивной динамики касательно судебной системы, но и явления, которые происходят, если не сказать в нераскрытых, то, по крайней мере, сомнительных для нас обстоятельствах.
У нас есть ряд резонансный дел: Майрапетяна, Кочаряна, Манвела Григоряна. График или очередность, по которому предпринимались действия, требующие четких правовых шагов, вызывают сомнения – в том плане, являются ли они сугубо правовыми, или политизированы? В частности, нужно констатировать, что  это изначально распространяется неправовыми формулировками, лексикой со стороны высокопоставленных должностных лиц, что больше подобает журналистам. Такие действия высокопоставленных представителей компетентных органов считаю грубым направлением не только судов, но и прокуратуры и следственных органов.
Независимо от качеств человека, мнения о нем, высказываемые активной массой населения унижающие достоинство выражения должны были предотвращаться властями, удостоиться соответствующей оценки. Если обратимся к последствиям, убеждена: не социальные сети повлияли на власти, а наоборот. Эту риторику властей полностью можно считать предосудительной».
Она отметила, что, когда речь идет об известных политических, общественных, государственных деятелях, компетентные органы должны быть крайне корректными, четкими, с точностью соблюдать букву закона, проводить ювелирную работу
Коснувшись публикации записей прослушанных телефонных переговоров главы СНБ Армении с и.о. премьер-министра и главой Спецследственной службы, Алавердян указала: Удивительно, что содержание известной записи прослушки остается без каких-либо последствий.
«Ведь речь идет о договоренности между высокопоставленными представителям власти, о том, что судей направляют. Если все это останется без надлежащей оценки, это большой сигнал, это обещает нам негативную ситуацию для отношений правоохранительной системы и общества», – предупредила Лариса Алавердян.