Կրթություն, գիտություն 15:54 12/12/2018 Հայաստան
Կոտայքի մարզի Չարենցավան քաղաքի թիվ 3 հիմնական դպրոցում արդեն տասներորդ օրն է դասադուլ է, պատճառը՝ նոր տնօրենի ընտրությունն է։ Այսօր վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ԿԳ նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանի հետ դպրոցում է եղել՝ խնդիրը պարզելու նպատակով։ Դպրոցում ներկա նախկին տնօրեն  Լուսինե Կարապետյանը նշել է, որ ինքը տնօրեն է 2005 թվականից:
Դպրոցի բակում հավաքված հարյուրավոր ծնողները պահանջում էին, որ նոր ընտրված տնօրենը հեռանա։  Նրանց հետ զրույցում Փաշինյանն ասաց, որ տնօրենի մրցույթը օրինական է եղել, հետևաբար արդյունքներն էլ օրինական են և ոչ մի մեխանիզմ չկա, որ այդ մրցույթի արդյունքները չեղյալ հայտարարվի։
«Նախընտրական հավաքի ժամանակ ինձ ասել էին, որ խնդիր կա դպրոցում ու ես ասել էի, որ կայցելեմ, կտեսնեմ թե ինչ է կատարվում։ Չեմ կարծում, թե երկրի վարչապետը պետք է դպրոցի տնօրենի հարցով զբաղվի, բայց այս կարգի քննարկումներն ինձ համար էլ են շատ օգտակար, քանի որ հանրակրթության ոլորտում բազմաթիվ խնդիրներ կան, որոնցով մենք անպայման պետք է զբաղվենք»։
Հավաքվածների դիտարկմանը, թե դպրոցի տնօրենի ընտրության հարցում խորհրդի անդամների վրա ճնշումներ, սպառնալիքներ են եղել, Փաշինյանն ասաց, որ դա կարող հիմք դառնալ ընտրությունները չեղյալ հայտարարելու համար. «Դրա համար անհրաժեշտ է, որ իրավապահ մարմինները քննեն ճնշումների մասին հայտարարությունները։ Այսօր երեկոյան Կոտայքի մարզպետը տիկին Բալյանին տնօրեն կնշանակի, օրենքով այլ տարբերակ չկա։ Երեխեք ջան, վաղվանից եկեք դասի»։
Ուսուցչական անձնակազմից մի քանի աշխատակիցներ «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտնեցին, որ աշխատանքից դուրս գալու դիմում են գրում, քանի որ չեն պատրաստվում աշխատել նոր տնօրենի հետ։
Նախկին տնօրեն Լուսինե Կարապետյանն էլ ասաց, որ այս հարցով դատարան չի պատրաստվում դիմել. «Ինձ հիմա մեղադրում են, որ ես եմ դասադուլի, դպրոցում այսօր ստեղծված իրավիճակի մեղավորը։ Մեղադրանքները չեմ ընդունում, ես ոչինչ չեմ կազմակերպել, եթե ես դա արած լինեի, այս պատկերը չէր լինի, ես իսկապես չեմ խառնվել դպրոցի խորհրդի աշխատանքներին։ Ես պատվով հեռանում եմ, թող մեր ընտրված տնօրենը գա երեխաների, ծնողների հետ խոսի և հարցերը լուծի։ Ես չեմ կարող հավաքվածներին հանդարտեցնել, թող նոր ընտրված տնօրենը դուրս գա և այդ հարցով զբաղվի։ Ծնողներն ու երեխաներն ազատ են իրենց կարծիքն ու կամքն արտահայտելու»:

Образование 17:22 12/12/2018 Армения
Экс-директор школы в Чаренцаване: Ухожу с должности достойно, остальные вопросы нужно решать с новым директором
Уже на протяжении 10 дней в основной школе №3 города Чаренцаван Котайкской области Армении проводится бойкот занятий. Сегодня исполняющий обязанности премьер-министра РА Никол Пашинян вместе с и.о. министра образования и науки РА Араиком Арутюняном посетили школу с целью выяснения причин возникшей проблемы. Экс-директор школы Лусине Карапетян отметила, что занимала должность с 2005 года.
Отметим, что собравшиеся во дворе школы родители требуют отставки нового директора. В беседе с ними Никол Пашинян сказал, что конкурс директора прошел в соответствии с законом, следовательно, результаты также являются законными и отсутствует механизм, согласно которому результаты данного конкурса можно аннулировать.
«Во время предвыборного митинга в рамках агиткампании мне сказали, что возникла подобная проблема, и я тогда пообещал, что посещу школу, ознакомлюсь со сложившейся ситуацией. Не думаю, что премьер-министр страны должен заниматься вопросами директора школы, но подобного рода обсуждения полезны также и для меня, поскольку в сфере образования налицо многочисленные проблемы, которыми мы обязательно должны заняться», – отметил Никол Пашинян.
На замечание собравшихся касательного того, что в вопросе выбора нового директора на членов совета школы оказывалось давление, озвучивались угрозы, Н. Пашинян сказал, что это может стать основной для аннулирования результатов конкурса. «Для этого необходимо, чтобы правоохранительные органы расследовали заявления касательно оказания давления. Сегодня вечером губернатор Котайкской области назначит г-жу Балян директоров, других вариантов в соответствии с законом – нет. Дорогие ребята, с завтрашнего дня приходите в школу», – отметил он.
Отметим, что несколько учителей в беседе с корреспондентом Радио «Свобода» сообщили, что написали заявление об увольнении, поскольку не собираются работать с новым директором.
В свою очередь экс-директор школы Лусине Карапетян сказала, что не собирается обращаться в суд по данному вопросу. «Меня обвиняют в том, что я виновна в бойкоте занятий и сложившейся в школе ситуации. Обвинения в свой адрес я не принимаю, ничего не организовывала, если бы это сделала я, то сложилась бы иная картина. На самом деле я не вмешивалась в работы совета школы. Я ухожу достойно, пусть новоизбранный директор придёт и поговорит с родителями и школьниками, разрешит ситуацию. Я не могу успокоить собравшихся, пусть новый директор придет и займется этим вопросов. А родители и школьники свободны в выражении своего мнения и воли», – отметила она.
В свою очередь новый директор школы Анна Балян сказала, что звучащая клевета должна рассматриваться уже в правовом поле.