Մշակույթ 11:30 13/12/2018 Հայաստան
Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոնի  ստեղծագործական կոլեկտիվը, դերասանները դադարեցնում են գործադուլը, որը սկսել էին դեկտեմբերի 1-ից։ Նրանց պահանջը՝ թատրոնի տնօրեն Վիգեն Չալդրանյանը հրաժարական տա, կատարված է։
«Այո, դադարեցնում ենք գործադուլը, քանի որ մեր պահանջը հրաժարականն էր։ Սպասում ենք հետագա որոշումների»,- Panorama.am-ին ասաց թատրոնի դերասան Արման Նավասարդյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե  դադարեցնո՞ւմ եք գործադուլը, քանի որ Վիգեն Չալդրանյանը նախօրեին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել։
«Շնորհակալ ենք լրջախոհ որոշման համար»,- նշեց նա։
Հարցին, արդյո՞ք նախքան հրաժարումը հանդիպել են Վիգեն Չալդրանյանին, զրուցել նրա հետ, Ա. Նավասարդյանը բացասական պատասխան տվեց։
Այժմ պետք է հայտարարվի թատրոնի տնօրենի թափուր պաշտոնի համար մրցույթ, նախքան այդ նշանակվի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար։ Դերասանը մեծ ցանկություն ունի, որ մինչև հունվար մեկ-երկու ներկայացում խաղան։
Նշենք, որ թատրոնի ստեղծագործական կոլեկտիվը, դերասաններն և տնօրենի, և գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնում իրենց թեկնածուներն ունեն. գեղարվեստական ղեկավար՝ թատրոնի դերասանուհի,  ՀՀ վաստակավոր արտիստ  Նարինե Գրիգորյանը, տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար՝ դերասան Արման Նավասարդյանը։

Культура 13:38 13/12/2018 Армения
Творческий коллектив театра «Амазгаин» имени Соса Саркисяна, актеры прекращают забастовку, которую начали 1 декабря. Их требование – отставка директора театра Вигена Чалдраняна – выполнено.
«Да, прекращаем забастовку, поскольку мы требовали отставки. Ждем дальнейших решений», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am актер театра Арман Навасарядн в ответ на вопрос, прекращают ли они забастовку, поскольку Виген Чалдранян 12 декабря представил заявление об уходе с занимаемой должности
«Благодарим за рассудительное решение», – отметил он.
При этом актер ответил отрицательно на вопрос, встречались ли они с Чалдраняном до представления им заявления об отставке.
Теперь должен быть объявлен конкурс на замещение вакантной должности директора театра. А до этого будет назначен временно исполняющий обязанности директора. Актер надеется, что до января им удастся сыграть 1-2 спектакля.
Стоит отметить, что у актеров свои кандидаты на посты худрука и директора театра. Они предлагают назначить актрису Нарине Григорян  художественным руководителем театра, а актера Армана Навасардяна – врио директора.