Քաղաքական 11:00 21/01/2019 Հայաստան
Panorama.am-ի հարցազրույցը Ֆրանսիայում բնակվող Huffington Post-ի հոդվածագիր, Եվրամիության և Փոքր Ասիայի հարցերով քաղաքական վերլուծաբան Լորան Լեյլեկիանի հետ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցությունների վերջին զարգացումների շուրջ։
-Պարոն Լեյլեկիան ինչպե՞ս կմեկնաբանեիք Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերջին զարգացումները, հատկապես հունվարի 16-ին Փարիզում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախարարների հանդիպումը, որն անցկացվեց Մինսկի խմբի հովանու ներքո։
-Առաջին հերթին կցանկանայի ընդգծել թափանցիկության պակասը, բանակցային գործընթացը գաղտնի է պահվում։ Անգամ չգիտենք, թե ինչ է սեղանի վրա, այդ իսկ պատճառով էլ դժվար է ունենալ վերջնական կարծիք։ Ինձ մոտ տպավորություն է, միգուցե հոռետեսական, որ սա Ադրբեջանի կողմից վարվող կոմունիկացիոն քաղաքականության ձև է։ Իմ տեսակետը հետևյալն է․ վերջերս տեղի ունեցած հայտնի «թավշյա հեղափոխությունից» հետո Հայաստանը բավական լավ իմիջ ունի՝ դինամիկ երկիր է, որն առաջ է գնում, և Հայաստանի այս նոր իմիջի դեմ պայքարելու համար Ադրբեջանը կեղծ տպավորություն է ստեղծում, թե զիջումների է գնում, համաձայն է բանակցությունների։ Սա Ադրբեջանի կողմից միջոց է կամ ինչ-որ կոմունիկացիոն քաղաքականություն վարելու, որպեսզի ինքն էլ դրական իմիջ ունենա, կամ նրանք պարոն Փաշինյանից սպասում են Ղարաբաղի հարցում փորձի պակաս ու փորձում են օգուտ քաղել Հայաստանի այս ենթադրյալ թուլությունից։ Անկեղծորեն, ես կարծում եմ, որ սա ավելի շատ կոմունիկացիոն քաղաքականություն է։
- ԱԳ նախարարների հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածեցին բավական դրական հայտարարություն, որտեղ ասվում էր, որ նախարարները համաձայնել են «միջոցներ ձեռնարկել բնակչությանը խաղաղ լուծման նախապատրաստելու համար»։ Ինչ եք կարծում, սա հնարավո՞ր է։
- Երբ Մինսկի խումբն ասում է, որ երկրները պետք է քայլեր ձեռնարկեն բնակչությանը զիջումների նախապատրաստելու, նրանք իրականացնում են իրենց դերը, դա նրանց պարտականությունն է այսպես ասելու ու սա առաջին անգամ չէ։ Վախենում եմ, որ հիմա մարդիկ Ղարաբաղում ընդհանրապես պատրաստ չեն զիջումների, քանի որ նրանք անտեսված են բանակցային գործընթացում, ինչպես նաև Ադրբեջանում, որտեղ նրանք ռադիկալացվել են իրենց իսկ իշխանությունների կողմից։ Սա հազիվ թե հավատալի է։ Ես ավելի պեսիմիստ եմ։
- Ի՞նչ կարող ենք կանխատեսել ԼՂ բանակցություններում մոտ ապագայում։
- Ներկա պահին, Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխությունների շնորհիվ, Ադրբեջանը կանգնած է դժվարին իրավիճակի առաջ․ ընդամենը օրեր առաջ Ադրբեջանին քննադատեց Եվրոպական խորհրդարանը մարդու իրավունքների համար։ Միևնույն ժամանակ Ադրբեջանը շարունակում է զենք գնել շատ երկրներից, այդ թվում իմ երկրից՝ Ֆրանսիայից, նրանք նաև լոբբիստական աշխատանք են կատարում Ֆրանսիայում, որպեսզի Ֆրանսիայի իշխանությունները դատական գործեր սկսեն այն քաղաքների դեմ, որոնք այսպես կոչված բարեկամական համաձայնագրեր են հաստատում Ղարաբաղի քաղաքների հետ։ Այնպես որ ես Ադրբեջանում ոչ մի փոփոխություն չեմ տեսնում։ Նրանք ինչ-որ դիսկուրս են անում, բայց իրավիճակը չի փոխվում։
Խաղաղության նախապատրաստումն ուղղակի Մինսկի խմբի կողմից ցանկալի իրականությունն է, որ նրանք կոչ են անում երկրներին։ Նրանց ցույց են տալիս այս դրական տրամադրությունը, բայց ի վերջո ես նոր բան չեմ տեսնում։ Վերջերս նաև զորքերի տեղաշարժեր են եղել Նախիջևանում, և ես չեմ տեսնում որևէ ճեղքում բանակցություններում, քանի դեռ Մինսկի խումբը չի ստիպել կողմերին զիջումների գնալ։ Հայաստանը բազում անգամներ ասել է, որ պատրաստ է զիջումների, իսկ Ադրբեջանը՝ երբեք։ Այնպես որ, չեմ տեսնում համաձայնության հասնելու հնարավորություն մոտ ապագայում։

Politics 13:01 21/01/2019 Armenia
Panorama.am has conducted an interview with Laurent Leylekian, a French analyst on the European Union and Minor Asia and Huffington Post columnist, over the recent developments in the Nagorno-Karabakh conflict settlement process.
Mr Leylekian, I would like to hear your comment about the recent developments of Nagorno-Karabakh peace process, especially after the meeting of the Armenian and Azerbaijani foreign ministers. What can you say on this?
- The first thing I would like to say, maybe underlining, is the lack of transparency. Of course, the negotiation processes are kept secret: we don’t even know what is on the table, so it’s quite difficult to have a definitive opinion. I have the impression, maybe quite pessimistic, of a kind of communication policy from Azerbaijan. My point is the following: Armenia recently experienced this famous ‘velvet revolution’, and Armenia has now quite a good image of the dynamic country which is stepping forward, and to cope with this new image of Armenia, Azerbaijan is faking an impression to make some concession to agree to the talks. So, you can see the things two ways: either that’s just a way for Azerbaijan to drive a kind of communication policy in order to create a good image too, or Azerbaijan is really expecting a lack of experience from Mr Pashinyan in the Karabakh issue and is trying to get some gain from this supposed weakness of Armenia. Honestly, I tend to think that this is rather a communication policy.
- After the meeting, the OSCE Minsk Group’s statement was so called positive one, and they stated that the ministers ‘agreed to prepare the population for a peace process.’ Do you think it is possible?
- When the Minks Group says that the countries need to prepare the population for concession, they are in their role, that’s their duty to say that thing, and that’s not the first time they say this. I am afraid the people in Karabakh are not ready at all to make any concession,  because they are ignored by the the negotiation process, and also in Azerbaijan because they have benn radicalized by their own authorities. This is unbelievable. I'm pessimistic.
- What can you forecast for the Nagorno-Karabakh peace process for future?
- At the time being, thanks to this change in Armenia Azerbaijan is now facing a hard situation. Yesterday they condemned again the European Parliament on human right issues. In the meantime, they are buying weapons from many countries, including my country France. They are also lobbying in France to make the French authorities launch trials against the cities, which set up so called friendship agreement with the cities of Karabakh. So, I don’t see any change in Azerbaijan. They are making some discourse, but the situation isn’t changing.
That’s a kind of wishful thinking from the Minsk Group co-chairs to say that they are urging the countries and that they are showing this optimistic mood, but in the end I don’t see something new. Recently there has been troops movements in Nakhichevan, and I don’t see any breakthrough in negotiations as long as the Minks Group doesn’t force the parties to make some concession. Armenia said on a numerous occasions that it is ready to make concession, Azerbaijan never did it. So, to reach agreements, maybe I am pessimistic, but I don’t see something positive in the near future.