Իրավունք 14:25 23/01/2019 Հայաստան
Սա նորից դարձավ թեմա «հեղափոխականների» և ուրեմն «հակահեղափոխականների միջև»։ Մարզպետարաններն ու քաղաքապետարանը պարգևատրել են իրենք իրենց։
Պետությունը բժշկին քիչ է վճարում, ուսուցչին քիչ է վճարում, հովիվին... հովիվ չունի էլ, իսկ պետական մարմինները իրենք իրենց պարգևատրում են։ Գուցե արժանի են պարգևի, բայց դրա համար կա օրենք ու ձև։ Վերադասը պիտի նկատի լավ աշխատանքը, հիմնավորի, ուենա լրացուցիչ բյուջե՝ բոլոր խնդիրներից դուրս, հետո նոր միայն հրաման տա լրացուցիչ վճարի, ու նոր միայն պարգևը տեղ հասնի։
Ու նույնիսկ այս դեպքում արժանի լինելը պիտի ակնհայտ լինի հանրության համար՝ չլինի «այր մը բարի ժպիտով», կամ՝ «ես չեմ վերցրել պարգևավճար, ուրեմն արժանի եմ»։
Ոմանք գրում են՝ իսկ որ խնայում է արել, հաշի՞վ չի։ Ոչ իհարկե, հաշիվ չի։ Որովհետև այլապես կստացվեր, որ գերածախս են արել։
Քանի պարգևավճարի ուրախությունը սոցցանցերը դարձնում են մեմեր, կառավարությունը պիտի անդրադարձ անի փաստին ու տուր թե կտաս... գոնե նկատողություն։ Հիշեցնենք՝ Մարզպետին պաշտոնի նշանակում և ազատում է ՀՀ Կառավարությունը։
Ու նշանակում է, որպեսզի. «Մարզպետն իր իրավասության սահմաններում իրականացնում է Կառավարության քաղաքականությունը ֆինանսների, քաղաքաշինության, բնակարանային և կոմունալ տնտեսության, տրանսպորտի և ճանապարհաշինության, գյուղատնտեսության և հողօգտագործման, կրթության, առողջապահության, սոցիալական ապահովության, մշակույթի և սպորտի, բնության և շրջակա միջավայրի պահպանության, առևտրի, հանրային սննդի և սպասարկման բնագավառներում»։
Տես, է, կարդացվում է ինչպես բանաստեղծություն։ ՈՒ հարց է ծագում՝ այս բոլոր հարցերը լուծվել են, պարգևի գումա՞ր է ավելացել։
Թե՞ հակառակը՝ տարվա ընթացքում բոլոր հարցերին չի ուշադրություն դարձվել, ու դրա համար չաշխատած ոլորտներից գումարի ավելցուկ է հայտնվել։
Ու ի՞նչ է սա, եթե ոչ կոռուպցիոն գործելաոճ։ Թնջուկը, որ կապել են մարզպետ-քաղաքապետը, կառավարական սրի կարիք ունի։

Право 14:55 23/01/2019 Армения
Это вновь стало темой ожесточенных споров между «революционерами» и посему «контрреволюционерами». Губернаторы и мэрия премировали сами себя.
Государство мало платит врачу, мало платит учителю, пастуху… пастухов даже и не осталось, а госорганы сами себя премируют. Возможно, они достойны премии, но для этого есть закон и порядок. Вышестоящее начальство должно заметить хорошую работу, обосновать, обладать дополнительным бюджетом – вне всех проблем, и только потом отдать приказ на дополнительные выплаты, и только после этого премия дойдет до получателя.
И даже в таком случае степень достойности должна быть очевидная общественности –получающий не должен быть «просто человеком с доброй улыбкой», или «я отказался от премии, значит достоин».
Некоторые пишут: а то, что он обеспечил экономию средств, не в счет? Нет, разумеется, не в счет.  Потому что иначе получилось бы, что допустили перерасходы.
Пока эту историю с премиями соцсети превращают в мемы, правительство должно обратиться к факту и давай, что есть силы … хотя бы сделать выговор. Напомним, губернатора назначает на должность и освобождает правительство РА.
И значит, чтобы: «губернатор в рамках своих полномочий осуществляет политику правительства в сферах финансов, градостроительства, жилищного и коммунального хозяйства, транспорта и дорожного строительства, сельского хозяйства и землепользования, образования, здравоохранения, социального обеспечения, культуры и спорта, природы и окружающей среды, торговли, общественного питания и обслуживания».
Смотри-ка, читается как стихотворение. И возникает вопрос: все эти вопросы решены, остались средства на премии?
Или наоборот? В течение года не всем вопросам было уделено внимание, посему возник избыток средств за счет непроработанных сфер?
И что это, если не коррупционный стиль работы? Узел, который завязали губернаторы-мэры, нуждается в правительственном мече.