Օրվա թեմա 17:52 21/02/2019 Հայաստան
«Հայաստանի հիմնի  տեքստի փոփոխության հետ ես կապ չունեմ։ Հայաստանի հիմնի փոփոխության խնդիր չկա, մրցույթը հիմնի փոփոխության հետ կապ չունի»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Էդվարդ Միլիտոնյանը պատասխանելով հարցին, թե ինչո՞ւ եք ընդգրկվել Արամ Խաչատրյանի երաժշտության հիման վրա հիմնի համար տեքստի մրցույթի աշխատանքային խմբում, գտնում եք, որ Հայաստանի հիմնը փոխելու անհրաժեշտության կա՞։
Նա նշեց, որ աշխատանքային խումբը պետք է նայի, քննի, կարծիք հայտնի Արամ Խաչատրյանի երաժշտության համար  գրվող տեքստերի վերաբերյալ. «Մրցույթը Խաչատրյանի երաժշտության բառերի համար է, իմ մասնակցությունը լինելու է՝ լավ է գրված, վատ է գրված, կարող է հնչել Արամ Խաչատրյանի երաժշտության հետ։ Իմ մասնակցությունը տեքստի մասին իմ կարծիքը հայտնելն է։ Այդքան էլ մեծ հավատ չունեմ, թե համարժեք տեքստ է գրվելու։ Շատ կուզեի այդ բարձրությամբ տեքստ գրվեր, բայց շատ դժվար է։ Համենայնդեպս ամեն գրող չէ, որ կխիզախի նման քայլ անել։ Պատրաստի երաժշտության վրա գրելը շատ դժվար է։ Թե հետո Արամ Խաչտարյանի տուն-թանգարանում կհնչի, թե որտեղ, այլ խնդիր է, ինձ համար այս պահին օրախնդիր չէ»։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի հիմնը փոխելու անհրաժեշտությանը, Գրողների միության նախագահն ասաց. «Այս պահին հիմնավոր բաները փոփոխությունների ենթարկելն ավելի գրգռիչ հանգամանք կլինի՝ հոգեբանորեն, իրավիճակային, Հայաստան-Սփյուռք։ Այսպիսի հարաբերություների մեջ դա շատ բնականորեն պետք է լինի, եթե լինի, կամային որևէ բան... Հիմա դա մեծ աղմուկի, տարընթերցումների առջև կկանգնեցնի։ Նման բաները մի գրչի հարվածով չեն արվում։ Կհասունանա ինչ-որ մի բան և դրա տրամաբանական զարգացում կարող է լինել, ես չգիտեմ՝ երբ, ինչ, ինչի համար, որի համար։ Հասկանում եք»։
Աշխատանքային խմբի անդամ դիրիժոր, երաժշտագետ Դանիել Երաժիշտն ասաց, որ ինքն ընդունել է աշխատանքային խմբում  ընդգրկվելու հրավերը, քանի որ համարում է, որ նման ճակատագրական հարցի քննարկմանը պետք է մասնակցել, օգնել,  ոչ թե խուսափել։
«Իմ քաղաքացիական և արվեստագետի պարտքն է։ Մեծ պատասխանատվությամբ եմ վերաբերվում այդ հարցին»,- ասաց երաժիշտը։
Նրա խոսքով, արդեն 30 տարի այդ խնդիրն օրակարգում կա. «Բացի երաժշտական արժեք ներկայացնելուց, որ Արամ Խաչատրյանի հիմն անհամեմատելի է իր հզորությամբ, այստեղ այլ հարց էլ կա։ «Մեր հայրենիք» ներկայիս հիմնը ներխուժել է, ներմուծվել է անարդար կերպով։ Մինչև այդ եղել են մրցույթներ, որոնց արդյունքներն անտեսվել են։ Այսօր խոսում ենք արդարության վերականգնման մասին»։
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Արմինե Գրիգորյանն ասաց, որ այն ամենը, ինչը կապված է Արամ Խաչատրյանի ժառանգության հետ, իրեն ոգևորում է, շատ կարևոր է ու հետաքրքիր է։
«Դա է պատճառը, որ ընդգրվել եմ այդ խմբում։ Երկրորդ՝ Արամ Խաչատրյանի այդ հրաշալի ստեղծագործությունը, օրհներգը, թեկուզ ոչ որպես պաշտոնական օրհներգ, այլ ընդհանրապես որպես ստեղծագործություն, նոր բանաստեղծությամբ նոր շունչ կստանա, կսկսի կրկին հնչել»,- նշեց նա։
Արմինե Գրիգորյանի խոսքով, հիմնի փոփոխության  խնդիրն անընդհատ արդիական է սկսած հենց 1990 թվականից։
«Այս պահին օրհներգը փոխելու հարցը դրված չէ։ Այս պահին քաղաքական հարց չէ, այլ հայտարարվում է մրցույթ բանաստեղծության համար, որպեսզի օրհներգը կրկին հնչի, կյանք ստանա»,- ասաց  Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանի տնօրենը։
Գրականագետ Ֆելիքս Բախչինյանն ընդգրկված է աշխատանքային խմբում, որպեսզի տեքստի գեղարվեստական արժեքը որոշի, որ անպայման երաժշտությանը  համապատասխանի, լինի հայրենասիրական։
«Բայց դա հիմնը չէ, հիմնի հետ կապ չունի, ուղղակի Խաչատրյանի երաժշտության հետ բառեր են հարկավոր։ Հիմնը՝ կառավարությունն է որոշում, պետական միջոցառում է»,-  ընդգծեց նա։
Գրականագետը չի կարող ասել հիմնը  փոփելու անհրաժեշտություն կա, թե ոչ։  Նրա խոսքով, իրեն այլ հարց է անհանգստացնում. «Ռուսաստանի հիմնը նույն Խորհրդային  տարիներին է, բայց սիրիկայաբար հայ հեղինակին հանել են։ Հեղինակներից մեկը եղել է  Էլ Ռեգիստանը։ Բայց նրան հանել են՝ թողնելով միայն Սերգեյ Միխալկովին։ Ես սրա դեմ եմ ուզում իմ ձայնը բարձրացնել, եթե որևէ մեկը լսի։ Սա շատ մեծ անբարոյականություն է, հայ մտավորականներից որևէ մեկը ձայն չի բարձրացնում, թե ինչու են վախենում, ինչ կապ ունի՝ Ռուսաստանը մեծ երկիր է։ Ես դրանով եմ ուզում զբաղվել։ Ես բարձրաձայնել եմ, բայց բոլորն ասում են՝ գործ չունես։ Բայց ես պետք է բարձրաձայնեմ և նույնիսկ մի հոդված գրեմ այդ մասին»։

Культура 11:35 22/02/2019 Армения
«Не имею ничего общего с вопросом изменения текста гимна Армении. Нет задачи по изменению гимна, конкурс никак не связан с изменением текста», – заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am председатель Союза писателей Армении Эдвард Милитонян, отвечая на вопрос, почему он включен в рабочую группу для проведения конкурса на лучший текст для нового гимна Армении, основанного на музыке Арама Хачатуряна.
Он отметил, что рабочая группа должна рассмотреть и выразить мнение касательно написанных на музыку Арама Хачатуряна текстов. «Конкурс проводится для выбора текста на музыку Арама Хачатуряна, моё участие заключается в выражении мнения, то есть, хорошо ли написано, может ли звучать вместе с музыкой Арама Хачатуряна. Моё участие – это выражение мнения касательно текста. Не сильно верю, что будет написан равноценный текст. Очень хотел бы, чтобы написали текст такого высокого уровня, но это очень сложно. По крайне мере, не каждый писатель решится пойти на подобный шаг. Писать текст на готовую музыку очень сложно. А вот где это прозвучит, в доме-музее Арама Хачатуряна, или ещё где-то, уже другой вопрос, который не является для меня существенным», – пояснил председатель Союза писателей РА.
Что касается необходимости изменения текста гимна Армении, он отметил: «Изменение основополагающих вещей сейчас является больше раздражающим обстоятельством: как психологически, ситуативно, так и в контексте отношений Армения-Диаспора. Подобные вещи не делаются одним взмахом пера. Созреет момент и может произойти его логическое развитие, не знаю, когда, что, зачем, почему. Понимаете?».
В свою очередь другой член рабочей группы, дирижер, музыковед Даниел Еражишт отметил, что он принял приглашение принять участие в работах группы, поскольку считает, что необходимо участвовать в обсуждении подобных судьбоносных вопросов, помогать, а не избегать этого.
«Это мой гражданский долг и долг искусствоведа. Отношусь к этому вопросу с большой ответственностью», – отметил музыкант.
По его словам, данная проблема в повестке уже на протяжении 30 лет. «Кроме того, что гимн Арама Хачатуряна представляет музыкальную ценность со своей несравнимой глубиной, здесь налицо также другой вопрос. Действующий гимн Армении “проник” несправедливым образом. До этого проводились конкурсы, результаты которых были проигнорированы. Сегодня мы говорим о восстановлении справедливости», –  отметил он.
Директор дома-музея Арама Хачатуряна Армине Григорян же отметила, что всё связанное с наследием Арама Хачатуряна воодушевляет её, является важным и интересным.
«Вот в чем причина, по которой меня включили в группу. Во-вторых, это потрясающее произведение Арама Хачатуряна, гимн, даже не в качестве официального гимна, а просто – как произведение, получит новое дыхание благодаря новому стихотворению, вновь будет звучать», – подчеркнула она.
По словам А. Григорян, вопрос по изменению гимна всегда был актуальным с 1990 года.
«На данный момент не стоит вопроса по изменению гимна. Сейчас это не политический вопрос, а просто объявлен конкурс на стихотворение, чтобы гимн вновь звучал, получил новое дыхание», – отметила она.
В свою очередь литературовед Феликс Бахчинян также включен в рабочую группу для оценки художественной ценности текста, а также соответствия музыки и текста, его патриотичности.
«Но это не гимн. С гимном не имеет ничего общего, просто музыке А. Хачатуряна нужны слова. Гимн – решает правительство, это государственное мероприятие», – подчеркнул он.
Литературовед Феликс Бахчинян не может однозначно ответить, есть ли необходимость по изменению гимна Армении или нет. По его словам, его беспокоит другой вопрос. «Гимн России также был написан в Советские годы, но они подло убрали имя армянского автора этого гимна. Одним из автором был Габриэль Эль-Регистан. Но его убрали, оставив лишь Сергея Михалкова. Хочу выступить против этого, если кто-либо вообще выслушает. Это большая безнравственность, никто из представителей армянской интеллигенции не выступает против этого, почему они боятся? Какая разница, что Россия – это большая страна. Хочу заниматься этим. Я уже высказывался, но все говорят, мол, не ввязывайся в это. Но я должен высказаться по этому поводу и даже написать статью», – пояснил он.