Հասարակություն 16:28 28/02/2019 Հայաստան
Դասագրքերը կիսելով, բնականաբար, ֆինանսական ծախսերը կավելանեն։ Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության հիմնադիր տնօրեն Մկրտիչ Կարապետյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք դպրոցական դասագրքերը լինելով երկհատոր, ինչպես առաջարկում է կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը, նոր ծախսեր չեն առաջացնի։
Նրա կարծիքով, պետք չէ շտապել, կարելի է անել փորձնական, ամեն հրատարակչություն 1-2 դասագիրք անի, որոնք ավելի ծանր են, տեսնեն, եթե իմաստ ունի, նոր շարունակեն։ Մ. Կարապետյանն առաջարկում է, որ ոչ թե դասագրքերը կիսել, այլ կարելի է ընդհանուր տետրերը կրճատել, աշակերտները 12 կամ 24 թերթանի տետրեր վերցնեն, ինչի արդյունքում պայուսակները ինչ-որ չափով կթեթևանան։
«Տարրական դասարանում առարակները շատ չեն, գրքերն էլ, որոնք մենք են հրատարակում, ընդհանուր առմամբ, միջինում 300 -350 գրամ են։ Պայուսակում 3-4 գիրք է լինում, միջին քաշը 1 կիլոգրամ է լինում։ Մեր գրքերը բավարարում են Համաշխարհային բանկի ներկայացրած չափանիշներին»,- ասաց Մ. Կարապետյանը։
«Էդիթ Պրինտ» հրատարակչության հիմնադիր տնօրենի կարծիքով, ոչ թե գնալ դասագրքերը կիսելու ճանապարհով, ինչը նաև արհեստական է, այլ ապագայի համար նոր ծրագրեր մշակել՝ ներդնելով նաև էլեկտրոնային  բաղադրիչ, դասագրքերը բեռնաթափել ոչ թե ֆիզիկապես, այլ  բեռնաթափեն ծրագրերը, դասագիրքը դառնա ավելի փոքր։
«Մանմար» հրատարակչության տնօրեն Ալլա Հարությունյանը նույնպես նշեց, որ գնային առումով  միանշանակ թանկացում է լինելու։ Նրա կարծիքով, դասագիքերը կիսելը ճիշտ չէ։
«Նախարարի կողմից ընդունված, կայացրած որոշում է, մենք այլևս քննարկելու բան չունենք, ասելիք էլ չունենք։ Արդեն իսկ դա որոշված է»,- ասաց Ա. Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, կարելի էր ծրագրերն ամբողջութամբ փոխվել, որի հիման վրա նոր դասագրքեր ստեղծվեն, որոնք անհամեմատ ավելի թեթև կլինեն, ոչ այնքան ծանրաբեռնված, ինչպիսին այսօրվա գրքերն են։
Նշենք, որ օրեր առաջ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը հայտարարել էր, որ դպրոցական պայուսակները երկու անգամ ավելի թեթև կլինեն, մասնավորապես նոր դասագրքերը լինելու են երկհատոր։
ՀՀ առողջապահության նախարարի 2007 թվականի հրամանով՝ դասագրքի քաշը չպետք է գերազանցի I-IV դասարանցիների համար՝ 350 գրամը, V-VI դասարանցիների համար՝ 400 գրամը, VII-IX դասարանցիների համար՝ 500 գրամը,  X-XII դասարանցիների համար՝ 600 գրամը։

Образование 17:37 28/02/2019 Армения
Представители издательств не приветствуют решение главы Минобрнауки Армении о делении учебников на два тома
Разделив учебники на два тома, естественно, увеличатся и расходы. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщил исполнительный директор издательства «Edit Print» Мкртич Карапетян, отвечая на вопрос, не увеличатся ли расходы в связи с предложением министра образования и науки Армении Араика Арутюняна о том, чтобы сделать учебники двухтомными.
По его словам, не стоит торопиться, можно осуществить пробную программу. Он предложил, чтобы каждое издательство напечатало по 1-2 учебника, которые являются наиболее тяжелыми, и, если это на самом деле имеет смысл, только тогда и продолжить данную инициативу.
М. Карапетян предлагает вместо этого сократить количество общих школьных тетрадей, пусть школьники вместо них берут с собой 12 или 24-листовые тетради, в результате этого рюкзак в некоторой степени станет легче.
«В начальных классах ученики проходят не так много предметов, а книги, которые мы издаем, в целом весят около 300-350 граммов. В рюкзаке бывает всего по 3-4 учебника, средний вес – 1 килограмм. Наши книги соответствуют стандартам, представленным Всемирным банком», – отметил он.
По словам директора издательства «Edit Print», нужно идти не по пути деления учебников на два тома, что является также искусственным, а разработать новые программы для будущего, внедрив и электронную составляющую, и сократить не физический вес книг, а облегчить содержание школьных программ.
В свою очередь директор издательства «Манмар» Алла Арутюнян отметила также, что в ценовом плане ожидается подорожание. По её словам, неправильно делить учебники на две части.
«Это принятое министром решение, отныне нам нечего обсуждать, нечего сказать. Это уже принятое решение», – подчеркнула А. Арутюнян.
По её словам, можно было бы полностью изменить учебные программы, на основании чего разработать новые учебники, которые будут несравненно легче.
Отметим, что днями ранее министр образования и науки Армении Араик Арутюнян заявил, что школьные рюкзаки отныне будут в два раза легче, за счет того, что учебники станут двухтомными.
Приказом министра здравоохранения Армении от 2007 года, вес учебников не должен превышать: для учащихся с I-IV – 350 граммов, для учащихся V-VI – 400 граммов, для учащихся VII-IX – 500 граммов, для учащихся X-XII – 600 граммов.