Քաղաքական 09:55 12/03/2019 Արցախ
Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնման առնչությամբ վերջին հայտարարությունների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ը զրուցել է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արտակ Ներսիսյանի հետ:
Հարց- Մարտի 9-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որտեղ կոչ են արել ձեռնպահ մնալ միակողմանի կարգով բանակցությունների ձևաչափը փոխելու պահանջից՝ առանց մյուս կողմի համաձայնության։ Ավելի վաղ՝ մարտի 6-ին, Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ առանց ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների միջև կոնսենսուսի ձեռքբերման անհնար է փոխել բանակցային գործընթացի ձևաչափը, որը հաստատվել է 1992 թ. Հելսինկիում ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի կայացրած որոշմամբ։ Պաշտոնական Բաքվի պնդմամբ, ըստ այդ որոշման՝ «Հայաստանը և Ադրբեջանը հանդես են գալիս որպես հակամարտության կողմեր, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի հայկական և ադրբեջանական համայնքները՝ որպես շահագրգիռ կողմեր»։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս հայտարարությունները։
Պատասխան- Առաջին անգամ չէ, որ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ինստիտուցիոնալ հիշողության բացակայություն և բացարձակ անտեղյակություն է  ցուցաբերում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի և դրա շրջանակներում ընդունված փաստաթղթերի վերաբերյալ։ Նախ՝ ԵԱՀԽ Հելսինկյան լրացուցիչ հանդիպման 1992 թ․ մարտի 24-ի որոշման մեջ որևէ համայնքների մասին հիշատակում չկա, փաստաթղթում որպես շահագրգիռ կողմեր նշված են «Լեռնային Ղարաբաղի ընտրված և այլ ներկայացուցիչները»։
Երկրորդ՝ հակամարտության ձևաչափի և բանակցությունների կողմերի կարգավիճակի հարցը երկարատև քննարկումների առարկա է եղել, որն անցել է զարգացման որոշակի ճանապարհ։ Արդեն 1993 թ․ Մինսկի գործընթացի շրջանակներում քննարկվող փաստաթղթերում Լեռնային Ղարաբաղը նշվում է որպես հակամարտության լիարժեք կողմ։ Տվյալ հարցում վերջնականապես պարզություն է մտցվել 1994 թ․ Բուդապեշտում կայացած ԵԱՀԿ/ԵԱՀԽ գագաթաժողովի ժամանակ։ Համաձայն Բուդապեշտի գագաթաժողովի եզրափակիչ փաստաթղթի՝ հակամարտության կողմեր են հանդիսանում հրադադարի մասին 1994 թ․ մայիսի 12-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները հաստատած կողմերը։ Կրակի և ռազմական գործողությունների ամբողջական դադարեցման մասին այդ համաձայնագիրը ստորագրվել է Լեռնային Ղարաբաղի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ 1994թ․ հուլիսի 26-27-ը Լեռնային Ղարաբաղը, Ադրբեջանը և Հայաստանը ստորագրել են լրացուցիչ համաձայնագիր, որում վերահաստատել են «հրադադարը պահպանելու իրենց հանձնառությունները՝ ընդհուպ մինչև մեծ քաղաքական համաձայնագրի ստորագրումը»։
Բուդապեշտի գագաթաժողովից հետո ադրբեջանական կողմի՝ հակամարտության կողմերի թեման կրկին շահարկելու փորձերին ի պատասխան՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Հունգարիայի արտաքին գործերի նախարար Լասլո Կովաչը 1995 թ․ մարտի 31-ին Պրահայում կայացած ԵԱՀԿ Ղեկավար խորհրդի նիստի ժամանակ հանդես է եկել հատուկ հայտարարությամբ և «վերահաստատել կողմերի կարգավիճակի մասին ԵԱՀԿ նախորդ որոշումները, ինչը ենթադրում է հակամարտության մեջ ներգրավված  երկու անդամ պետությունների, ինչպես նաև հակամարտության երրորդ կողմի (Լեռնային Ղարաբաղի) մասնակցությունն ամբողջ բանակցային գործընթացին, ներառյալ՝ Մինսկի համաժողովը»։
ԵԱՀԿ գործող նախագահի՝ Պրահայում արված ամփոփումը չափազանց հստակ է և սողանցք չի թողնում ադրբեջանական կողմի համար՝ կամայականորեն և միտումնավոր կերպով մեկնաբանելու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում բանակցային ձևաչափի վերաբերյալ ԵԱՀԿ որոշումները։
Ո՛չ Արցախի Հանրապետության, ոչ էլ Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները բանակցությունների նոր, չհամաձայնեցված ձևաչափի ստեղծման հարց չեն դնում: Խոսքը վերաբերում է 1994 թ. Բուդապեշտում կայացած ԵԱՀԿ գագաթաժողովի որոշմամբ ամրագրված լիարժեք բանակցային ձևաչափի վերականգնմանը: Այս որոշումը կայացվել է ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների, այդ թվում՝ Ադրբեջանի և Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից կոնսենսուսի հիման վրա:
Մենք բազմիցս նշել ենք, որ բանակցությունների եռակողմ ձևաչափի վերականգնման հարցը յուրահատուկ լակմուսի թուղթ է, որը ցույց է տալիս ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում իրական առաջընթացի պատրաստակամության աստիճանը: Բանակցային ամենաարդյունավետ ձևաչափի վերականգնմանը հակազդելը հնարավոր է մեկնաբանել որպես հակվածություն՝ պահպանել ստատուս քվոն:
Ցավալի է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն անհրաժեշտ սկզբունքայնություն չեն ցուցադրում եռակողմ բանակցային ձևաչափի վերականգնման համար, որը համապատասխանում է ԵԱՀԿ բարձրագույն մարմնի որոշմանը:

Politics 11:10 12/03/2019 NKR
Artsakh Foreign Ministry: It is 'regrettable' that Minsk Group mediators fail to show due principledness
Head of the Information and Public Relations Department of the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh Artak Nersisyan commented for Armenpress on the recent statements regarding the restoration of the full format of negotiations over Artsakh.
-On 9 March, the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group issued a statement urging the sides to refrain from demanding unilateral changes to the format of negotiations without consent of the other party. Earlier, on 6 March, the Azerbaijani Foreign Ministry made a comment on the impossibility of changing the negotiation format approved by the 1992 Helsinki decision of the OSCE Ministerial Council, without reaching consensus of the OSCE participating States. In addition, according to official Baku, “the decision provides that Armenia and Azerbaijan act as parties to the conflict, while the Armenian and Azerbaijani communities of Nagorno-Karabakh do so as interested parties.” How would you comment on these statements?
-It is not the first time that the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan demonstrates a lack of institutional memory and complete ignorance of the process of peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, as well as the documents adopted within this framework.
Firstly, the decision of 24 March 1992 of the CSCE Helsinki Additional Meeting does not mention any communities. The document lists as interested parties “elected and other representatives of Nagorno-Karabakh.”
Secondly, the issue of the format and status of the parties to negotiations has been the subject of lengthy discussions that went through a certain path of development. As early as in 1993, in the documents discussed within the framework of the Minsk process, Nagorno Karabakh was indicated as a full party to the conflict. Final clarity on this issue was introduced at the CSCE/OSCE Summit in Budapest in 1994. According to the concluding document of the Summit, the parties to the conflict are those who confirmed the cease-fire agreed on 12 May 1994. The agreement on full cease-fire and cessation of hostilities was concluded between Nagorno-Karabakh, Azerbaijan and Armenia. On 26-27 July 1994, Nagorno-Karabakh, Azerbaijan and Armenia signed an additional agreement, in which they confirmed “their commitments to the cease-fire until the conclusion of a large political agreement.”
After the Budapest Summit, in response to attempts by the Azerbaijani side to speculate again on the topic of the parties to the conflict, the OSCE Chairman-in-Office, Hungarian Foreign Minister László Kovács made a special statement at the meeting of the OSCE Senior Council in Prague on 31 March 1995, where he “confirmed previous OSCE decisions on the status of the parties, i.e. the participation of the two State parties to the conflict and of the other conflicting party (Nagorno-Karabakh) in the whole negotiation process, including in the Minsk Conference.”
The Prague Summary of the OSCE Chairman-in-Office is very clear and leaves no room for arbitrary and tendentious interpretations by the Azerbaijani side of OSCE decisions regarding the negotiation format.
The authorities of both the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia do not raise an issue of creating a new, non-agreed format of negotiations. It is about restoring the full-fledged negotiation format as set out in the OSCE Budapest Summit decision of 1994. This decision was approved by consensus by Heads of State and Government of the OSCE participating States, including Azerbaijan and the Minsk Group co-chairing countries.
We have repeatedly pointed out that the issue of restoring the trilateral format of negotiations is a kind of litmus test, demonstrating the degree of readiness for real progress in the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict. Opposition to restoring the most effective negotiation format can be interpreted as a commitment to the status quo.
It is regrettable that the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group fail to show due principledness to restore the trilateral negotiation format consistent with the decision of the OSCE’s highest body.