ՔԱԿ ղեկավար. Առաջարկում ենք հանել օդի փողը նոր ուղղությունների համար
«Ես ասել եմ, որ ամենամեծ խոչընդոտներից մեկն այն է, որ Հայաստանում ծախսերը շատ բարձր են։ Եվ Զվարթնոցի սակագներն են բարձր, և մեր օդի գումարն է ավելանում, 10 հազար դրամը քիչ գումար չէ»,-հրավիրած ասուլիսում հայտարարեց Կոմիտեի ղեկավար Տաթևիկ Ռևազյանը։
Նա նկատեց, Եվրոպայում ավիատոմսի միջին գինը 40 եվրո է, իսկ այստեղ միայն օդի գումարը կազմում է 20 եվրո։
«Սա լուրջ խնդիր է, մենք ուզում ենք առաջարկել օդը փողը նոր ուղղությունների համար հանել, քանի որ, երբ ավիաընկերությունը նոր ուղղություն է զարգացնում դա իր համար շատ ռիսկային է։ Ժամանակ է պետք, որ ինքը կարողանա շուկան կառուցել»,-նշեց նա։
Կոմիտեի ղեկավարը հայտարարեց՝ իրենց շատ պարզ ասել են, եթե օդի փողը հանեն, «Զվարթնոց»-ն էլ պատրաստ լինի իր գները իջեցնել, նոր ուղությունների համար զեղչեր անել, ապա  2020-ի ամռանը հայկական շուկա մուտք գործող ավիաընկերություններ կլինեն։ Դրանցից մեկը «Ryanair լոուքոսթեր» ավիաընկերությունն է։

Politics 15:03 15/07/2019 Armenia
One of the main problems of the civil aviation sector of Armenia is the high cost of service, Tatevik Revazyan, the Chairwoman of Civil Aviation Committee stated at a press conference on Monday in Yerevan.
“Apart from high service prices of Zvartnots airport we have the so-called departure or air tax of 10,000 AMD (around $22) which is not a low amount,” Revazyan said, adding the regular ticker price is around 40 Euros in Europe, while the air tax in Armenia only amounts for $22
“This is a major problem and we plan to suggest removing the tax for new routes, since when air carriers are exploring new routes it could be a risk for them. It needs time to create its own market,” Revazyan added.
in the words of the head of the Civil Aviation Department, if the departure tax is removed and Yerevan Zvartnots Airport reduces its service prices, two new air carriers may enter the Armenian market in the summer of 2020, one of them Ryanair low-cost airline.