«Վերջին օրերին Սևան լճի մի շարք հատվածներում, որտեղ մեկ շաբաթ առաջ կամ 10 օր առաջ նկատվել էր ջրիմուռների հսկայական աճ, նվազման միտում ունենք, կանաչավուն գույնն արդեն նահանջել է»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանը, ով Սևանի լողափերի տնտեսվարողների հետ Սևանա լճի հանրային լողափերից մեկում է՝ ցույց տալու, որ ինչպես այս, նաև այլ մասնավոր լողափերում խնդիր չկա, լճի ջուրն անվտանգ է։
«Լիճն ամբողջոթյամբ մաքուր չէ, բայց ամբողջությամբ կեղտոտ չէ։ Որոշ հատվածներում խնդիր կա։ Այնպիսի տպավորություն է, որ լիճն ամբողջական նման պատկեր ունի։ Որոշ հատվածներում կա խնդիր, բայց այդ հատվածներում խնդիրը նվազել է»,- ասաց մարզպետը։
Գ. Սանոսյանն ասաց, որ լճում խնդիրը նվազել է ինքնամաքրաման արդյունքում։
«1960-ականներից այդ պրոցեսը կա, սակայն այդ մասին իմանում էին միայն ափին ապրողները։ Սեպտեմբերին էր լինում։ Հիմա տարբեր գործոններով պայմանավորված սեզոնայնությունը փոխվել է, հիմա հունիս-հուլիսին է կանաչում»,- նշեց մարզպետը։
Ինչ վերաբերում է լճից ջուրը խմելուն ու նաև այդպես ապացուցելու, որ այն մաքուր է, Գ. Սանոսյանն ասաց, որ իրեն չի թվում՝ պետք է խմելով ամեն անգամ ապացուցել, որ լճի ջուրը որակական խնդիր չունի։
«Պետք չէ որևէ մեկը նման քայլի գնա։ Լողալու որևէ խնդիր չկա, պատրաստ եմ լողալ»,- ասաց մարզպետը։
Որոշ ժամանակ անց նա լողազգեստը հագած եկավ, այժմ Սևանի լողափերի տնտեսվարողների հետ լողում է լճում։ Նրանց է միացել նաև «Սևան» ազգային պարկի տնօրեն Վահե Գուլանյանը։
Հիշեցնենք, որ Սևանա լճի լողափերի տնտեսվարողներն այսօր Սևանի քաղաքապետարանի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացրել։ Տնտեսարողները համաձայն չեն, որ Սևանը վտանգավոր է լողալու համար, նման հայտարարությունների պատճառով զբոսաշրջիկներ չեր այցելում լիճ։ Նրանք պահանջում են՝ կառավարության ներկայացուցիչները հայտարարեն, որ Սևանում լողալը վտանգավոր չէ։ Նրանք որոշել էին փակել Երևան-Սևան ճանապարհը: Որոշ ժամանակ փակ պահելուց հետո համաձայնվեցին բացել և մինչև չորեքշաբթի ժամանակ տալ պատկան մարմիններին, որպեսզի հայտարարեն, որ լճում լողալն անվտանգ է։
Ավելի վաղ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հորդորել էր քաղաքացիներին Սևանա լճի ափամերձ որոշ տարածքներում, որտեղ կապտականաչ ջրիմուռներ են նկատվում, խուսափել լողալ այդ հատվածներում:

Общество 15:59 15/07/2019 Армения
«В последние дни на ряде участков озера Севан, где неделю и дней 10 назад наблюдался огромный рост количество водорослей, наблюдается тенденция сокращения, зеленоватый оттенок уже отступает», – сказал в беседе с журналистами губернатор Гегаркуникской области Армении Гнел Саносян.
Он с хозяйствующими субъектами направился на один из общественных пляжей Севана – чтобы показать, что как на этом пляже, так и на других проблем нет, вода озера безопасна.
«Озеро не полностью чистое, но оно и не полностью грязное. Есть проблемы  на некоторых участках. Такое впечатление, что полная картина озера такова. На некоторых участках есть проблема, но она уже уменьшилась», – сказал губернатор.
Г.Саносян сказал, что проблема в озере уменьшилась в результате самоочистки.
«С 1960-х годов этот процесс существует, но знали об этом только те, кто жил на берегу. Это случалось в сентябре. Сейчас сезонность изменилась, что обусловлено разными факторами, теперь это происходит в июне-июле», – сказал губернатор.
Что касается питья воды из озера, а также доказательств того, что она – чистая, Г. Саносян сказал, что ему не кажется, что каждый раз нужно пить воду, чтобы доказать, что у воды с озера нет качественных проблем.
«Нет необходимости, чтобы кто-то пошел на этот шаг. Проблем для плавания нет, готов поплавать», – сказал губернатор.
Некоторое время спустя он пришел в купальном костюме, начал плавать с хозяйствующими субъектами в озере.  К ним присоединился директор национального парка «Севан» Ваге Гуланян.