Իրավունք 13:07 07/09/2019 Հայաստան
«Այսօր Երևան Կենտրոն Քրեակատարողական հիմնարկում գտնվում է գործառութային անձեռնմխելիությամբ երաշխավորված, Սահմանարության ուժով պաշտպանված, որևէ կերպ չհաղթահարված անձ»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ երկորրդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի շահերը Սահմանադրական դատարանում ներկայացնող փաստաբան Արամ Վարդևանյանը, ով երեկ մանրամասն ուսումնասիրել է ՍԴ հրապարակված որոշումը։
Նա մանրամասնեց՝ դա առաջին նախադասությունն էր, որ եկել է մտքում որոշումն ամբողջությամբ կարդալուց հետո։
«Դա նշանակում է իրավունքի, ու ոչ միայն իրավունքի, այլ Սահմանադրության պահանջի կոպտագույն խախտում, քանի որ անձեռնմխելիություն բառը և քրեակատարողական հիմնարկ բառը միմյանց բացառում են։  Ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետությունն է այդ նորարարությունը կատարել, այլ սա միջազգային փորձում, նույնիսկ դարեր ընդունված պրակտիկա է։ Սա անասելի երևույթ է իրավունքի տեսանկյունից»,-ընդգծեց  բանախոսը։
Վարդևանյանի խոսքով, երբ Սահմանադրական դատարանն արձանագրել է, որ Քրեական դատավարության օրենքի 35 հոդվածում առկա է օրենսդրական բաց ու դա հակասում է Սահմանադրության 27-րդ հոդվածին, հետևաբար որոշմամբ հստակ ամրագրվում է, որ Հայաստանի երկրորդ նախագահը չէր կարող կալանավորվել։
«Նույնիսկ ասեմ ավելին։  Երկրորդ նախագահի նկատմամբ մեղադրանքի որոշում չէր կարող տեղի ունենալ, այսինքն նա չէր կարող որպես մեղադրյալ ներգրավվել։ Սա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ քրեադատավարական օրենսգիրքը չի նախատեսում դրա համար ընթացակարգային հստակ կառուցակարգեր»,-ասաց Վարդևանյանը։
Նա պնդում է, որ խախտվել է Սահմանարության 27-րդ հոդվածը։
«Ես հիմա վստահորեն կարող եմ պնդել, որ երկրորդ նախագահն անհապաղ պետք է լինի ազատության մեջ»,-ասաց նա։

Право 14:09 07/09/2019 Армения
«Сегодня в УИУ “Ереван-Кентрон” находится никоим образом непобедимое лицо, наделенное функциональной неприкосновенностью, защищенное силой Конституции», – заявил на сегодняшней пресс-конференции адвокат, представляющий интересы второго президента Армении Роберта Кочаряна в Конституционном суде – Арам Вардеванян, который накануне подробно изучил обнародованное решение КС.
Он пояснил, это было первое предложение, пришедшее ему на ум после ознакомления с полным текстом решения КС.
«Это означает грубейшее нарушение права, и не только права, но и требования Конституции, поскольку слова “неприкосновенность” и “уголовно-исполнительное учреждение” противоречат друг другу. Не только Республика Армения внедрила это новшество, это международная, даже принятая веками практика. Это неописуемое явление с точки зрения права », – подчеркнул адвокат.
По словам А. Вардеваняна, когда КС констатировал, что в ст. 35 Уголовно-процессуального кодекса налицо законодательное упущение и это противоречит статье 27 Конституции РА, следовательно, решением четко констатируется, что второй президент Армении не мог быть взят под-стражу.
«Более этого скажу, в отношении второго президента не могло быть вынесено решения о предъявлении обвинения, то есть, он не мог быть вовлечен в качестве обвиняемого. Это обусловлено тем обстоятельством, что Уголовно-процессуальный кодекс не предусматривает четких процедурных рамок для этого», – пояснил А. Вардеванян.
Он утверждает, что нарушена статья 27 Конституции РА.
«Сейчас я могу с уверенностью утверждать, что второй президент Армении должен быть незамедлительно освобожден», – подчеркнул адвокат.