Հասարակություն 10:30 21/09/2019 Հայաստան
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասին դեռ շատ է խոսվելու, հերոս տղաների մասին դեռ շատ են գրվելու, նրանք չեն մոռացվելու...։ Տղաներ, որոնք ընկել են մարտի դաշտում, շատերն էլ ապրում են մեր կողքին, բայց համեստորեն լռում են ու պատեհ, անպատեհ չեն խոսում ապրիլյանի օրերի մասին։ Միայն ասում են՝ «երբ հայրենիքը զգա մեր պաշտպանության կարիքը, մենք կլինենք այնտեղ»։
Նրանք անկախության սերունդն են, որ պատերազմի ժամանակ ապացուցեցին՝ ոչնչով չեն զիջում արցախյան ազատամարտի հերոսներին, իրենց պապերին ու հայրերին։
Նրանցից մեկն էլ Սեյրան Մարգարյանն է՝ Լոռիում ծնված, մանկուց պատերազմի պատմություններով մեծացած ու իր աչքերով պատերազմ տեսած Սեյրանը։
Նրա պապն ու հայրը մասնակցել են Արցախյան ազատամարտին։ Ավագ Սեյրան Մարգարյանը 1988-90թթ. Ալավերդու երկրապահ ջոկատի կազմում մասնակցել է Նոյեմբերյանի, Իջևանի, Սիսիանի սահմանամերձ շրջանների պաշտպանությանը: Այնուհետև  ընդգրկվել է Հատուկ գնդի Ալավերդու վաշտի կազմում՝ դասակի հրամանատար, մասնակցել Շահումյանի շրջանի պաշտպանությանը: 1992թ. օգոստոսին, Վազգեն Սարգսյանի կոչով Թումանյանի շրջանի երկրապահ կամավորականների հետ զինվորագրվել է «Արծիվ մահապարտներ» հատուկ նշանակության զորագնդին ու մեկնել Արցախ։ Մեկ ամիս անց զոհվել է Վաղուհասի բարձունքների համար մղված մարտում։
Սեյրանի հայրն էլ՝ Գագիկը,  17 տարեկանում փախնում է տանից և մեկնում Արցախ՝  հոր մոտ։ Հոր զոհվելուց հետո, լինելով 11 և 15 ամյա քույրերի միակ խնամակալը, նրան հետ են ուղարկում Ալավերդի։
Այսօր Գագիկ Մարգարյանը Երկրապահ կամավորականների միության Թումանյանի տարածքային բաժանմունքի նախագահն է։
Մարգարյանների ընտանիքում միշտ խոսել են պատերազմից,  ընտանեկան հավաքույթների ժամանակ պատմել են  արցախյան հերոսների մասին, և այս մթնոլորտում է մեծացել Սեյրանը։
Նա չէր էլ պատկերացնում, որ մի օր պապին փոխարինելու հերթն իրենն է լինելու։
Սերյանը ծնվել է 1997 թվականին Ալավերդիում։ Դպրոցն ավարտելուց հետո ընդունվել է Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարան։ Առաջին կուրսն ավարտելուց հետո զորակոչվել է Հայոց բանակ, ծառայել  Արցախում, Մատաղիսի զորամասում։
«Միշտ ասում էի՝  կտեսնեք, որ ես Արցախում եմ ծառայելու, այդպես էլ եղավ»,- մեզ հետ զրույցում պատմում է 22-ամյա Սեյրանը։
Վեց ամիս ուսումնական գումարտակում ծառայելուց հետո տեղափոխվում է Թալիշի գումարտակ։ Այնտեղ մնում է ընդամենը  հինգ ամիս, ապրիլյան պատերազմը թույլ չտվեց մինչև ծառայության ավարտը մնալ Թալիշում։
«9 ամսվա ծառայող էի, որ սկսվեցին մարտական գործողությունները։ Ապրիլի 1-ին դիրքերից իջել էինք, բայց հաջորդ օրը նորից դիրքեր բարձրացանք։ Երբ ապրիլի 2-ի առավոտյան գումարտակից դուրս եկանք, արդեն հասկանալի էր, որ դրանք սովորական կրակոցներ չէին, ադրբեջանցիների արկերն արդեն հասնում էին մեզ»,- ասում է Սեյրանը։
Խոսելու ժամանակ գլուխը կախում է ու վերապրում պատերազմի օրերին տեսածն ու ապրածը, մի քանի րոպե հետո միայն ասում. «Կորուստներ ունեցանք՝ Արգիշտի Գաբոյան, Հրաչ Գալստյան, մեր ընկերները վիրավորվեցին՝ Տելմանը, Շանթը, դիրքի ավագ Հովհաննես Պողոսյանը...։ Ի վերջո պատերազմ էր, ոչինչ մեզանից կախված չէր։ Ինչքան էլ որ դժվարություններ տեսանք այդ օրերին, շատ բան հասկացանք ու գնահատեցինք»,- ասում է Սեյրանը։
Ապրիլի 3-ին Արցախ է մեկնում նաև Սեյրանի հայրը։ Հայր ու որդի տարբեր դիրքերում են թշնամու դեմ պայքարում, նրանց ընդամենը մի քանի հարյուր մետր էր բաժանում... նրանք հանդիպում են միայն հրադադարից հետո։
Սեյրանն այսօր էլ հուզմունքով է հիշում հոր հետ հանդիպումը։ Հայրն առաջին անգամ Արցախ էր մեկնել հոր մոտ, իսկ տարիներ անց՝ որդու։
Առաջին գծում էր նաև Սեյրանի մանկության ընկերը՝ Ռաֆայելը, այդ օրերին անընդհատ մտածում էր ընկերոջ մասին, փորձում ինչ-որ լուր իմանալ, ու մի օր կողքի դիրքում  ընկերները հանդիպում են։ Ասում է, որ այդ պահերին այնքան բան գնահատեցին, որ մեկ կյանք չէր հերիքի դա հասկանալու համար։
Ծառայությունից հետո էլ շարունակում են բանակային ընկերներով հանդիպել, ապրիլյան պատերազմի մասնակից տղաները՝ շատերն անծանոթ, այսօր ընկերացել են, բոլորին միավորել է Ապրիլյանը։ Նրանք հաճախ են հանդիպում, հիշում են անցած օրերը, ընկերներին. «Պատերազմը մեր մեջ մնաց»։
Ասում է՝ եթե ադրբեջանցիները սխալվեն մեկ քայլ մեր կողմ գան, իրենք նորից կլինեն Արցախում։ «Մեր երկիրն է, ով պետք է գնա, ասենք ՝ ես, Պողոսը, Պետրոսը չգնացինք. Բա հետո՞։ Թողնենք, որ դրանք ոտք դնեն մեր հողում, նման բան չի կարող լինել»,- նշում է նա ու ավելացնում. «Հայրենասիրությունը պետք է մարդու արյան մեջ լինի, հայրենասեր չեն դառնում»։
Սեյրանն այսօր սովորում է չորրորդ կուրսում, ուսմանը զուգահեռ աշխատում է «Գրանդ Քենդի» գործարանում որպես արտադրամասի հոսքագծի օպերատոր։ Մեծ ցանկություն ունի աշխատել ուժային կառույցում, վստահ է, որ շուտով դա իրականություն է դառնալու։
Ընտանիք կազմելու մասին առայժմ չի մտածում, ասում է՝ դեռ ժամանակ ունի։ Հիմա մտածում է այնպիսի գործ անել, որ կարողանա ինչ-որ ձևով պիտանի լինի պատերազմով անցած տղաներին, նրանց ընտանիքներին։ Այդ ուղղությամբ արդեն պլաններ է մշակում, նախագիծ ունի, որի մասին խոստանում է բարձրաձայնել ավելի ուշ։
Նշենք, որ սեպտեմբերի 15-ին Շուշիի սուրբ Ղազանչեցոց տաճարում մեծ մկրտություն էր կազմակերպվել: Մկրտվել են Ապրիլյան պատերազմում զոհված հերոսների հարազատները, պատերազմից հետո ծնված և տղաների անունը կրող փոքրիկները: Կնքահայրերն էլ ապրիլյանի մասնակիցներն են՝ շարքայինից գնդապետ: Սեյրանը դարձավ ապրիլյան պատերազմում զոհված Գևորգ Գևորգյանի քրոջ կնքահայրը։

Общество 16:59 21/09/2019 Армения
О четырехдневной войне в зоне карабахского конфликта в апреле 2016 года будут говорить еще долго, еще много будут писать о парнях-героях… Парнях, которые пали на поле боя. Многие же из участников событий апреля 2016 года живут рядом с нами, но скромно хранят молчание и при каждом удобном и неудобном случае не говорят о тех днях. Говорят же они одно: «когда Родина будет нуждаться в нашей защите, мы будем там, где должны быть».
Они – поколение независимости – во время войны доказали, что ничем не уступают героям Арцахской освободительной войны, своим отцам и дедам.
Один из них – Сейран Маргарян. Родившийся в Лори, выросший с детства на историях о войне и увидевший войну своими глазами Сейран.
Его дед и отец участвовали в Арцахской освободительной войне. Сейран Маргарян-старший  в составе добровольческого отряда Алаверди в 1988-1990 годах участвовал в обороне приграничных районов Ноемберяна, Иджевана, Сисиана.  Затем был включен в состав роты спецполка Алаверди – как командир взвода, участвовал в обороне Шаумянского района. В августе 1992 года, по призыву Вазгена Саргсяна, с добровольцами «Еркрапа» Туманяновского района примкнул к спецотряду «Арцив-Маапартнер» (Орлы-Смертники) и отправился в Арцах. Месяц спустя он погиб в битве за высоты Вагуас.
Отец Сейрана же – Гагик – в 17 лет сбежал из дома и отправился в Арцах – к отцу. После смерти отца его отправляют обратно в Алаверди – поскольку он был единственным опекуном 11-и и 15-летних сестер.
Сегодня Гагик Маргарян является председателем Туманянского территориального отделения Союза добровольцев «Еркрапа».
В семье Маргарянов всегда говорили о войне, во время семейных торжеств рассказывали о героях Арцахской войны, и Сейран вырос в этой атмосфере.
Он даже не мог представить, что однажды настанет его черед продолжить дело деда.
Сейран родился в 1997 году в Алаверди. После окончания школы поступил в Национальный университет архитектуры и строительства Армении. После окончания первого курса он был призван в армянскую армию, служил в Арцахе, в воинской части Матагиса.
«Я всегда говорил – увидите, что я буду служить в Арцахе, так и произошло», – рассказывает в беседе с корреспондентом Panorama.am 22-летний Сейран.
Прослужив в учебном батальоне шесть месяцев, он перешел в Талышский батальон. Пробыл там всего пять месяцев, Апрельская война не позволила ему оставаться в Талыше до конца службы.
«Я служил всего 9 месяцев, когда начались боевые действия. Мы спустились с боевых позиций 1 апреля, но на следующий день вновь поднялись туда. Когда мы вышли из батальона утром 2 апреля, было уже ясно, что это – не обычные выстрелы, снаряды азербайджанской стороны уже достигали нас», – говорит Сейран.
Во время разговора постоянно отводит взгляд и вновь переживает то, что он видел и пережил в дни войны, только спустя несколько минут говорит: «Мы понесли потери – Аргишти Габоян, Грач Галстян, наши товарищи получили ранения – Тельман, Шант, старшина позиции Ованнес Погосян ... В конце концов, это была война, ничего не зависело от нас. Независимо от того, сколько трудностей мы увидели в те дни, мы многое поняли и оценили».
Отец Сейрана 3 апреля также отправляется в Арцах. Отец и сын сражаются с противником на различных позициях, их разделяло всего несколько сот метров…
они встречаются только после прекращения огня.
Сейран и сегодня с волнением вспоминает встречу с отцом. Отец впервые отправился в Арцах к отцу, а спустя годы приехал вновь – в этот раз к сыну.
На передовой линии находился также друг детства Сейрана – Рафаэль, который в те дни постоянно думал о друге, пытался что-то выяснить о нем, и однажды друзья встретились на соседней боевой позиции. Говорит, что в тот момент они очень многое переоценили, одной жизни было бы недостаточно, чтобы понять это.
После службы они продолжают встречаться с армейскими товарищами, ребята, которые участвовали в Апрельской войне, стали друзьями сегодня, всех их объединила Апрельская война. Они часто встречаются, вспоминают старые времена, друзей: «Война осталась в нас».
По его словам, если азербайджанцы вдруг совершат ошибку и хотя бы на шаг приблизятся к нам, они снова окажутся в Арцахе. «Это наша страна, кто же отправится, если не мы? Скажем, я, Погос и Петрос не поедут, что же тогда будет? Разве позволим им вступить на нашу землю? Быть этого не может», – говорит он и добавляет: «Патриотизм должен быть в крови, патриотами не становятся».
Сейран сегодня учится на четвертом курсе, параллельно работает на фабрике Grand Candy в качестве оператора производственной линии. Очень хочет работать в силовых структурах, уверен, что это скоро станет реальностью.
О создании семьи же пока не думает, говорит, что еще успеет. Теперь он думает о том, чтобы сделать что-то полезное для прошедших через войну ребят, их семей. Он уже разрабатывает планы в этом направлении, задумал проект, о котором обещает рассказать позже.
Напомним, 15 сентября в храме Святого Всеспасителя Казанчецоц города Шуши состоялась церемония крещения родственников героев, павших во время Апрельской войны 2016 года. Крестными стали участники Апрельской войны – от рядовых до полковников. Сейран стал крестным отцом сестры Геворка Геворкяна, погибшего в Апрельской войне.