Մշակույթ 14:43 12/11/2019 Հայաստան
Առաջին անգամ Հայաստանում՝ Երևանում, մեկ հարկի ներքո կգործի արվեստների կենտրոն ու թանգարան:  Բոյաջյան արվեստների  կենտրոնում և Հայկական գրաֆիկայի թանգարանի  հավաքածուներում կներկայացվեն Վարդգես Բոյաջյանի «XX-րդ դարի գրաֆիկական արվեստի վարպետները» անհատական հավաքածուի հայկական բաժինը` աշխարհահռչակ արվեստագետների՝ Էդգար Շահինի, Ժան Գառզուի, Ժան Ժանսեմի մի քանի հարյուրից  ավելի արվեստի գործեր՝ գծանկար, վիմագրություն, օֆորտ, նկարազարդ գրքեր: Արվեստի կենտրոնը բացվելու է նոյեմբերի 22-ին Սպենդիարյան 4 հասցեում:
Panorama.am-ի հետ զրույցում հավաքորդ Վարդգես Բոյաջյանն ասաց, որ այդ հասցեում մշտապես գործելու է արվեստի կենտրոնն ու թանգարանը, իսկ ներկայացված  աշխատանքների հեղինակները հայ մեծանուն արվեստագետներն են:
«Նրանց տեղն այստեղ է: Հայաստան են բերված, որպեսզի մնան այստեղ: Իհարկե, ժամանակ առ ժամանակ կվաճառվեն որոշ աշխատանքները, նոր գործեր կգնվեն ու կբերվեն՝ ներկայացնելու հայաստանյան հանրությանը»,- նշեց նա:
Վ. Բոյաջյանն ընդգծեց, որ այս կենտրոնն այս պահին աշխարհում հայ գրաֆիկայի միակ թանգարանն է ու ողջ հավաքածուն բերված է Եվրոպայից:
«Մեր ընտանեկան հավաքածուն է, հավաքված է Եվրոպայում: Բոլորը բնօրինակ գործեր են ու հազվագյուտ գրքեր»,- նշեց հավաքորդը:
ԲԱԿ-ի և Հայկական գրաֆիկայի թանգարանի բացման արարողությանն զուգահեռ` նոյեմբերի 22-ին,  ցուցահանդես կկազմակերպվի Գյումրիում (Մարիամ և Երանուհի Ասլամազյան քույրերի ցուցասրահ), որոնցում ներկայացված կլինեն նույն հավաքածուից բացառիկ աշխատանքներ, որոնք այնուհետև կրկին կտեղափոխվեն երևանյան մշակութային օջախ:
Վ. Բոյաջյանն ասաց, որ արվեստի կենտրոնի   երկրորդ հարկում մշտական թանգարանն է գործելու, առաջին՝ ժամանակավոր ցուցադրությունը, որտեղ աշխատանքներն անընդհատ փոխվելու են: ԲԱԿ-ում նաև գործելու է արտ-կաֆե «Գառզու», որտեղ արվեստասեր հանրությունը կարող է հանդիպել ու քննարկել մշակութային հարցեր, նախատեսում են կամերային երաժշտության համերգներ, գրական երեկոներ:
Նա նշեց, որ Հայաստանում ներկայացվում է իրենց հավաքածուի միայն մի մասը, ունեն նաև յուղաներկ գործեր, քանդակներ, հայ ժամանակակից արվեստագետների աշխատանքներ, որոնք ցանկանում են ներկայացնել Եվրոպայում:
«Հայ ժամանակակից արվեստագետների աշխատանքները տանում ենք Եվրոպա, 20-րդ դարի հայ մեծանուն արվեստագետների աշխատանքները բերում Հայաստան»,- նշեց հավաքորդը:
Վարդգես Բոյաջյանի խոսքով, հայ արվեստը, արվեստագետները գնահատված ու հարգված են Եվրոպայում:
«Սիրված է Էդգար Շահինի, Ժանսեմի, Շառլ Ադամյանի, Գառզուի, Վարդան Մախոխյանի, Արսեն Շաբանյանի, Արշիկ Գորկու արվեստը: Չկա այնպիսի վաճառք՝ աճուրդ կամ անհատական, որտեղ հայտնվեն նրանց աշխատանքներն ու չվաճառվեն»,- ասաց Վ. Բոյաջյանը:

Культура 15:38 12/11/2019 Армения
Впервые в Армении, в Ереване, под одной крышей будет действовать центр искусств и музей. В Центре искусств «Бояджян» и Музее армянской графики будет представлен армянский раздел личной коллекции Вардгеса Бояджяна «Мастера графического искусства XX века».
В списке коллекции более нескольких сотен произведений искусства всемирно известных деятелей искусства – Эдгара Шагина, Жана Гарзу, Жана Жансема, графические работы, литографии, офорты, иллюстрированные книги. Торжественная церемония открытия этих культурных учреждений, находящихся под одной крышей, состоится 22 ноября по адресу Спендиаряна 4.
Армянский раздел личной коллекции Вардгеса Бояджяна «Графика XX века» всемирно известных художников Эдгара Шахина, Жана Гарзу, Яна Фурзима, художника Жана Буржуа книг. Арт-центр откроется 22 ноября по адресу – улица Спендиаряна, 4.
В беседе с корреспондентом Panorama.am коллекционер Вардгес Бояджян сказал, что по этому адресу постоянно будут действовать центр искусств и музей, а авторами представленных работ являются известные армянские деятели искусств.
«Их место здесь. Их привезли в Армению, чтобы они хранились здесь. Конечно, время от времени некоторые работы будут проданы, будут приобретены новые работы, чтобы представить их армянской общественности», – сказал он.
Бояджян подчеркнул, что этот центр на данный момент является единственным в мире музеем армянской графики, и вся коллекция привезена из Европы.
«Это наша семейная коллекция, собранная в Европе. Все они являются оригинальными работами, представлены также редчайшие книги», – отметил коллекционер.
Параллельно открытию Центра искусств «Бояджян» и Музея армянской графики, 22 ноября выставка будет организована в Гюмри (Галерее сестер Мариам и Ерануи Асламазян), на которой будут представлены уникальные работы из той же коллекции. Затем экспонаты будут доставлены  обратно в Ереван.
По словам Бояджяна, на втором этаже центра искусств будет постоянно действующий музей, на первом этаже будут временные экспозиции, представленные здесь работы будут постоянно меняться.  В Центре искусств «Бояджян» также будет действовать арт-кафе под названием «Гарзу», где любители искусства смогут встречаться и обсуждать культурные вопросы, планируются концерты камерной музыки, литературные вечера.
Он отметил, что в Армении будет представлена только часть их коллекции , у них также есть картины маслом, скульптуры, работы современных армянских деятелей искусства, которые они хотят представлять в Европе.
«Мы везем произведения современных армянских художников в Европу, а произведения великих армянских художников XX века – в Армению», - отметил коллекционер.
По словам Вардгеса Бояджяна, армянское искусство и художники ценятся и уважаются в Европе.
«Любят искусство Эдгара Шагина, Жана Жансема, Шарля Адамяна, Гарзу, Вардана Махохяна, Арсена Шабаняна, Аршила Горки. Не бывает торгов –  аукциона и частных торгов, чтобы их работы выставлялись и не продавались», – сказал Бояджян.