Մշակույթ 14:54 06/12/2019 Հայաստան
Բանաստեղծ Եղիշե Չարենցը շատ ճաշակով է եղել ոչ միայն գրականության, նաև կանանց  ընտրության հարցում: Նա մշտապես շրջապատված է եղել գեղեցիկ կանանցով: Վառ վկայություն  նրա երկու կանայք՝ Արփենիկն ու Իզաբելլան:
Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանում բացվել է «Արփենիկ-Իզաբելլա. ցուցահանդես»:
«Պատահական չէ, որ Չարենցի  երկու կանանց նվիրված ցուցադրությունը միաժամանակ ենք արել, քանի որ տարին հոբելյանական է երկուսի համար էլ՝  Արփենիկ Տեր-Աստվածատրյանի՝ 120-ամյակն է, Իզաբելլա Կոդաբաշյանի ՝ 110-ամյակը: Ցուցադրել ենք այն, ինչ պահպանվել է նրանցից: Ցավոք սրտի, քիչ բան է պահպանվել»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Չարենցի տուն-թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահ Անուշ Թասալյանը:
Արփենիկ Տեր-Աստվածատրյանի հետ Չարենցն ապրել է 1921-1927 թվականներին: Արփենիկը շուտ է մահացել՝ ուշացած վիրահատության պատճառով:
«Արփիկի մահից հետո հոգեպես խռովքի պահին  Չարենցն այրել է նրա բոլոր իրերը, շորերը, որ իր սիրելի կնոջ իրերն որևէ մեկի վրա չտեսնի: Նրա մահից հետո բանաստեղծություններ է գրել Արփիկի մասին, դիմել է քանդակագործ Արա Սարգսյանին, որպեսզի մահվան մահճից հանի Արփիկի գիպսե դեմքն ու ձեռքը»,- ասաց Անուշ Թասալյանը:
Տուն-թանգարանում պահվում են Արփենիկի հարդարման պարագաները, օծանելիքների սրվակները, որոնք Չարենցն է բերել արտասահմանյան ճանապարհորդությունից:
«Արփենիկը ժամանակի համար ուսյալ, խելացի, գրագետ կին էր: Չարենցն այնքան է սիրել Արփենիկին, նրա սիրուց ելնելով, տարիներ անց, երբ ամուսնացել է Իզաբելլայի հետ, շատ է ցանկացել աղջիկ ունենալ, որպեսզի անվանակոչի Արփենիկ: Այդպես էլ անում է»,- նշեց թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահը:
Իզաբելլա Կոդաբաշյանի հետ ապրել է 1931-1937 թվականներին, ունեցել է երկու դուստր՝ Արփենիկ և Անահիտ:  Թանգարանում են պահվում Իզաբելլայի արդուզարդի պարագաները, մետաքս շարֆը, ականջօղերը, որոնք նրան նվիրել է հենց Չարենցը:
«Վստահ ենք, Չարենցն Արփենիկին շատ է սիրել, նաև Իզաբելլային, աղջկա հուշերում ասված են, որ շատ էր սիրում ընտանիքն ու երեխաներին: Այս կանայք Չարենցի համար մուսա են եղել»,- ասաց  Անուշ Թասալյանը:
Չարենցի տուն –թանգարանում է պահվում նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի կտավներից մեկը, որտեղ Չարենցն է իր  կանանց հետ:
«Այս աշխատանքը հետաքրքիր է այն առումով, որ միայն նկարով կարելի է պատկերացնել, թե ով էր Չարենցը: Նկարում ներկայացրել է Չարենցի սերը Արևելքի հանդեպ՝ արևելյան գլխարկ, Չարենցի սերը կանանց հանդեպ՝ երկու կանայք, Բուդդայի արձանիկը, որովհետև Չարենցը բուդիզմ էր ուսումնասիրում:  Սարյանն այնքան լավ է  ճանաչել Չարենցին, որ տվել է ամբողջական նրա կերպարի բնութագրումը»,- նշեց  Չարենցի տուն-թանգարանի գլխավոր ֆոնդապահ Անուշ Թասալյանը:

Culture 20:13 06/12/2019 Armenia
Arpenik and Isabella: Exhibition featuring the two women in the life of poet Yeghishe Charents opened in Yerevan
Prominent Armenian poet, writer and public activist Yeghishe Charents had a unique taste not only in literature but also in women. He had always been surrounded by beautiful women. Evidence of this were his two women  - Arpenik and Isabella. An exhibition named “Arpenik-Izabella” opened today at Yeghishe Charents Museum-House.
“It is no coincidence that the exhibition dedicated to the two women in the life of Charents is organised at a same time as the year is a jubilee for both. It marks the 120th anniversary of Arpenik Ter-Astvatsatryan and the 110th anniversary of Isabella Kodabashyan. The exhibition features whatever has been preserved from them,” Anush Tasalyan, the representative of the Charents Museum House told Panorama.am.
Charents lived with Arpenik from 1921 to 1927. Arpenik died as a result of late surgery. “After the death of Arpenik, Charents was in a stressful condition and burned all her belongings to not see them again and suffer from the great loss. Later, a series of poems were created in her memory and he even asked sculptor Ara Sargsyan to create Arpenik’s plaster face at a moment of passing away and her hand.”
The Museum-House preserved Arpenik’s makeup item, perfume flasks, presented by Charents from foreign trips.
“Arpenik was a clever and educated woman at the time. Years later, when Charents married Isabella, he dreamed of having a baby girl to name her Arpenik and he did so,” Tasalyan said.
After Arpenik’s death, Charents married Isabella Kodabashyan and lived with her from 1931 to 1937 having two daughters – Arpenik and Anahit. The exhibition features also Izabella’s scarf and other clothing, rings gifted by Charents.
The Museum also keeps one of the canvases by artist Martiros Saryan depicting Charents with his women.