Քաղաքական 11:53 20/01/2020 Հայաստան
«Ծննդատների փակումը վատ եմ գնահատում»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծատուկյանը։
Պատգամավորի խոսքով, ճիշտ չէ 35 գյուղի սպասարկող հիվանդանոցը փակել. «Դա անելու բան չի, որ անում են»։
Ծննդատների փակումը, ըստ Ծառուկյանի, բացասական ազդեցություն է ունենալու տնտեսական հեղափոխության վրա։
Անդրադառնալով կենդանիների մորթը միայն սպանդանոցներում իրականացնելու մասին օրենքին՝ Ծառուկյանը նշեց, որ այն ազդելու է և գյուղացիների, և ֆերմերների վրա։
«Ով անասնապահությամբ զբաղվում ա, եթե պիտի բարձի, պիտի տանի անասունին, հետո սպանդանոցում գումար վճարի, նշանակում ա, որ եթե մարդը մի կենդանին հանձնելուց ստանում ա 250 հազար դրամ, էս դեպքում 20 հազարը պիտի տրանսպորտին տա, 25 հազարը՝ մորթելուն։ Դրա համար ցանկացած երկրում գյուղատնտեսության համար, անասնապահության համար պետությունը սուբսիդավորում է։ Պետք է քայլ կատարվի, մարդուն սուբսիդավորեն, որ ինքն էլ լիարժեք օգտվի դրանից»,- նշեց Ծառուկյանը։
Ծառուկյանը վստահ է՝ այսօր գյուղատնտեսության ոլորտում վիճակը շատ ծանր է. «Բոլորդ լավ գիտեք, որ ջրի կես լիտրը արժի 200 դրամ, իսկ լիտրը դառնում ա 400 դրամ, իսկ կաթը վաճառում են 110-120 դրամ։ Այսինքն՝ մարդը էդքան աշխատում ա, պահում ա, բայց կաթը ավելի էժան ա, քան ջուրը։ Իսկ մեզ պահողը էս պահին գյուղատնտեսությունն ա»։
Դիտարկմանը, որ Ծառուկյանի հետ փոխկապակցված 5 տասնյակ ընկերություններում այս պահին հարկային ստուգումներ են անցկացվում, Ծառուկյանը պատասխանեց. «Ոչ թե 5, այլ 25-30 ստուգումների մեջ են։ Առաջին օրվանից, նախկինում էլ ստուգել են։ Ստուգում են, թող ստուգեն, ինչ կա»։
Անդրադառնալով կարծիքներին, որ խորհրդարանը սպառել է իրեն և պետք է այն լուծարել, Ծառուկյանը նշեց, որ պետք է աշխատանք նախաձեռնել, ծրագրավորել, պլանավորել և աշխատեցնել։
«Տնտեսություն, մշակում պետք է զարգացնել։ Թե չէ հիմա խորհրդարանը լուծարվեց, մյուսն եկավ, ոչ մի բան չի փոխվելու։ Պետք է տեսակը փոխել, որ հիմնական աշխատանք արվի, որ արդյունավետ լինի, ներդրումներ լինեն, որ մշակել, արտադրել լինի, և տեղական արտադրանքը լինի»,- նշեց Ծառուկյանը։

Политика 13:23 20/01/2020 Армения
«Закрытие роддомов оцениваю отрицательно», – заявил в беседе с журналистами руководитель фракции Национального Собрания «Процветающая Армения» Гагик Царукян.
По словам депутата, неверно закрывать обслуживающую 35 сел больницу. «Нельзя делать то, что они делают», – добавил он.
Закрытие роддомов, по словам Г. Царукяна, окажет негативное воздействие на осуществление экономической революции.
Обратившись к другой теме – закону о скотобойнях, Г. Царукян отметил, что это повлияет на фермеров.
«Если человек должен сам загрузить в автомобиль, транспортировать на скотобойню и еще заплатить за это деньги, то означает, что если, сдавая скот, получает 250 тысяч драмов, то в таком случае он должен заплатить 20 тысяч за транспорт, еще около 25 тысяч за убой.
Посему в любой стране правительство выделяет субсидии на сельское хозяйство, животноводство. Здесь тоже нужно предпринять шаги, субсидировать фермеров, чтобы и он полноценно мог воспользоваться этим», – пояснил парламентарий.
Г. Царукян уверен, сельское хозяйство сегодня находится в тяжелом состоянии. «Лучше меня знаете, пол-литра воды стоят 200 драмов, то есть за литр нужно отдать 400 драмов, а 1 литр молока продается за 110-120 драмов. То есть человек так много трудится, ухаживает, но молоко дешевле, чем вода», – отметил он.
На замечание, что в данный момент в пятидесяти имеющих к Царукяну отношение компаниях проводятся налоговые проверки, он ответил: «Не в 5, а 25-30 компаний проверяются с первого дня, и раньше проверяли. Проверяли – пусть проверяют всё, что есть».
Обратившись к мнениям о том, что парламент Армении уже исчерпал себя и необходимо его распустить, Г. Царукян отметил, что необходимо предпринять, запланировать, запрограммировать работу и действовать.
«Необходимо развивать экономику. А то, если парламент распустится, придет другой, и ничего не изменится. Надо менять стиль, чтобы работать эффективно, привлекать инвестиции, разрабатывать, производить, реализовывать, и наладить местное производство», – добавил Гагик Царукян.