Կրթություն, գիտություն 15:53 01/03/2020 Հայաստան
Դպրոցների գարնանային արձակուրդները, որոնք նախատեսված էին մարտի վերջին, կտեղափոխվեն մարտի 2- 8 –ը ներառյալ։  Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում հայտարարեց կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
«Խորհրդակցություն ունեցանք, ներկա էին վարչապետը, առողջապահության նախարարն ու այլ գործընկերներ, որոշում կայացվեց, որ գարնանային արձակուրդները, որոնք նախատեսված էին մարտի վերջ, կտեղափոխվեն մարտի 2-8 ներառյալ։ Այս ընթացքում շտաբը,  կառավարությունն իրավիճակը կուսումնասիրի, շաբաթվա վերջ մեր հետագա անելիքների, դասերը շարունակելու մասին որոշում կկայացնենք։ Կարծում ենք՝ այդ մի շաբաթը լիովին բավարար է լարվածությունը թոթափելու համար։ Մեր երեխաների առողջությունը, փոխվստահությունը, անվտանգությունը մեզ համար կարևորագույնն է։ Որոշումը կայացվում է նաև որոշակի կանխարգելիչ գործողություններ անելու համար»,- ասաց Ա.Հարությունյանը
Նա նշեց, որ խոսքը վերաբերում է նախադպրոցական ուսումնական հաստատություններին, դպրոցներին, քոլեջներին, ուսումնարաններին, բուհերին։
Ա.Հարությունյանն ասաց, որ իրավիճակը պետության համար արտասովոր է, նման իրավիճակ կորոնավիրուսի հետ կապ չեն ունեցել ի տարբերություն այլ երկրների։

Общество 10:14 02/03/2020 Армения
Принято решение перенести запланированные на конец марта каникулы на 2 по 8 марта включительно. Об этом накануне, 1 марта, сообщил министр образования, науки, культуры и спорта Армении Араик Арутюнян.
Отметим, решение связано с обеспокоенностью граждан в связи с зафиксированным случаем заражения коронавирусом в стране.
«Провели совещание, присутствовал премьер-министр, министр здравоохранения и другие коллеги, принято решение, что запланированные на конец марта каникулы будут перенесены на 2 по 8 марта.
За это время штаб, правительство изучат ситуацию, в конце недели будет принято решение о дальнейших планах, и продолжении занятий. Полагаем, этой недели достаточно для снижения напряженности. Здоровье наших детей, взаимное доверие, безопасность – в приоритете у нас», – отметил А. Арутюнян.
Он отметил, что это касается дошкольных образовательных учреждений, школ, колледжей, училищ и вузов.