Տնտեսություն 18:14 10/03/2020 Հայաստան
Պատասխան-Ինչ խոսք, մեր թիմը կարողացել է բավականին լավ արդյունքներ գրանցել ռազմավարական նշանակություն ունեցող մի շարք ուղղություններով։ Բիզնեսի տեսանկյունից ամենակարևորը՝ մենք դարձյալ շուկայի առաջատարներից ենք  կապիտալի շահութաբերությամբ և զուտ շահույթով։ Սրանք ներդրողների համար թերևս ամենակարևոր ցուցանիշներն են։
Մյուս կողմից հետաքրքիր զարգացումներ ունենք թե՛ մանրածախ, թե՛ կորպորատիվ բիզնեսի ուղղություններում։ Մանրածախ բիզնեսում ամենաակնառուն հիփոթեքային պորտֆելի ռեկորդային՝ մոտ 90% աճն է, որի արդյունքում բանկը ներկայումս զբաղեցնում է 4-րդ դիրքը, իսկ առաջիկայում թիրախավորել ենք դառնալ այդ շուկայի առաջատարը։ Դրան զուգահեռ մենք 3-րդն ենք շուկայում ֆիզիկական անձանցից ներգրավված ցպահանջ միջոցներով։ Այս ցուցանիշների համադրությունը հստակ մատնանշում է, թե ինչ ուղղությամբ է շարժվում բանկը․ մենք աստիճանաբար ընդլայնում ենք մեկ հաճախորդին մատուցվող ծառայությունների փաթեթը՝ փորձելով հնարավորինս անհատականացված լուծումներ առաջարկել յուրաքանչյուր սեգմենտին։ Մյուս կարևոր ուղղությունը, բնականաբար, թվային բանկինգն է։ Մենք այս ոլորտի առաջամարտիկներից ենք եղել մեր տարածաշրջանում և միջազգային մակարդակի լուծումների մշակմանը զուգահեռ կարողացել ենք հանձն առնել նաև մեր հանրությանը այս գործում առաջնորդելու և կրթելու գործը։ Այս գործընթացը վերջիվերջո հանգեցրել է նրան, որ 2019թ․ օնլայն բանկինգից օգտվող հաճախորդների թվի ռեկորդային՝ 47% աճ ունեցանք, և կարող ենք արձանագրել, որ մեր հաճախորդների մեծ մասը բանկի ծառայություններից օգտվում է առանց բանկ այցելելու՝ համակարգչով կամ սմարթֆոնով 24/7 ռեժիմով։
Համանման պատկեր է նաև կորպորատիվ բիզնեսում․ այստեղ էլ մեր առանձնացված մասնաճյուղային սպասարկումը,  բիզնեսի համար համահունչ օնլայն բանկինգը ու հաճախորդների պահանջներին հարմարեցված պրոդուկտային լուծումները թույլ են տվել ամրապնդել մեր դիրքը կորպորատիվ վարկավորման շուկայում։ Ընդ որում, շատ կարևոր է ընդգծել, որ մեր բիզնես հաճախորդների մեծամասնությունը ՓՄՁ-ներն են, որոնք երկրի տնտեսության զարգացման շարժիչ ուժն են։ Սա էլ ոչ պակաս հպարտության առիթ է մեզ համար։
Այս ամենին զուգահեռ չենք պատրաստվում բավարարվել ներկայիս ձեռքբերումներով․ մեր նպատակները շատ ավելի հեռանկարային են, և առաջիկա տարիների ընթացքում կդառնանք դրանց իրագործման ականատեսը։
Հարց- Նման հայտարարությունից հետո հարց է առաջանում, թե ինչ պետք է սպասել Ինեկոբանկից տեսանելի ապագայում։
Պատասխան-Մոտ ապագայում նախանշել ենք հետաքրքիր միջոցառումներ, որոնցից մի մասն արդեն մեկնարկած է։ 2020-ը սպորտային մեծ իրադարձություններով հագեցած տարի է լինելու, և Հայաստանի ամենաերիտասարդ հաճախորդների սեգմենտ ունեցող բանկը չէր կարող անմասն մնալ այս ամենից։ Արդեն հայտարարել ենք ԵՎՐՈ2020 առաջնության  ցուցադրման հովանավորության և դրա շրջանակներում նախատեսված անկանխիկ վճարումների խրախուսման ակցիայի մասին։ Ընդ որում խոսքը վերաբերում է թե՛ քարտերով, թե՛ Ինեկոփեյով իրականացված գործարքներին։
Ավելի երկարաժամկետ նախագծերն առնչվում են մեր ենթակառուցվածքներին։ Այս ուղղությամբ մեծածավալ ներդրումներ ենք արել թե՛ բարձր տեխնոլոգիաների, թե՛ սպասարկման ոլորտներում, որոնք թույլ են տալու ապահովել բիզնեսի հետագա աճը։ Ենթակառուցվածքային այս նախագծերն իրագործելուց հետո, սպասվում են շատ ավելի լավ և հետաքրքիր նորություններ։ Եթե մի քանի բառով՝  դրանք կառնչվեն անձնական ֆինանսների կառավարմանը, նոր օնլայն պրոդուկտների ներդրմանը, անհպում վճարումների զարգացմանը, հաճախորդի փորձի բարելավմանն ու անհատականացմանը թե՛ թվային հարթակներում և թե՛ նոր բրենդբուքով թարմացվող մասնաճյուղերում։
Հարց- Ենթադրում եմ այդ ճանապարհն անցնելը հեշտ չէ։ Որո՞նք են այս պահին հայաստանյան բանկային համակարգի առաջ կանգնած ամենալուրջ մարտահրավերները և ինչպե՞ս եք պատրաստվում դիմագրավել դրանց։
Պատասխան-Մեր ոլորտի ամենամեծ մարտահրավերներից մեկը լոկալ շուկայի մեծությունն է, որը հաճախ թույլ չի տալիս բիզնեսին կատարված ներդրումների համար մասշտաբի էֆֆեկտի հասնել։ Կարծում եմ 17 բանկի առկայությունը մեր փոքր և հագեցած շուկայի համար իրոք շատ է, և որպես տրամաբանական զարգացում պետք է ակնկալել  բանկային համակարգում որոշակի կոնսոլիդացիոն գործընթացներ։
Հաջորդը Հայաստանի ներդրումային միջավայրի զարգացումն է։ Այս առումով հատկապես կարևոր են դատական համակարգի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումները և թափանցիկ օրենսդրական դաշտը․ ներդրումային միջավայրը կարող է զարգանալ միայն այն երկրներում, որտեղ գործում է արդյունավետ դատական համակարգ։ Ուրախ եմ, որ այս առումով որոշակի քայլեր արդեն արվում են։ Ներդրումային միջավայրի զարգացման տեսանկյունից ոչ պակաս կարևոր եմ համարում նաև օրենսդրական դաշտի կայունությունը։ Վերջերս, օրինակ, բավականին շատացել են ֆինանսաբանկային համակարգի բարելավումներին միտված տարաբնույթ օրենսդրական նախաձեռնությունները։ Օրենսդրական ոլորտի անընդհատ զարգացումն իհարկե ողջունելի է, սակայն կարծում եմ՝ փոփոխությունները պետք է լինեն շատ ավելի խորքային՝ հիմնված բիզնեսի և ոլորտի լավագույն մասնագետների հետ բովանդակալից քննարկումների վրա, հակառակ դեպքում դրանք չեն կարող դրական ազդեցություն ունենալ։
Կարևոր է նաև անկանխիկ վճարումների զարգացումը։ Այս առումով որոշակի ակտիվություն, իհարկե, նկատվում է, բայց կարծում եմ՝ մեր քայլերը պետք է լինեն շատ ավելի համարձակ․ անկանխիկի խրախուսմանը նպաստող օրենսդրական նախաձեռնությունների շնորհիվ Հայաստանում կաճի բիզնեսի թափանցիկությունը, ինչն էլ, որպես արդյունք, կբարձրացնի ներդրողների վստահությունը։
Այս մարտահրավերները հաղթահարելն իհարկե հեշտ չէ, և պահանջում է շահագրգիռ բոլոր կողմերի ներգրավվածությունը։ Մենք բաց ենք նմանատիպ համագործակցության համար, և վստահ եմ, որ պետություն-մասնավոր հատված համագործակցության հենքի վրա կարողանալու ենք տեսանելի ապագայում իսկապես շոշափելի արդյունքներ գրացնել։

Economy 15:49 11/03/2020 Armenia
- Mr. Naltakyan, let’s start with the results of the previous year. Are you satisfied with the outcome of 2019?
- Of course, our team has been able to deliver pretty good results in several strategic areas. Most importantly, from the business point of view, we are once again one of the market leaders by the return on equity and net profit. These are, probably, the most important indicators for investors.
On the other hand, we have exciting developments in the spheres of both retail and corporate business banking. It’s noteworthy that in  retail banking, particularly in mortgage loan portfolio we have had a record growth of almost 90%, as a result of which the Bank is currently ranked the 4th and, we have targeted to become the leader in that market   in the near future. At the same time, we are ranked the 3rd in the market by demand deposits from individuals. The combination of these two indicators provides clear information on the direction the Bank is moving in: we are gradually expanding our services package for each customer trying to personalize the solutions offered to each segment as much as possible. The other important direction is, of course, digital banking. We have been pioneers in this field in our region and in parallel to developing international scale solutions, we also have been able to lead and educate our society in this regard. In 2019 this process ultimately led to the record growth of almost 47% in the number of customers using online banking. Today we can state that most of our customers use our services 24/7 either by their smartphones or computers without even visiting the bank.
We have a similar situation in corporate business banking. Our special business branches, business-friendly online banking and tailor-made solutions allowed us to consolidate our position in the corporate lending market. It is worth mentioning that the majority of our business clients are SMEs, which are the driving force for the development of the economy. This is another matter of pride for us.
- After this statement, a question arises about what to expect from Inecobank in the foreseeable future.
- We already have some exciting projects planned for the near future, some of which have already been launched. As you know, 2020 is a year full of major sporting events, and having the youngest segment of customers our bank could not be left behind. We have already announced our sponsorship for Euro2020 broadcasting and the special offer of non-cash payments within the scope of the championship. By the way, when saying non-cash payments we mean both card and InecoPay transactions.
We also have more long-term projects, which are related to our operational infrastructure. We have invested heavily both in the areas of hi-tech and in the service, which will enable us to further our business growth. After the implementation of those infrastructure projects, even better news will not let them be waited for long. In a nutshell, they will include personal finance management tools, launch of new online products, development of contactless payments, enhancement of the customer experience and personalization in both digital platforms and new branches designed as per the new brand book.
- I suppose it’s not easy to pass that road. What are the most serious challenges that the Armenian banking system is facing right now and how are you going to overcome them?
- One of the biggest challenges in our business is the size of our market, which often does not allow the bank to get the desired scale effect on its investments. I think the existence of 17 banks is huge for our small and well-stocked market, and as a logical development of this situation, we should expect some consolidation processes in the banking system.
The next challenge is the development of Armenia's investment environment. In this regard the institutional reforms of the judiciary and the transparent legislative framework are particularly important.
The investment environment can only develop in countries where there is an effective judicial system. I am glad that some steps have already been taken in this regard. In terms of the development of the investment environment, I also consider the stability of the legislative field to be important. Recently, for example, various legislative initiatives, aimed at improving the financial-banking system, have increased. The continuous development of the legislative framework is certainly welcome, but I think the changes should be much deeper and should be based on meaningful discussions with the best professionals of the business and the sector, otherwise, they cannot have a positive impact.
The development of non-cash payments is also important. There is some activity in this regard, of course, but I think our steps must be much bolder. Legislative initiatives that promote non-cash incentives will increase the business transparency in Armenia, which will, on its turn, increase the investor confidence. Overcoming these challenges is certainly not easy, and requires the involvement of all stakeholders. We are open to such cooperation, and I am confident that based on public-private cooperation we will be able to produce truly tangible results in the foreseeable future.