ՏՀՏ-ն Հայաստանում 09:51 26/03/2020 Հայաստան
«Ժողովուրդ». Գլխավոր դատախազությունը գրություն է ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն Վստրեչի Ապերի տանը ոստիկանների գործողությունների մասով
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ ««Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի դարձավ, որ Գլխավոր դատախազությունը գրություն է ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն` մարտի 5-ին հեղինակություն համարվող Արամ Վարդանյանի` Վստրեչի Ապերի տանը ոստիկանների կատարած վայրի, ապօրինի գործողությունների մասով: Բանն այն է, որ Արամ Վարդանյանի պաշտպանները ոստիկանների գործողությունների մասով դիմել էին ՀՀ գլխավոր դատախազություն, որպեսզի ոստիկանների գործողություններին Գլխավոր դատախազությունը իրավական գնահատական և ընթացք տա: Դատախազությունում Արամ Վարդանյանի պաշտպանների դիմումի մասով եղել է քննարկում:
Երեկ «Ժողովուրդ» օրաթերթը ՀՀ գլխավոր դատախազությունից հետաքրքրվեց, թե ինչ փուլում է քննարկումը: Ի պատասխան՝ Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից հայտնեցին. «Ստացված գրությունն ուղարկվել է ոստիկանություն՝ ծառայողական քննության նշանակման հարցը քննարկելու, ինչպես նաև ստուգմամբ առերևույթ հանցագործության հատկանիշների մասին վկայող տվյալներ ձեռք բերվելու դեպքում դրանք ՀՀ գլխավոր դատախազություն ներկայացնելու հանձնարարությամբ՝ այդպիսիք լինելու դեպքում ՀՀ ՀՔԾ ուղարկելու և քրեադատավարական վարույթ հարուցելու նպատակով»:
Հավելենք, որ մարտի 5-ին՝ ժամը 02.40-ի սահմաններում, ոստիկանության հարյուրավոր աշխատակիցներ հարձակվել էին Արամ Վարդանյանին և նրա հարազատներին պատկանող տների վրա»։

Пресса дня 12:29 26/03/2020 Армения
«Жоховурд»: Генпрокуратура обратилась в полицию в связи с действиями полицейских в доме Арама Варданяна
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что генеральная прокуратура направила в полицию Армении письмо в связи с резкими, незаконными действиями правоохранителей 5 марта в доме Арама Варданяна (Встречи Апер). Дело в том, что адвокаты Арама Варданяна обратились в генеральную прокуратуру с тем, чтобы генеральная прокуратура дала правовую оценку и ход действиям полицейских. В прокуратуре состоялось обсуждение заявления адвокатов Арама Варданяна.
Вчера издание обратилось в прокуратуру для уточнения, на каком этапе находится обсуждение. В ответ в пресс-службе генеральной прокуратуры сообщили: «Полученное письмо направлено в полицию для обсуждения вопроса назначения служебного расследования, а также с поручением в случае приобретения в ходе проверки данных, свидетельствующих о признаках преступления, представить их в генеральную прокуратуру для дальнейшего перенаправления в Специальную следственную службу и возбуждения уголовно-процессуального производства».
5 марта, около 02:40, сотни сотрудников полиции совершили нападение на принадлежащие Араму Варданяну и его родственникам дома, расположенные по адресу ул. Арцаха 17.